Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

2 Haziran 2011 Perşembe

uyuşukHala iyi insanlar varmış demek , dedi Hülya Koçyiğit ; Kartal Tibet'e ...Sarmaşık Güllerini izliyorum...Defalarca izlemiştim daha önce de...İlk kez Annemle izlemiştim, Ordu Millet Sinemasında... Bican Amca işletirdi. İki katlı kocaman bir sinemaydı...Artık mobilya mağazası olmuş...Arada izliyorum, eski Yeşilçam filmlerini, garip ediyorlar beni... Sanki film içinde film izliyorum...Koşuyorum Zaferi Milli Mahallesindeki yokuştan aşağı ...Fidangöre iniyorum.Arkamda Annem ve kardeşlerim-Metin ve Zuz-...Sinema zaten yokuşun dibinde... Bican Amca hep kapıda...Biz hep ikinci katta izliyoruz filmleri... Neşeli Günler Müzikalini ve Love Story'i burada merdivenlerde oturarak izlemiştim. Her yer tıklım tıklım doluydu ve merdivenler bile koltuk fiyatına satılmıştı...

Yeni kitabım Paul Auster'in New York Üçlemesi.... yeni başladım, o yüzden söyleyecek bir sözüm yok ama Paul Auster sevdiğim yazarlardan... En sevdiğim kitabı;'' Yanılsamalar Kitabı''dır..Çok yıllar önce okumuştum ama bazı yerleri aklıma kazaınmıştır sanki.

Bu günlerde nasıl bir tembelim anlatamam. Mesela salı günü yıkanan çamaşırları , katlayıp biraz ütü yapmam gerekti ama ben ne yaptım ? çamaşırları kucakladım , gidip yatağımın üstüne attım. Görümcelerimi çağırıp okey oynadım. Bu gün de ütü ve yemek yapılması gerekiyor ama ben bunları yapmamak için , önce şu kitap bitsin dedim, sonra biraz uyuklayayım dedim . Hadi bir kahve içip kendime geleyim dedim ve hiç birini yapmadım. yemek işini şöyle çözdüm. Makarna haşlayacağım, bir de kıymalı, domatesli biberli bir sos hazırladım. Sarımsaklı yoğurt da hazırladım . Sarımsaklı yoğurt alta yayılacak, üstüne makarna en üste vde sos dökülecek. Manzara süper oluyor. Dün akşamdan kalan kızarmış tavuklada allengirli bir şey uydururum olur biter. Bu arada film izlemeye devam ediyorum. Kartal Tibet'e , hala iyi insanlar varmış demek sözünü söyleyen Hülya Koçyiğit , sözünü geri aldı. Bu arada Suzan Avcı'da elinden geleni ardına koymayan üvey anne rolünde...Kartal Tibet'de hem Hülya'ya yanık hem de Kanuni gibi üvey kardeşe yumulmakta pardon yamulmakta...Filmde romancı, romana malzeme topluyo aynı zamanda:)

Şimdilik gittim ben...Hepinizin kandili kutlu olsun

8 yorum:

 1. LALE ABLACIĞIM SENİNDE KANDİLİN KUTLU OLSUN.SEVGİLER!

  YanıtlaSil
 2. Lale'cim sen çok yaşa e mi filmi bir daha izleyesim geldi.

  YanıtlaSil
 3. Filmi ilk seyredişini ne güzel hatırlıyorsun. Bende yazlık sinemaları çok severdim. Biz çekirdek çitlerdik. Sigara içenler sigaralarını tüttürürlerdi. Sigara bugünkü gibi tü kaka değildi ozamanlar.

  YanıtlaSil
 4. Sarmasik gülleri,ne güzeldi,o nostaljik filmler harika!!sarkisina ise ayri hayranim,eski sarkilarda ayri bir güzel oluyor...kandilin mübarek olsun,sevgiler!!

  YanıtlaSil
 5. Lale Ablacım sana da hayırlı kandiller olsun....gecen aksam ben de cuneyt arkın ın bir filmini gordum tesadufen, adı cengaver, takıldım kaldım resmen merak ettim sonunu iyi mi:)sarmaşık güllerini hatırlıyorum cok guzel filmdi,münir özkul çalgıcı ekibindeydi hatta değil mi?
  ha bu arada yogurtlu kıymalı soslu makarnadan kaldı mı gelip yesem:))

  YanıtlaSil
 6. Lale ablacım kandiliniz kutlu olsun.Allah dualarınızı kabul eylesin.Ne güzel filmdir sarmaşık gülleri.hıçkırık filmine de bayılırım.love story keşkee televizyonda gösterilse.

  YanıtlaSil
 7. Filmin müziğini duydum adeta ve ürperdim. Fatih' te Zevk sinemasında seyretmiştim.
  Lale' cim, bende bir mimin var.

  YanıtlaSil
 8. lale hn. bayılıyorum yazılarınızı okumaya. austerın hangı kıtabı okudugunuzu bu postunuzdan gordum.. ordu hatıralarınızı bu saatte okumak ıstemedım. bıraz uzun, cok severım uzun yazıları ama cok yorgunum... bır de otel odasında, kızım esım, bır yanda uyumaya calısırken, ben tıkır tıkır zorlanıyorum. optum sızı sevgıler. yarın havuz kenarında okuycam hatıraları sevgıler..

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))