Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

1 Haziran 2011 Çarşamba

Bir Haliç gezisi yaptık bu gün... Vapurda dışarıda oturduk. Hafif rüzgarlı,ılık bir hava vardı... Güneş tutulması nedeniyle birazcık pusluydu ama tadına doyamadım. Çayımı yudumlaya yudumlaya keyfini çıkardım bu atmosferin.

Daha sonra , ayın biri olduğunu hatırlayıp, Ayın Biri Kilisesine gittik. Oldukça kalabalıktı. Helin Avşar garibim geç kalmıştı. Sonra gelelim bari dedi...Şarkıcı Jale en ön sırayı kapmıştı. Buraya ne zaman gitsem , mutlaka bir kaç ünlüye rastlarım zaten.Burası aslında Arnavut asıllı bir Ortodoks'un bahçesiymiş. Bu Ortodoksun kızı olan Maria bir gece rüyasında Hz. Meryem'i görürür ve burasının ayazma olmasını ve kilise kurulmasını ister. Gerçektende su bulununca aile kendi imkanlarıle ile küçük bir kilise kurar ve Hz. Meryem'e ithaf ederler. 1700'li yıllarda.
Ayazma; Ortodokslar tarafından şifalı kabul edilen su kaynakların üzerine inşa edilen binalar. Bu binalar daha sonra Aziz veya Azizelere ithaf ediliyor. Halk da Aziz ve Azizelerin göşyaşı olduğunu düşündükleri bu suları şifa amaçlı kullanılıyor ve Aziz ve Azizelere dilekte bulunuyorlar.Kilise iki katlı. Aşağıda ayazma var.Bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor.

Kılıçdaroğlu ve RTE'nin kapışması beni sıktı. Bir an önce seçim olsa bitse...Bir tane oyum var, o da ezel ebed gideceği yer aynıdır. değişmez.... O yüzden bu propagandalarla hiç mi? hiç ilgilenmiyorum.Dün akşam; Dayımla telefonda biraz seçim kritiği yaptık. Ordu'yu sordum. Harmanda fındık çok da , dene yok dedi. Dene fındığın içi:))

Hopalılar hepimiz eşkiyayız diye pankart açtılar.Devletin polisi , halkına biber gazı sıktı...

Bu kadar işte...

8 yorum:

 1. Seçim propagandalarına o yüksek sesli şarkılara hiç gerek yok bence kimin fikri değişiyor bunca reklamla promosyonla acaba hiçkimsenin..çok garipler..

  YanıtlaSil
 2. Sevgili lale hn, ayın 1'i kilisesi nerede. Bende gitmek isterim. Seçimlerde neden siyasetçiler daha doğru düzgün konuşmayı tercih etmezlerde hep laf savaşı yaparlar, hiç anlamam.

  YanıtlaSil
 3. Her gün Haliç'e gitsem, ertesi gün yine gitmek isterim, o kadar özel yerler benim için. Ayın biri kilisesi deyince de, ne zaman bir dileği olsa muhakkak her ayın birinde kiliseye giden ve anahtarı, dileği oluncaya kadar koynunda taşıyan çok sevdiğim bir arkadaşım geliyor aklıma:) güzel inanışlar bunlar...

  YanıtlaSil
 4. Ben d eçok sıkıldım bu kavgalardan. İcraat yok ama sadece laf kalabalığı.
  Ayın biri kilisesi, Haliç özledim İstanbul'u Lale'cim:))

  YanıtlaSil
 5. Sen bir Haliç gezisi dedin..
  Ben o an herşeyi unuttum..

  YanıtlaSil
 6. oy oy oyyyy kankim
  nolacak bu memleketin hali
  fındıkların da deneleri yok
  ne olacak böyle
  sokak çocukları gibi atışan politikacılar canımızı sıkmaya da devam ediyor
  sülüman bir bir kızları .....
  mete hala ağlıyor
  fatmagül üzgün üzgün bakıyor
  güzel şeyler olsun artıkkkkkk

  iyi kandiller

  YanıtlaSil
 7. seçimlerin gelmesine en çok ben sevineceğim. Kafa kalmadı otobüslerden sinirim bozuluyor artık.

  Ayın 1'i kilisesinden anahtarlarım bekliyor gerçekleşeceği zamanları :):):)

  özledim çook

  YanıtlaSil
 8. butun propagandalardan ama ozellikle aynı yolda yururuz diye başlayan ve her reklam oncesinde cıkan türküden acaip bunaldım...secim bitse de hayırlısıyla bitse lale ablacım ya

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))