Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

23 Haziran 2009 Salı

aaa herkes ev de

Sabah uyanınca herkesi ev de görünce ne oluyoruz leyn, yoksa bu gün cumartesi mi,??, Pazar mı?? yoksa ben uyurken darbe mi? oldu dedim. Meğer herkes kendine kafadan tatil yazmış. Nazlı, bu günkü seminere gitmemiş. Koca, kendine tatil uydurmuş. , Gamse'nin de sınavı yokmuş. Allaha şükür yarın son sınava giriyor. Çift anadal yaptı ama biz de ortamızdan yarılıp çift olduk . Bu gün ailece ev de olunca bana da hep günlerden pazarmış duygusu yaşamak düştü :)))

Baktım kimsenin kalkmaya niyeti yok, ben de aynen ev de yalnız olduğum günlerde olduğu gibi yeşil çayımı demledim, demliğim ve fincanımla salona gidip, ''Puslu Kıtalar Atlası''na başladım. Hemen girişte sardı kitap beni. Elli sayfa falan okudum, sonra it yesin bu ciğeri dedim, gidip azcık hamur mayaladım. Hamur mayalanırken , kıymalı soğanlı bir iç hazırladım. Hava sıcak olduğu için ve deee ,Görümcemin hediyesi hamur mayalama kabında mayaladığım için şıpın işi mayalandı hamur. Fırını ısınmaya ayarladım, o ısına dursun, ben de pideler yaptım , altı tane kocaman pidem oldu. Onlar pişerken de , çayımız demlendi, en bergamutlusundan, kahvaltımız hazırlandı ve süperim süperrr naraları eşliğinde kahvaltı çanını çaldım. Saat tam 11 de. Yumuldular tabiki. Kahvaltı böyle oldu ama , hiç niyetlenmeyin başka sürprizlere , öğleden sonra acıkan karpuz , peynir yiyecek dedim ve işimi de sağlama alıp , kocama karpuzu doğarattırıp , dolaba attırdım.Kahvaltıyı toplarken dolapta iki üç gündür duran kaysıları gördüm. Onları alıp yıkadım, ikiye böldüm, üstüne göz kararı şekeri boca ettim. Bir kiloluk kavanozda amber renki , kaysı reçelim var şimdi:))

Gamse biraz önce ev çok hareketli, ben dışarda çalışacağım , gider kendime bir de kocaman naneli bir limonata söyler, ağaçlar altında ders çalışırım dedi. O öyle dedi ya ben de özendim, ay ben de gelip kitap okuyayım dedim, sonra senin dersini bölerim dedim gitmedim. Gittiği yerin adı portakallı mortakallı bir şeydi galiba hatırlayamadım şimdi:))). Bizim eve yakın, akasya ağaçları altında bir yer. İçeçek servisi ve sandviç servisi yapıyor. Sıcak ve soğuk sandvichlerinin hepsi de çok güzel.

Şimdilik bu kadar kitabıma dönmeliyim, yarınki programım kitapçıda da :)))

13 yorum:

 1. Lale abla o şıp diye anlattığın şeyi ben evde 1 kere yapsam ne naralar atarım bilemezsin. Öyle oturduğum yerden kalkıp hadi bir pide yapayım diyeceğim bir gün olacak mı bilmiyorum ben yeirmden kalkıp telefon açıyorum bize 2 pide 2 ayran diye hehehehe

  YanıtlaSil
 2. ohh ohh yapın bakalım tatilleri :)) yaa geçen günkü yaptıgın dolmalar aklımda kaldı abla anneme söylüyeyim de şöyleee bir güzel dolma doldursun:P

  YanıtlaSil
 3. Ayy, çok imrendim şimdi. Hele pideli kısım beni benden aldı :)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Afiyet seker olsun analar böyle dimi :)evde degilim suan isten ciktim dogru kuzulara onlar yemege davetli ben de kuzuyla bir güzel sevistim :)simdi uyuttum..Karpuz simdi olsa da yesem..Burasi iki gündür kis oldu yine soguk.Akasya agaclarinin altinda buz gibi limonata ne güzel gider,Gamseye basarilar.Kal saglicakla sevgiler.
  asis

  YanıtlaSil
 5. puslu kıtalar atlasının methini cok duydum ama sıra gelmedi okumaya bitirince de yorumlarını duymak isterim lale ablacım...sevgiyle kalın

  YanıtlaSil
 6. Kitap benimde okunacaklar listemde ama ne zaman bilemem:))
  Eğer ben senin kızın olsaydım imkan yok dışarda yemez içmez gezmezdim:)Sevgiler laleciğim
  ben yarın bin koşu sampi'ye gideyim...

  YanıtlaSil
 7. hehe
  hoş bir süpriz:)))
  ev bir anda tatail moduna girince bir haftada iki pazar gnü olmuş:)))
  kitap okuyup yayılabildiğim her günü seviyorum:)))
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 8. abla kitapçılardan haber et...

  YanıtlaSil
 9. Aileniz ne şanslı, pideler yapılmış, çaylar demlenmiş. Annemde sizin gibidir, iki dakikada hemen bir börek yapıverir kahvaltıda. Siz yazınca özlediğimi farkettim.

  YanıtlaSil
 10. kankiiiii

  oh oh pidelerde kaldı aklım benim ne severim mayalı olan börek çörekleri

  çocukken okuldan eve gelirdim ikindide evde bir mayalı çörek kokusu
  bayılırdım hala da öyle,

  kolay gelsin gamsecana inşalah kolaylıkla atlatır sınavlarını

  ordu yolu gözüktü sana sanırım

  listede kitaplar öyle çoğaldı ki hangisini alacağıma şaşırdım

  YanıtlaSil
 11. ufffffffff demek sabah kahvaltıda pide yediniz.Hiç mi acımadın bize.yazık günah diilmi.
  Hamartlığına maşallah demeden geçemeyeceğim.Harikasın.

  YanıtlaSil
 12. Lale,ekmek de mi yatın canım,hem de pide...
  eline sağlık ...
  oğlum da İstanbul'da seminerde 2 haftadır,özledim valla...
  ailecek evdeyiz deyince

  YanıtlaSil
 13. KANKİİİ
  SAÇINI SORMAMA GEREK KALMADAN KENDİ SÖYLEDİ

  YAZARLIĞI değil de saçımı başımı eleştiriyorlar dedi
  kitabını okumadık ama diye başlayan cümlelerle
  saçı ne öyle diyorlar dedi
  fiziksel özelliklerimi çok eleştirdiler diye dertlendi yazık :))))))

  bir de ben soramadım yaneee!!!!!

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))