Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

1 Mart 2013 Cuma

Mart güneşi toplarken

Ne güzeldi,perdenin altından sızan gün ışığı...Bu çağrıya uymamak delilikle eş değer tutulabilirdi:))
E ben akıllı kadınımdır bilirsiniz...

Koydum çantama kitabımı,taktım kafama kırmızı şapkamı hatta kırmızı rujumu bile sürdüm,çıktım dışarıya...Bu havada en güzel,en yakın yer tabikitleri de koru...Beni bu semte bağlayan en önemli figür...O asırlık sakız ağacı,mevsimine göre açan çiçekler, her daim beni bekleyen banklar, içinde çayımı kahvemi ,çebileceğim,artık evim gibi olan köşkler hatta kafama ceviz atan kargalar...

Korunun içinden yürüyerek en aşağıdaki Beyaz Köşke indim...Önce sade kahvemi söyledim, kitabımı okudum, sonra tostumu ,çayımı söyledim kitabımı okudum...Arada denizden gelen vapur seslerine,martı çığlıklarına kulak verdim...Baktım zaman kuş olmuş uçmuş,kitabım yarı olmuş...Karayel ısırmaya başlamış,tam kalkmak üzereyken kocam kişi aradı...Gamse'nin siparişi varmı,Üsküdar'a ineceğim,istersen buluşalım dedi...Bi çay daha içtim ve kalktım.

Üsküdar çarşıda dolaştık,Gamse'nin siparişini aldık ben baharatçılardan,kurutulmuş biber aldım,en acısından...Zuz gitmeden ona şöyle anlı şanlı bir etli kuru biber dolması yapayım dedim...O ara ,hadi çorbacımıza çoktan uğramadık,birer çorba içelim dedik...
Sonra da eve geldim...Ha eve yürürken bizim sokakta bu martıya rastladım,yürüye yürüye,tüm apartmanların kapısının önünde durup bakarak,sanki bir şey arıyormuş gibi bakınıyordu...Sonra da evin o dingin sessizliği, hemen yeşil çay suyumu koydum...Yazım bitsin,evden çıkarken ıslattığım pirinçten pilav yapıcam:))

A bitti bile yazı tüh...

6 yorum:

 1. Ne güzel bir gün olmuş. İmrendim doğrusu... Bu yıl bahar benim için de çok kıymetli.
  Sevgiler Lale' cim...

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir gün geçirmişsiniz.Ben de sağlıklı bir şekilde emekli olayım ve böyle günlerim olsun istiyorum...

  YanıtlaSil
 3. O martı Atalet'i arıyordur da yanlış yakaya gelmiş :)

  YanıtlaSil
 4. Reha Çamuroğlu kitaplarına bayılırım... Nazar nasıl?
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel. O kitaba elim gitti gitti geldi almadım. Güzel mi alsa mıydım Lale'cim ?

  YanıtlaSil
 6. Güneşi bulduğum anda ilk yapacağım ; Aare nehrinin kıyısında boğaz niyetine bakıp :) kahvemi yudumlayacağım ;) öperim.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))