Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

24 Ocak 2013 Perşembe

Nostaljinin dibi

2Bugün tam anlamiyle bir nostalji günüydü...Asıl  amaç  artık yılan hikayesine dönen diz hikayemin bir atraksiyonuydu...,Ataletim canım benimin-artık bu dizin MR ını görmek istiyorum deyip üstelik de bu işi organize etmesiydi...Görüntüleme merkezi de bizim eski mahalle olunca,yani yeni yetmelik,gençlik çağının semti Fındıkzade...Fındıkzade yıllarımı,Kızılelmalı anılarımı çok yazdım buralarda...


 (Bizim ev...Köksal apartmanı...''S''si düşmüş)Ben bugün lise yıllarıma, karı koca yeni tanıştığımız yıllara geri döndük sanki bugün...Neredeyse zıp zıpladık sokaklarda... Tanıdıklar hala aynı yerlerde oturuyorlar mı? acaba diye kapıların zillerini çalasımız geldi  nerdeyse...

Ben beş yüz milyon birinci kez yeniden yeniden anlattım, Goralıdan sandviç istemelerimi, pencereye çıkardım da, bağırırdım da bi goralı bi ayran diye hemen gelirdi de:))Bir aya kalmadan Üsküdar'a şube açıyorlarmış. Malzemeyi biz vereceğiz,elemanları da yetiştiriyoruzaynısı olacak dediler.


 


Deniz ile bu yoldan sabahları konuşa konuşa kıyın kıyım yürürdük,okula giderken.A bu pastane hala duruyo aaaaa,  her boş derste koşardık buraya,şahane tavuk çorbaları yapardı... Nermin,Deniz, Yasemin ve Mübeccel ile bak bu sokaklardan inerdik Yenikapı,Samatya sahiline...
Bura bizim pastane değil miiii? bunu diyen kocam..Meşuuurrr Görgülü Pastanesi....Evlilik teklifi etmişti bana,  düşün demişti de, ne düşüncem be demiştim:)))Romantizmde sınır tanımam böyle de  biline...
Okul,,,Davut Paşa Lisesi... Son kalan tarihi binalardan...Kocam beni tam boy almaya çalışmış:))

Bizim semtte nostalji turu bitince yürüyerek Haseki'ye indik... Tramvaya binip Çemberlitaş'da halıcılık yapan Fatih'e uğradık. Fatih benim görümcemin oğlu, bizim kankamız olurlar karısı Meral ile birlikte... Çocuklarımız da hemen hemen yakın yaşlardalardırlar ve pek severler birbirlerini... Bizim yolumuz ne zaman o tarafa düşse  öğle yemeğini birlikte yeriz ama bu kez tokuz çünkü Goralıları götürdük dedik...Sitem etti ama hadi kahveleri söyle dedik... Bir sohbet bir muhabbettt ooo saat kaç olmuş dedik kalktık.
Fatih'den ayrılınca vurduk Nur-u Osmaniye'den aşağıya... Pıt pıt indik  Sultan Hamam'dan aşağıya...Aşağılara kadar inmiştik ki gelmişken Mercan'a da uğrayalım deyip bu kez gerisin geri Mercan yokuşunu tırmandık. Çantacıları görünce, aklıma çanta almak geldi... Ve üç kuruş pahalı olsun ama mutlaka kırmızı olsun deyip kendime kırmızı bir çanta aldım.


Tam yedi buçuk saat sokaklarda dolaşmaktan öyle yorulmuşuz ki kendimizi vapura dar attık ve çaylarımızı söyledik. Eve gelirken, pirinç ıslatın diye telefon açtım, Zuz ve Gamse evdeydi biz de yanına kızarmış tavuk aldık,Zuz da  gardişim benim bi güzel salata yapmıştı, akşam yemeği de halloldu böylece....


Bu kada...

15 yorum:

 1. Hahaha "ne düşünücem be" dedin ha?:)
  Bayılıyorum ben sana.Canımsın..

  (MR sonucu alındı mı?)

  YanıtlaSil
 2. Nostaljinin dibi olmuş gerçekten. Goralı sandviç nasıl bir şey merak ettim bu arada :)

  YanıtlaSil
 3. Ecem sonuçlar yarın akşam Ataletime gönderilecek...

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Depresif

  Goralı Sanviç,önce sandviç ekmekleri tostta açık olarak iyice kızartılıyor,sonra içindeki sosis ve salamda...O görülen sarı garnitür,formulü onlarda olan bir patates püresi... Mehmet Goralı ,Bulgaristan'ın Goralı köyünden gelmiş bu sandviç dükkanını açmış.

  YanıtlaSil
 5. Benim gençliğim de oralarda geçti.
  Vatan Cad. Kızılelma Cad. Fındıkzade'de çok samimi ahbaplar oturuyordu ve iş çıkışı 4 kardeş sık sık orada toplanırdık.
  Çok hoş nostaljik bir gezi olmuş sizin için. Eminim sonuçlar da iyidir.

  YanıtlaSil
 6. nostalji yapmak lazım arasıra..güzel bir gun olmuş..dizinin akıbeti ne oldu peki, sonuclar ne zaman belli olur?

  YanıtlaSil
 7. kızlar dizimin raporu yarın akşam çıkacak ve Atalet'e gönderilecek. Bakalım bakalım o ne karar verecek...

  YanıtlaSil
 8. Goralı yı taa Amerika larda yapmaya calısan sevdalısıyım. Cocuklarıma da her Turkiye tatilinde yedirdiğimden bayılırlar. Birde tarihi çiğ börekçi vardır. Orayada mutlaka uğrarız. Yazı beni can evimden vurdu çok özledim oraları ve tatar ahbaplarımızı. Size kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum Lale hanım.

  YanıtlaSil
 9. Goralı yı taa Amerika larda yapmaya calısan sevdalısıyım. Cocuklarıma da her Turkiye tatilinde yedirdiğimden bayılırlar. Birde tarihi çiğ börekçi vardır. Orayada mutlaka uğrarız. Yazı beni can evimden vurdu çok özledim oraları ve tatar ahbaplarımızı. Size kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum Lale hanım.

  YanıtlaSil
 10. Lale Hnm.
  Umarım güzel haber gelir diz ile ilgili.
  Ben 3 sene Kızılelma Cad.Türkçü sok da oturduydum.Şimdi o sokağın başında cami var.Evvelden parktı.Ama ben hafta içi yatılı okulda olduğumdan Cumartesi öğleden sonra gelirdim eve.Pazartesi sabahı da erkenden giderdim okuluma.Hey gidi günler..

  YanıtlaSil
 11. Ne güzel geçmişi anmak. Anıları tazelemek...

  Çok geçmiş olsun, bakalım ne çözüm önerecekler dizin için. Annemden dolayı bılıyorum cok kötü diz ağrısı:(((

  YanıtlaSil
 12. gün harikaymış umarım sonuçlarda öyle olur

  YanıtlaSil
 13. Sabahımın körüne neşe kattın ya :) romantik kadın. Çok güldüm ya " ne düşüncem be " :)))) sonuçlar iyi çıkar inşallah. Öperim.

  YanıtlaSil
 14. Demek hiç düşünmeden atladın evliliğe:))Birbirinizi tamladığınız okadar belli ki düşünmeye ne gerek var. Maşallah nazar dğmesin.

  YanıtlaSil
 15. ablacım ,geçmiş olsun dilerim.
  goralılar süper görünüyor, afiyet olsun. Fındıkzade ve goralı kültürü başkadır. bu hafta orada olacağını söylemiştin, bende bu yazını bekliyordum. SemaG

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))