Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

1 Nisan 2012 Pazar

Pazar söyleşisi


Yağmur yağdı da yağdı bugün. Kızlar, kuzen buluşması yaptılar. Ben evde kitap, film günü yaptım kendime.
Önce kahveme bir şiir kitabı eşlik etti. Kahve bittiğinde kitap da bitmişti. Mırname-Yetişkinler İçin Kedi Şiirleri. Şiirlerin güzelliği mi? resimlerin güzelliği mi? yoksa kitabın eve geliş hikayesi mi? çarptı beni anlamadım. Gamse'nin okulunda kitap standı kurulmuş. Gamse bu kitabı beğendiğini söylemiş. Öğrencilerinden biri bunu duymuş. Harçlığı ile kitabı satun almış. Eve götürmüş, hediye paketi yapmış, içini yazmış ertesi gün getirip örtmenine hediye etmiş. Örtmen çok duygulanmış, ağlamış.Şiirlerde , resimlerde öyle güzelki.
Sonra, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen'in başrolünü oynadığı Labirenti izledim. İkisini birbirine çok yakıştırmıştım Gönül Yarasında. Bu filmde de çok iyi bir ikili olmuşlar.

Sonra akşam yemeği için yeşil mercimek pişirdim. Bu havaya ancak bir kara şimşek yakışır dedim. Hazır olan yemeklerin yanına da yakışır dedim:)

Sonra sonra Suskunlara devam ettim. Eflatun renkli, musuki dolu bir kitap...Bağdasar,Kirkor,Davut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael bu kitapta ki yol arkadaşlarım.Sonsuzluğun derin nefesindeyiz...

Şimdi buradan defalarca yazmıştım, bana bir kitap söyle, öner deseler ilk söyleyeceğim Sevgili Arsız Ölümdür. Latife Tekin'in bu romanı benim için çok özeldir. Kendimi Dirmit gibi hissettiğim günlerden kalan bir şey bu bende... Benim gibi hisseden biri, bir şair Fırat Demir şiirini yazmış. Yeni Cüret Çağı adlı kitabına koymuş.Şiir ben de var ama buraya koysam sanki haksızlık olurdu gibi geldi. Bence kitabı alın. Okuyun.. İki kitap yanyana duracaklar , benim o günlerime selam gibi...

Umarım güzel geçmiştir haftasonunuz ben benimkinden gayet memnundum:)

10 yorum:

 1. Icerigini bilemem ama gelis hikayesi cok güzell.
  Sevgili Arsiz ölümü senin tavsiyenle almis okudumustum. Senin etkilendigin gibi olmasada, begendim cok farkli bir anlatim dili var..Biraz is biraz tembellik gün bitti :)güzeldi güzel.öpüyorum.

  YanıtlaSil
 2. "Sevgili Arsız Ölüm" ü okumadım. Mutlaka okuyacağım. Şiir kitabının adına kapağına bayıldım...

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar güzel, keyifli bir haftasonu geçirmişsiniz Lale Abla.
  Bizim günümüz evde geçti ama güzeldi...
  İyi haftalar.. :)

  YanıtlaSil
 4. sevgili arsız ölümü ben de severek okumuştum...kitabın geliş hikayesi gerçekten cok duygulandırdı beni..ne güzel sevilen bir ogretmen olmak...cok sevgiler bizden

  YanıtlaSil
 5. Lale hn. sizin kitap önerinizi de en kısa sürede okuyacağım. Şiir kitapları çok haz vermiyor nedense..

  YanıtlaSil
 6. öğretmen olmayı bu sevgiyi yaşamak için isterdim
  gamze gibi bir öğretmenleri var ne şanslı o çocuklar
  ve ne mutlu gamzeye ki onu çokk seven öğrencileri var
  kankim sana harika bir hafta diliyorum

  YanıtlaSil
 7. Bütün hafta sonların hep güzel geçsin Lale'cim ...

  YanıtlaSil
 8. Film ve kitabın olduğu her gün otomatikman güzel bence:)

  YanıtlaSil
 9. Sevgili Arsız Ölüm'ü seven arkadaşların Nur Yazgan'ın Zamanın Kokusu'nu da aynı şekilde seveceğini düşünüyorum.Yazılarınızı keyifle okuyorum Lale Hanım ...Sevgiler..

  YanıtlaSil
 10. labirent izlenecekler listesinde...bahsettiğin Latife Tekin eserini okumadığım için kızdım kendime ablacım...okuyacağım ilk fırsatta:))öperim...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))