Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

1 Eylül 2011 Perşembe

Bayram bayram2

Ramazanın rehavetini iki gündür atmaktayız...Dün gece ki Beyoğlu seferinden sonra bu akşam da Kadıköy-Moda civarlarındaydık...

İlk önce Alkım ve Nezih kitapevlerine uğradık...nasıl özlemişim, kitaplar arasında kaybolmayı...Karıştırdım, her iki kitapevinde de koltuklara yayılıp, seçtiğim kitaplardan bir kaç sayfa okuyup , kitaplar hakkında fikir edinmeye çalıştım. Yalnız Nezih'in müzik yayını insanın konsantre olmasını engelliyor...Bu konuda en iyi D&R...Müzik böyle alttan alttan, usul usul gelir...Orada elime Yaşar Kemal'in;''Bu günlerde bahar indi''adlı kitabına huşu içinde dalıp , az kala kitabı orada bitirmeye kalkmışlığım vardır... Kızlar adımı beleşciye çıkaracaklardı az kala))
Daha sonra Naziş,ben acıktım dedi. Gamse- gel seni bi yere götürücem, harika döneri ve iskenderi var dedi... Bahariyede Koton'un karşısında minicik bir yer...
Öğrenciyken keşfetmişler burayı... Gamse ile biz aç değiliz diye bir dürümü laf olsun diye paylaşıp yedik. Naziş, iskenderi çok güzel dedi...Yani oralara yolunuz düşerde ay acıktık, şöyle uygun fiyata kendimizi kasmadan bir şeyler yiyelim derseniz, tavsiyemdir.Yemek sonrası, Gamsegamse'nin arkadaşı , börekleri ile bizim evin gönlünü fetheden, dükkanındaki dolmaları Gamse'nin hışmından korumaya çalışmaktan müşteriye zor bakan Fatma ile buluşup. O'nun doğum gününü kutladık. Rotamızı Moda'ya çevirdik.Meşhur dondurmacı ALİ'nin önünde yine metrelerce kuyruk vardı...Biz bitişiğinde oturup Waffle yedik...( kirazlar, çilekler, portakal dilimleri ve kestaneler ve de beyaz çikolata )
O Waffleden sonra eve koşarak gelmemiz gerekirdi ama neyse ki dönüşte de Moda , Kadıköy iskelesi arasını yürüdük.Moda iskelede çay içmekti maksadımız ama yeni bir keşifle vaz geçtik. Bir kitap cafe... Bast Cafe...önündeki ağaca dilek kurdeleri bağlanmış... İçerisi gayet şık, çalışanlar güler yüzlü sempatik. Çaylar cam bardakta... Sedirlere yayılın, renk renk kurdeler uçuşşsun başınızda...Kitaplıklardan istediğiniz kitabı çekin orayı karıştırın...Rastgele çektiğim kitabı açınca, bir baktım bu kitabı Buket Uzuner okudu yazıyor içinde...Yüzlerce kitabın içinden onu çekmişim...Sordum W eb siteleri yok ama Facebook sayfaları varmış.Burada iki saat kadar oturduk...Bast Cafeden çıkınca , denize doğru inip, Kadıköy İskelesine kadar yürüdük. Yarın Kadıköye gidecekler için uyarı, miting varmış , her yeri tel örgülerle kapatmışlardı, arabaya zor bindik..

5 yorum:

 1. Lale hanım günaydın. siz de bizim gibi İstanbulda kalmışsınız. Dün kız kulesine gitmek istedik. Üsküdardaydık. aklımdan siz geçtiniz, Lale hn. üsküdarda oturuyordu dedim :) Ama trafik ne mümkün, insan seli yeşil olan her yere oturmuşlar, çekirdek yiyenler mangal yakanlar, adım atacak yer yoktu. Kız kulesinin orada park yer dahi yoktu. yolun orta refüjüne park etmişler arabalarını . eve döndük bizde... kadıkoy uyarısı ıcın tskler .

  YanıtlaSil
 2. Bende yarın düşünüyorum Kadıköy'ü... Hümeyra Cafe'nin yerini keşfedeceğim hem de kitap bakarım...

  YanıtlaSil
 3. kankimmmm o nasıl güzel kardeşler öyle maşallah can cana ve kardeşine nazar değmesin çok şekerler

  o dilek ağacı sanırım
  kurdeleler bağlanmış dilekler bu bayram gününde gerçek olsun inşallah

  öptümmmm

  YanıtlaSil
 4. merhaba,

  istanbuldaki son gunumde modada oturuyorduk..kolombo pidecisinde lahmacun yerken birden sizi ve kizlari gordum..arkanizdan "lalenin bahcesi" diye bagiracaktim ama kardesim yanlis gormussundur rezil olucaksin elaleme dedi:)) meger dogru gormusum..neyse artik bir dahaki sefere medeni cesaretimi toplayip yaniniza gelir hal hatir sorarim:))

  YanıtlaSil
 5. keşke gelseydiniz...ne güzel olurdu...
  Bir daha ki sefere inşallah...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))