Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

19 Ekim 2010 Salı

falan filan bi de şu domates meselesi


Hayat onu nasıl algıladığın ve nasıl yaşadığındı dedi Nazlı Eray ve kitap bitti. Bu cümleden yola çıkarak bir kitap yazabilmektir işte Nazlı Eray olmak.Bu cümlenin kitabın son cümlesi olması bir şeyi değiştirmiyor, benim için kitabın çıkış cümlesi oldu.Kitabın bir yerinde , romanın kahramanlarından biri soruyor, neden okuyorum, bunca şeyi bilmek ne işime yarıyor diye...cevabı da kendi veriyor. Pencerelerim çoğalıyor, düşüncelerim derinleşiyor ben çoğalıyorum. Çevreme başka gözlerle bakıyorum. Yıllarca geçtiğim cadde, çalıştığım taksi durağı artık onlara başka gözlerle bakıyorum.Sözünü ettiğim kitap Nazlı Eray'ın Venüs'ün Son Gecesi adlı son romanıydı.

Venüs'ün Son Gecesi'ni bitirince, İstanbul Yüzlü Kadın'a başladım. Yıllar önce daha küçücükken; şimdi gidiyorum oğlum seni mutlaka almaya geleceğim diyen babasına, yıllar sonra bir tıp öğrencisi olduğunda , ilk anatomi dersinde kadavra olarak rastlayıp aklını yitiren NUMAN'ın hikayesi.Yazarının hiç bir kitabını okumadım şimdiye kadar. Hakkında söylenen, okurlarını romanla hidayete erdirmek istemesiymiş:)Benim dikkatimi kitabın adı çekmişti. Konuda ilginç geldi bir de hidayete erersem daha noolsun yav.Yazarı Ahmet Yıldız Günbay.

Bu kadar edebi sohbet yeter. Dün pazara çıktım bir tek başka da bir aksiyon yapmadım. Ha pazar demişken, akşam Naziş eve geldi- Biz nerede yaşıyoruz diyor, ne demek dedim. Pazarın içinden geçerken şaşırmış, üç tane kocaman ananas 5 lira, bir kilo domates 10 liraydı dedi. E haksız mı?. Kumburgaz komşumuz Dr Süheyla teyze, iki yana ördüğü saçlarını arkasına atar, bacak bacak üstüne atar, radyosunuda açar yatardı kumların üstüne o sıra ABD ambargosu var. -Ambargo varsa var derdi, memleketimin domatesi mısırı yeter bana, domates ekmek yerim. Hey gidi Süheyla Teyze hey, bu günler hakkındaki fikrini öğrenmek isterdim. Bak canımda domates peynir istedi şimdi. Henüz kahvaltıda yapmadım. Gidip çayımın suyunu koyayım.

10 yorum:

 1. kankimmmmm
  kitap yorumların çok hoşuma gidiyor ve onları dikkate alıyorum kitap seçimlerimde
  Ben de çocuklara kitap okumayı aşılamaya çalışıyorum
  okumak gerçekten de bir sürü pencere açıyor insana
  hem konuşmada gelişiyor görüş açısı da sana katılıyorum

  Çarpıcıymış 2. kitabın hikayesi

  öpüyorum seni
  güzel bir gün olsun

  YanıtlaSil
 2. Yazın daha çok domates konservesi yapsaydım diye hayıflanıyorum şimdi.Zengin olmuştum valla :)

  Kitaplar listeye alındı Lale abla.

  Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 3. Laloş bence sen -net üzerinden bile olsa- bir kitabevi aç, biz sana yazalım burdan, sen de bize gönder, olmaz mı?
  2.kitap tüylerimin ürpermesine yetti, aman Allahım, tövbe tövbe, olur mu olur belki de. Oku bakalım hidayete ne kadan erecen.
  sevgiler, kocaman.

  YanıtlaSil
 4. vav tüylerim diken diken oldu, konuyu okuyunca. edebiyat sahalarına geri dönünce sizin tavsiyelerinizle kitaplığı genişleteceğim gibi görünüyor:)

  YanıtlaSil
 5. Ben de artık hidayete ermek istiyorum,okusam mı acep..Bak şimdi gerçekten ben de Süheyla teyzenin fikrini öğrenmek isterdim...iş çok ben kaçayım,öptümm.
  asis

  YanıtlaSil
 6. domates hepimize aynı şoku yaşattı..
  ananaslı yemek tarifleri vermeye ne zaman başlarsın =)

  atalet

  YanıtlaSil
 7. merhaba canım,
  kitaplar güzel bizlere de ışık açıyor,ben aldığım kitaplara henüz başlıyamadım,domates şaşırmış gerçekten lezzet de yok bakalım nereye kadar gidecek:))
  bugün facebook da birşey satın almama günü 19 ekim bakalım bu saat oldu henüz almadım,sevgilerimi yolluyorum....

  YanıtlaSil
 8. Ahmet Yıldız Günbay'ın kitabını ben de çok merak ettim şimdi. Oldukça iddialı bir söz etmiş kitabına dair, iddialı insanları severim:)

  Geçenlerde haberlerde Çengelköy manavında domatesin 15 lira olduğunu söylüyordu manav. Yok daha neler, haber yapmak için amma da abartmışınız dedim, sonra anneannem de pazarda geçen 10 liraydı demesin mi! Pazarda 10 liraysa manavda 15 olmasına şaşmamak lazım o zaman dedim ben de. Denicek çok şey var da, sinirimizi bozmayalım şimdi:)) sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. Süheyla teyzenizin lafını memleketimizdeki herkes duyup kendi adına dersler alsa keşke.
  Nazlı Eray ın son cümlesinisevdim, kitabı merak ettim. İstanbul Yüzlü Kadın daki hikaye ise acıklı geldi bana :(
  Sevgiler size

  YanıtlaSil
 10. O son cümle var ya o son cümle beni kendime getirmişti kitap bittikten sonra:)

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))