Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

3 Nisan 2010 Cumartesi

Cuma cumartesi

Eve yeni geldim ama çıkışım ,dün akşam:)))) Sıcağı sıcağına anlatayım dedim...
Dün ev de yoğun bir temizlik vardı. Temizliğe dair ne varsa yapıldı. Çamaşır falan da dahil. Sonra akşam yemeği falan. Tabi bu olay benim bünyemi çökertti. İçime kaçmış olan bahar geri çıktı.

Akşam yemeğini yerken dedim ki, ben kalkıp gideyim... Baktılar ki, bağlasalar durmam , iyi dediler çaresiz. Giyindim kuşandım, dışarı baktım , yağmur sel olup akmakta. Şemsiyemi Zuz kuaföre giderken almıştı, orada bırakmış. Sanırım hala haberi yoktur, yazımı okuyumca hatırlayacaktır. Kızların şemsiyeleri de ne olur ne olmaz , Onlara lazım olur derken- Kocito, sen ne dense gidersin, benim şemsiyemi al dedi. Saat sekiz gibi evden çıktım . Kabataş motoruna bindiğimde deniz nasıl dalgalıydı, denizi yara yara, bata çıka , yalpalaya yalpalaya motor giderken; hey Allahım dedim, denizde ölebilirim ama Üsküdar- Kabataş arası gibi komik bir yerde olmasın... Sonrası Cihangir... Teyzem beni görünce nasıl sevindi, Eniştemin gözleri ışıldadı. Gülden, koptu geldi, Evine yeni gitmiş olan Fato, kocasının şaşkın bakışları altında aynı taksi ile geri döndü. Ondan sonrası şenlik...Saat gecenin dördü olmuş bizim haberimiz yok.

Sabah erken yatmaya alışmış olan benim gözler pört diye açıldı. Sağa dönsem sola dönsem yok. Kalktım kendime bir yeşil çay yaptım. Sonra biraz balkondan dışarıları seyrettim. Böyle , olmaz bana bir aktivite gerek dedim. Haşlanması için patates koydum ocağa. Yufkaları dolaptan çıkardım. Dün okuduğum bir börek tarifi geldi aklıma... zaten denemek istiyordum... kısmette kobaylarımın siz olması varmış dedim... Böreğin tarifini uzun uzadıya anlatmayayım. Tarif burada. Hiç tanışmadığım bir blogcu ; Bir Dut Masalı. Hani bazı şeyler zamanı gelince olur ya. sanırım bu da böyle bir şey oldu. Böreğinin tarifine dün rastladım, bu gün masamıza keyif kattı.
Ben haşladığı patatesleri ikiye böldüm. Yarısını ezip soğanla kavurdum. Yarısını da küçük küçük doğradım, beyaz peynir ve maydonozla karıştırdım. İkisini de çok beğendiler. Kalktıklarında börekler pişmişti bile. Hemen Teyzem çayımızı koydu. Güllü masayı hazırladı. Masada da Orduluları aradık, Bir keyif kahvaltı yaptık. Sonra Güllü Bacı, kahvelerimizi yaptı, fallarımıza baktı.

Akşam Fato ile Taksim'e çıktık. Nasıl bir kalabalık anlatılmaz...gerisi çiçekçiler...müzik... her renk insan..Heykelin çevresindeki düzenleme bitmedi hala. Dün akşam geç saatte lale bayramı hazırlıkları vardı. Kamyondan, lale şeklinde süslemeler indiriyorlardı. Valla bunu nasıl tariflendireceğimi bilemedim. Heykel desem olmadı, ağaç gibi diyeyim olmadı. Anlayın gari, yormayın beni.

Dün akşam hiç yağmur yağmamış gibi hava pırıl pırıldı bu gün. Evime geldim tıngır tıngır. Hiç kimse yok tabi :))))

8 yorum:

 1. Ne kadınsın yahu:)))
  Çıkan baharın geri nasıl girdiği belli oldu içine, alemsin Lale.
  Börekleri ben de okumuş ve merak etmiştim nasıl olur diye, deneyim bari. Zaten Bir Dut Masalı'nın Nunu'su çok şekerdir, yaptıkları da harikadır.
  Ben bugün oturdum evde valiz-çanta açtım ve yerleştirdim nihayet. Temizlik için kadın bulmayı bekliyorum. Bu hafta gezeceğim.
  Seni çoook öpüyorum...

  YanıtlaSil
 2. :)))))))
  onlarında canı sendne çekmiş, evi terk etmişler:))))))))
  elelrine sağlık afiyet olsun. ayaklarına sağlık ne güzel gezmişsin...
  bence sana iy iuykular ne dersin!:)?
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 3. :))
  afiyetler
  keyifler
  güzellikler olsun
  iyi pazarlar.

  YanıtlaSil
 4. lalecimmmm çekmeceler düzenlenmiş galiba çok sevindimmm :)alem kadınsın hep diyorum ya..Tv de lalelerle bezenmiş İstanbulu görünce kulaklarını çınlattım ;)Böreği bende yapıcam ama anacım işte bizim burda hemen öyle yufka bulmak pek kolay değil,kendimmi açsam acep ;)çook öpüyorum...
  (hey Allahım dedim, denizde ölebilirim ama Üsküdar- Kabataş arası gibi komik bir yerde olmasın... )öyle bir yazıyorsun ki gülmemek elde değil..allah gecinden versin anacım dur sen bize lazımsın :)

  YanıtlaSil
 5. Yine çok keyifli bir gün ,pardon gece demeliydim geçirmişsin.insanın canının sıkıldığı zaman kaçabileceği yakınlarının olması ne güzel.iyi haftalar,sevgiler

  YanıtlaSil
 6. LALECİĞİM SENLE BİRLİKTE MİS GİBİ CİHAGİR KOKTU BURNUMA TABİİ BÖREKTE.ELLERİNE SAĞLIK, NE İYİ YAPMIŞSIN. BANA BÖYLE GİTMELER GELDİĞİNDE EŞİME KURTLARIM KAYNIYOR YİNE DİYORUM :))) VE ÇIKIP GİDİYORUM,İYİ GELİYOR.
  ÖPÜYORUM..

  YanıtlaSil
 7. orduluları aradık deyince, bizde de aynı.
  annem, teyzem köye gittiklerinide hafta sonu hemen telefona sarılıp çatlatmak için bizi arıyorlar. burası yemyeşil, şimdi bahçeden şunu topladık bunu topladık diye :)
  bekliyorum ben burada cancan'lı kısımları da :)

  YanıtlaSil
 8. kankimmmmm
  sana pırıl pırıl bir hafta diliyorummm

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))