Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

29 Ocak 2010 Cuma

Ne çok yağmur yağdı bu gün, sanırsın hiç yağmamış. Ama güzel yağdı Allahı var. Biz de Naziş2le takıldık. Gamsegamse dün akşamdan tüydü. Tuğçe'ye gitti. Bir gün bu Tuğçe geldi bize, gülmekten ölüyor- inanmazsınız bir martı gördüm , uçuyordu ağzında kızarmış patates vardı, hem de ketçapl, dediı. -İstanbul martılarının ondan totosu büyük işte dedim, hepsi kaz kadar oldular. Bazen karşı binanın çatısına konuyorlar hep birlikte sanırsınız kaz sürüsü ya da besili bir tavuk sürüsü. İncecik zarif martılar nerde. Vapurdan atılan simitleri , ekmekleri yiye yiye, sahil kenarındaki büfelerin çöp kutularındaki, artık hamburger, sosisli, kızarmış patatesleri yiye yiye azmanlaştılar. Richard Bach , bu İstanbullu martıları görse MARTI yı yazarmıydı acaba:)))
Pes bana yani pesler bana hatta, sen yağmur yağdı de haydiii gel Richard Bach'a , Martıya..

Bu günün elde tutulan tek yanı şu anda mutfakda arzı endam eyleyen kocaman bir çikolatalı pasta. Naziş'in isteği üzerine yapıldı. En sevdiği pastamdır. Hamurunun tek değişik yanı normal kakolu kek yaparken ununu bir bardak eksik koyun, onun yerine de pirinç unu. Fırından çıkınca da üstüne bir bardak soğuk süt gezdirin. Kek pişirken , pişirdiğiniz çikolatalı sosu da üstüne dökün tamaaaam oldu işte. Bir çığır açıcam, bu tarif verme usulümle :)))

Akşam bir dizim var onu izledikten sonra Islak Güneşi bitireceğim. Islak Güneş de ; konun geçtiği bir mahalleye benzer bir yerde büyümüş olabilirsiniz, o mahalledekilere benzeyen bir komşunuz dahi olmuş olabilir hiç değilse bir sokak çeşmesinden su içmeyen yoktur. Bu kitabı ben öyle okudum, eğdim başımı , dayadım elimi, Keçiköy'deki sokak çeşmesinin ağzına kana kana su içtim. Deli Yadigar'ın oğlunun kafasını tuğla ile yardım:)) Kendi duygularınızı da katabileceğiniz öyle bir kitap işte... Leylak Dalıcım teşekkür ederim, sayende bu kitabı kaçırmadım...

Nazlı ağzıma bir şeker verdi şu an kaktüslüymüş:))) Daha neler yapacaklarını merak ediyorum:)). Ağzımdaki tat hoşuma gittimi derseniz valla fena da değil , en azından kaktüslü:)))

Eh, ne demişti Ahmet Haşim usta Akşam ...akşam yine akşam...
Giitim o yüzden ben, iyi bir cuma akşamı olsun...

Not: biz dün Cancanla çook keyifli bir gün geçirdik çoook ...Çok kalabalık bir kahvaltı grubuda ağırladık, Ankaradan dayım geldi, ev de bir bahar havası durumları...

7 yorum:

 1. dışarıda tipi kar ben de ahududu likörümü yudumlayıp seni andım :) çoook öptüm.

  YanıtlaSil
 2. Lalecim Lale, "Ne dimek. ne dimek" senin gibi kitaptan anlayan kadına kitap önermek benim için büyük zevktir. Şimdi o zaman anılarını da oku Ayla Kutlu'nun: "Zaman da Eskir". Öyle güzel ve hüzünlü ki kitap bitince anılarımı yazasım geldi. Ben de az sonra mutfağa gidip çikolatalı pasta yapacam. Pazar günü doğacağım da o nedenle "Kutlu Doğum Haftası"na giriş yaptık:) Yarın birkaç misafir ağırlayacam kutlama babında, pazar günü ise lise kızlarıyla ayrı kutlama. Yakışır di mi bana 40 gün 40 gece:))
  Öpüyorum seni canım, şu kaktüslü şekeri merak ettim, insanın diline batıyor mu:))

  YanıtlaSil
 3. lale hanım kızlardan bir mesaj olmasın bu kaktüs şekeri:))

  YanıtlaSil
 4. Bizde de yağmur var ablacım.
  Valla yine çok güldüm, hangisine mi tarifinle çığır açatığına, ağzındaki kaktüslü şekere, anlatımına...
  Bu kitap ilgimi cekti alınacaklar listesinin başına eklendi:)
  Can'ın fotoğrafı yok mu, neler yaptı yine, kızlar da evde diyecem ama bir eksikdi değil mi?
  Öpüyorum seni çok çok, güzel insan, tatlı kadın. kitap kurdu, mutfak perisi....

  YanıtlaSil
 5. kaktüslümü bilmem ama ağzının tadı hiç eksilmesin...
  kzılar hep böyle yanıbaşında olsun... cancanlı günler gelsin geçsin. yağmurun keyfini kitaplarıni çayların ve böyle ,harika tarifini verdiğin (bu şekilde tarif verdiğinde iş çok kolay görünüyor biliyormusun? tabii aslında öyle değil de:))) lezzetlerle çıkar hep... ve ben senin oradan başlayıp buraya hızla gelen yazılarına bayılıyorum:)))))

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 6. Yağmurlu günde çikolatalı pasta muhteşem olmuştur.
  Keyifli hafta sonları diliyoruz.

  YanıtlaSil
 7. Bende de akşam çikolatalı kek vardı.Sıcak çikolata poşetiyle uydurmasyon yaptım ama fena olmadı.Senin de ellerine sağlık.
  zuzu'yu ve kızları gıyaben tanıyorum sizin sesiniz hala kulağımda inşallah en kısa zaman da hep birlikte karşılıklı oturmak dileğimle sevgiler

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))