Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

14 Ağustos 2009 Cuma

uykusu kaçana gazozlu kek))Geceleri uykunuz kaçınca ne yaparsınız, ben hiç bir şey yapmam gelmesini beklerim. yani ille de uyumalıyım diye çabalamam, kendimi germem. Şimdi olduğu gibi mesela. Kitap okudum biraz da bilgisayar da takılayım dedim. Kitap sitelerini gezdim. İdefiks ve Pandora'dan mail gelmişti, son çıkan kitplarla ilgili onlara baktım. Yine uzun bir kitap listesi yaptım. Haruki Murakami kitaplarını liste başı yaptım. Hiç okumadığım ve bundan dolayıda utandığım bir yazar.

Türkiye de en çok kitabı kadınlar okuyormuş. Hiiiç şaşırmadım. Çünküüü erkekler çok meşgul, dünya gailelerinin hepsi ama hepsi onların başında:))).Benim kocam senede tamı tamamına dört kitap okur. İki tane tatilde, ama hakkını yemeyeyim tatilde elinden kitap düşürmez. Geri kalan iki taneyi de yıl içine dağıtır heheheh. Takip ettiği dergiler vardır. Coğrafya dergileridir bunlar. Çünkü hayıflanıp durur neden kimya okudum diye, coğrafya okusaymış bu konuda ün yapabilirmiş))

Kızlar yaz olunca salonu işgal ederler , hatta bazı sabahlar bakarım ki yatakları bile açılmamış, salonda birer pikeyle uyumuşlar. Sehpanın üstü alabildiğince bardak tabak dolu olur. Size şöyle izah edeyim. Zuz'un sayesinde bizim orta sehpa, salonun kendisi kadardır. Rahat altı kişi etrafında oturup yemek yiyebilir. İşte o sehpada , iğne düşşe yere düşmez yani o kaa dolu olur. Boşalmış abur cubur ambalajlarını saymıyorum bile.

Bu gün Canla çok eğlendik ama o artık sadece uykusu gelince ve acıkınca bana yüz veriyor. Geri kalan zamanda ben tu kaka. Bu gün kocam banyoda traş olurken O'nu mama sandalyesinde yanına oturttum. Nasıl ilgiyle izledi , nasıl kendi dilince bir şeyler anlattı görmeliydiniz.

Cumartesi akşamı Goldmax de Barcelona Barcelona oynayacak, izlemeyenlerin ya da bir kez daha izlemek isteyenlerin dikaktine.Bu önemli bilgiyi de verdim gittim.

not. bir önceki yazımda onca şey yazmışım ama en çok ilgiyi fasulye diblesi çekmiş hehehee. Sırf o yüzden portakallı gazozlu bir kek tarifi ile bitiriyorum yazıyı. Bizim bu günkü ağız tadımızdı.


Gazozlu kek. 4 yumurta, iki bardak şeker, vanilya, limon kabuğu rendesi, kabartma tozu, bir su bardağı portakal aromalı gazoz, yarım bir çay bardağından iki parmak az sıvı yağ, alalbildiğince un, üzeri için biraz ceviz. Çırpın anacım, karıştırın. Kek yapmayı öğretecek değilim burada size. Farkındaysanız zaten, yoğurt süt gibi mamulatın yerini gazoz almış, geri kalanı bildiiin kek. Ama nasıl hafif bir kek oldu anlatamam. İki misli kabardı, apartman gibi bir kek oldu. Ununu da öyle doldurmayın, biraz akışkan olsun ki yumuşacık olsun.Portakal reçeliniz varsa iki kaşık koyabilirsiniz. Hatta yerken üstüne koyarsanız da çok lezzetli oluyor. Hem daha da kalorili oluyor:)))) Can bile yarım dilim yedi. İlk keki oldu hatta.

8 yorum:

 1. pasta yapmayı ilk öğrendiğimiz ve deli gibi tarif topladığımız günlerde favori kekimizdi,gazozlu kek.
  hatırladım o günleri şimdi lalem,
  afiyet olsun...

  YanıtlaSil
 2. benim yeğenler burdalarya hemen mutfağa keki yapmaya gidiyorum deniz çıkışı yesinler
  sevgiler :)))

  YanıtlaSil
 3. o kitap listesini maille alsam ben. kirpinin zerafetinin altına ek yapsam nasıl olur?

  ben uykum kaçınca kaç saat sonr auyanacağımın hesaplarını yapıp panik olurum.

  Can'ı özledim kahvaltıya gelecek mi?

  YanıtlaSil
 4. benim yerim onun kek yiyen ağzını.
  hızımı alamayıp burnunu da yerim hatta !!!

  YanıtlaSil
 5. Senede 4 kitapmı okuyor süper be Lale ablacım benim eşim bu yaşına kadar ancak 4 kitap okumusdur cunku hahaha:)

  YanıtlaSil
 6. gazozlu keke bayıldımmmmmm.bundan önceki fasülye diblesine de bayılmıştımm.gazozlu kek ,arka tatlısı oldu.:) afiyet olsun hepimize:D

  YanıtlaSil
 7. Şu fasulye diblesini merak eder dururdum, ilk fırsatta yapayım hazır tarif bulmuşken ama önce İstanbul yorgunluğum geçsin, çoook gezdim çok. koruları gördükçe de kulağınızı çınlattım:))

  YanıtlaSil
 8. beyler dergici oluyorlar daha çok benim eşimde öyle.
  Ay lale abla bizim de öyle kocaman bir sehpamız var şimdiki evimizin salonunda yine fena durmuyor ama adanadaki evimizde sadece etrafını dolaşacak yer kalıyordu biz iki mühendis, teknik adam :) gidip salonumuza kocaman bir sehpa seçmişiz:)
  keki anlatışna bayıldım, deneyeceğim.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))