Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

15 Mart 2009 Pazar

pazar sabahından

Günlerden pazar sabahın erken sayılacak saatleri ama ben pörtledim. Gözümü bir açtım artık hiç uykum yok. Kalktım çay suyu koydum. Gamse kursa gittti, Naziş zaten Zuz da. Dün geceye dair hatırladığım tek şey Okan Bayülgen'in Disco Kralını izliyordum. Gerisi meçhul, demek uyumuşum . İlk konuklar Muazzez İlmiye Çığ ve Hayrettin Karaca idi. Çok şekerdi ikisi. Bir eğlence programında olduklarının farkındaydılar ve söylemek istediklerini mesajlarını çok eğlenceli bir şekilde ilettiler. Muazzez İlmiye Çığ'ın geçen yıl başına gelenleri biliyosunuz. Az kaldı 95 yaşında ki bu kadını hapse göndereceklerdi. Suçu işini yapmak , kadın Sümerelog. Sümerlerde yapılan bir uygulamayı söyledi diye bir linç edilmediği kaldı.Hayrettin Karaca öyle bir anlattı ki, her yere meşe dikesim geldi. Hatta meşe palamudu yemek istedi canım. Bu meşe palamutlarını toprağa gömmeye bile gerek yok dedi, düştüğü yerde yeniden çıkar. Hayvan yemi olarak bile kullanabilir , kestane gibi tüketebilirsiniz dedi. Meşhur türküyü hatırladınız mı, sobaların da kuru da meşe yanıyor ammmannn. Dikkat edin yalnız meşeler kuru. Canlı canlı getirip sobaya atmamışlar.

Böle şahhane bir girişten sonra gelelim düne.

Sabah kalktım ki hava günlük güneşlik Zuz'u aradım
kalk artık sabah oldu
her taraf renkle doldu
sütcü koseyi dondü
bütün ışıklar söndü, diye şarkı söyledim. Çünkü onunla programımız vardı ve ilk önce onun evden çıkması gerekiyordu. Mesafeler açısından. - Bir şeyler atıştırıp , giyinip çıkıcam seni arabadan ararım dedi. Taksim de tramvay durağında buluşmak üzere sözleştik. Hava günlük güneşlikti demiştim dimi??. Ben dışarı çıkarken bir deli yağmur başladı. Üsküdara indiğimde caddeyi sel götürüyordu. Önümde yürüyen adam yanındakine - Belediye çelışıyor dedi, şehrin orası su içinde . Gerçekten de iskele meydana bir karış su içindeydi. Motora dar attım kendimi. Şemsiye satıcıları yol kesiyordu, almayanları döveceklerdi neredeyse)). Kabataşa geçerken baktım orada ne yağmur var ne bişe, gökyüzü aydınlık. Hey Allahım dedim ya bu nası memleket caddesinin bir tarafına yağmur yağar bir tarafına yağmaz. Bu aynıyle vakidir(bu osmanlıca mı??) Sonrası finüküler zaten. Yine Japon doluydu.

Taksime çıktığımda Zuz tramvay durağında oturmuş bekliyordu. . . Taksim polis kaynıyordu nedeni az sonra anlaşıldı yürüyüş vardı. Zuz - abla senin geleceğini duymuşlar dedi. Zılgıtları duyunca , yürüyüştekileri de görünce kim olduklarını da anladık.
Biraz yürüdük alış veriş yaptık Eniştemi ziyarete gittik. Her zamankinden daha iyiydi. Bizi görünce duygulandı.

Günün geri kalanında kuzenlerle patırtı kütürtü, bol yeme içme. Akşam eve gelirken balık pazarına uğradım. Gamse balık istiyor canım diyordu. Nazlı da evde yokken yapayım dedim. Balık yaptığım zaman masaya bile bereyle geliyor. Saçlarına balık kokusu siniyormuş. Ve asla yemez. Bir tek okullarında ıspanaklı ve püreli mezgit fileto çıkıyor onu yiyor ve çok seviyor. Hatta tarifini aşcıdan alıp getirmişti. Nerde acaba??. Neyse çok güzel olta istavrit vardı aldım geldim ve tava yaptım. Hani ben yemek yapmayacaktım hafta sonun da heheheh rahatlığın bana batması gibi bir alışkanlığım vardır.

Ben şimdi gidip biraz daha yatsam mı ki...
not- bi de meraklısına link. Özellikle İzmirlilere


bi de dün karşıya geçerken bir Kız Kulesine baktım bir Galata Kulesine ve aklıma Bedri Rahminin şu dizeleri geldi


İstanbul deyince aklıma kuleler gelir
Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır
Ama şu Kızkulesi'nin aklı olsa
Galata kulesine varır
Bir sürü çocukları olur.

12 yorum:

 1. yavrum ya..
  derler ya eskiler..
  kim kaldıysa..
  eskilerden..

  londra asfaltının bi tarafına kar yağar diğer yanı güneşlidir diye..
  karşıdan karşıya diyosun elbet değişecek..

  ps.. londra asfaltını ben çocukken pıt diye londraya kadar gidiyo sanırdım..=P
  ps iki.. bilmeyenlere..londra asfaltı.. şimdiki birinci çevre yolunun tarih öncesi adı..
  hadi öptüm de gittim..
  yatma sen gel birbuçukta film izleyelim modernde.. feyse ekledim..

  YanıtlaSil
 2. Akşam bende aynı programı izledim çok tatlılardı gerçekten ama sonuna doğru bende uyumuşum.Annelerdeki bu amele ruhu hiç bitmez lale hanımcım
  Nazlının mezgit tarifini merak ettim doğrusu
  İyi pazarlar...)

  YanıtlaSil
 3. Gerçekten giriş şahane ;) sonuç harika...Ben de izledim Okan'ı konuklar böyle değerli olunca kaçırmam.iyi pazarlar sana..
  asis

  YanıtlaSil
 4. Ohhhhh balıklar harika olmuştur eminim. Lale abla harikasın, e yani bizde isteriz balık tavadan...

  YanıtlaSil
 5. ellerine saglik canim bende nezamandir balik yapmiyorum yaa yemesi güzel oluyor ama ah su kokusu yokmu birde,desene sürpriz havalar hic belli olmuyor:)keyifli pazarlar...

  YanıtlaSil
 6. hava bir öyle bir böyle bu ara :):):)
  ne güzel bir yazı olmuş bu bereyle masaya gelmeye çok güldüm ::):)
  şimdi tık tık gidiyorum verilen linklere

  YanıtlaSil
 7. ayaklarına sağlık gezdirmişler seni
  ellerine sağlık doyurmuşlar sizi
  ruhuna, aklına,sağlık mutlu ediyorlar bizi...
  ayyy pek bi şiir vari oldu ama içimden geldiği gibi yazdım inanki...:))
  hep mutlu kalın...

  YanıtlaSil
 8. Laale ablammm yinee herzamnki gibi harikaa yazmışşsınn ellerine sağlıkk:) ben kaçırdım tühh Okan Bayülgen'in programını:( seyretmek isterdim.balık harikaa olmuştur ellerine sağlık.İzmir konulu verdiğin link bizi onore etti çok saolasınnn lale ablacım.Türkiyemizin heryeri çok güzel tabiiki.sevgilerr

  YanıtlaSil
 9. AY OKUDUM OKUDUM, LİNKE GİRDİM TAMDA ANLATMIŞ DEDİM AMA YORUM YAZMAYI ATLADIM BU ARADA:)) YAZI O KADAR KOPARDI BENİ, SONRA GELDİM BUNCA GÜZEL YAMAYA LALAE ABLAYAMA BİR MERHABA DEMEDİM AYIP ETTİM DEDİM:)))
  SEN HEP, GEZ, OKUİ,S EYRET DİNLE... Kİ BİZEDE BÖYEL DÖKTÜREREK ANLAT EMİ
  SEVGİLERİMLE

  YanıtlaSil
 10. cmt aksamı okan bayulgeni izlemedim ama o hadiseyi biliyorum...memleketimin düştüğü haller:)) iyi haftalar sevgiyle sağlıkla kalın

  YanıtlaSil
 11. yazilarin cok hos hepsini keyifle okudum.

  YanıtlaSil
 12. lale,çok tatlıydı ikisi de,zevkle izledim...
  orhan veliye
  takıldım,kaldım...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))