Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

31 Mart 2009 Salı

ondan bundan

Gezdim tozdum, okudum , izledim , pişirdim taşırdım ama canım yazmak istemedi nedense.
Sabahları mide ağrısıyla uyanıyorum, bir iki gündür belki ondandır. . Yedi sekiz yıldır unuttuğum bir şeydi ama hortladı birden. İlaçlarıma başladım ve bu gün nispeten daha iyi.

İstanbul bir kaç gündür daha sabahtan güzel bir hava vaad ediyor insana. Hadi dışarı dışarı diyor. Naziş dün Fethi Paşa korusunun açılışını yaptı. Çok güzeldi dedi. Bazen kışın da yürüyüşlere gidserdim ama bu kış hiç gitmedim. Bazen kızıyorum kendime burnumun bu kadar dibindeki bir güzellikten yeterince yararlanamadığım için. Mahallenin kadınları her sabah yedide yürüyüşe , spora gidiyorlar. Sabahları Spor Akademisinden spor hocası geliyormuş, aletler de var ama işte...

Cumartesi günü erkenden İlmiyem aradı, hava çok güzel gel balkonda çay içelim dedi. Yok karşıya geçiyorum dedim ama ne yaptı etti beni razı edip, fikrimi değiştirtti. Küçük bir operasyon geçirmişti onu kullandı bana karşı bi de pizzayı hehehe. Neyse bir de çok tatlı bir iş arkadaşı gelmişti Sema Hanım. Güzel güzel oturup sohbet edip çay içtik.

Pazar günü ise malum seçim. E iyi oldu, anladık ki kriz bize teğet geçmiş gerçektende. Kimse ağlayıp zırlamasın artık dinlemem . O kadar oyu tek başıma ben vermiş olmama dimi))


Prenses Günlüklerini okudum.Burada sözünü edeceğim Kastilya Prensesi Dona İzabel'in günlükleri. Sonradan İspanya Kraliçesi oluyor. Hayatında bir kara leke bir de yüz akı var. Kara lekesi engizisyon mahkemelerini kurdurmuş olması. Çocukluğundan başlayan günlüğünde o kadar naif , resim yapmaya çalışan, nakış işleyen, hasta annesi için o kadar endişelenen bir genç kızın engizisyon mahkemeleri kurdurmaya kadar giden hayatı. Ve de Kristof Kolomb'a verdiği destekle dünyanın seyrini değiştirmesi. Gerçi Kristof Kolomb onu bile din adına diyerek arazı ediyor. Yeni dünyadaki insanları da hristiyan yapmak için. İlginç bir kitaptı.Her sabah kadife elbisemi giyip saçlarımı altın simli ağla toplayıp Portekizli elçi ile piskoposa tatlılıkla gülümsemek için hazırlanıyorum. Yüzüm gülüyor ama içim kan ağlıyor! Bu kadar iyi bir oyuncu olduğuma ben bile şaşırıyorum. Bütün bunları, henüz hakkında çok az şey bildiğim biriyle evlenmek için yapıyorum.

1400lü yılların ortalarında yaşayan prenses İzabel hem kaba saba bir adam olan erkek kardeşi Kral Enrique ile mücadele etmek zorundadır; hem de onu zorla evlendirmek istedikleri, Portekiz Kralı Afonsodan kurtulmak. Küçük prensesin mücadelesi zor ve acılı olur ama Amerikayı keşfeden denizci Kristof Kolomba verdiği destekle tarihin akışını değiştirir. Afonso ile değil, aşık olduğu Kral Fernando ile evlenmeyi başaran İzabel artık İspanyanın Altın Çağını yaratan bir Kraliçe, Amerika Kıtasının Anası olarak anılacaktır..Bunlar dışında hayat bizim evde bildiğiniz gibi akıyor. Okula gidenler, işe gidenler, yoldan açım ne yiyeceğiz diye arayanlar. O, bu nerede diye soranlar. Pişenler taşanlar, gelenler gidenler, çalan telefonlar, kapılar. Hayatımıza acaip bir renk tat katan Can var bi de. Bu gün gelecek. Kokusunu almaya başladım bile. Ona okuyacağım kitapları hazırladım. Bi kitaba bakacak bi yüzüme arada bir de çaktırmadan tadına .

Hadi gittim ben kahve saati....Not. Anam bu yazıyı ben size Pasifikten yazıyorum. Ne ettiysem ayarlayamıyorum saati.Hep pasifik saatine göre yazım çıkıyor. Bakın şimdide yazım pazartesi yazıldı çıktı hehehe idare edin.


Not.2-Zuhal Olcay'ın o buğulu , hüzünlü bakışlarının nedeni makyaj alerjisiymiş. İnsanın kendine ettiğini kimse edemez derdi annem ne doğru dermiş.

12 yorum:

 1. Kriz seçimi teğet geçti, ama seçimden sonra geçimi teğet geçmeyecek. Belki o zaman anlarlar diyeceğim de kaybedecek bir şeyleri olmayanlar için ne fark edecek onu da bilmiyorum.

  Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 2. Miden geçer inşallah Lale abla,geçmiş olsun..Senin hayat dolu,samimi yazıların,iyi bir okuyucu olman ve hayatı dolu dolu yaşaman çok güzel..Ben bu ara kitap okumayı hep erteliyorum,kızıyorum kendime..Yakınında ne güzel spor aletleri de varmış,hocada..Bence de kaçırma derim.
  Güneşli havalara ve Can gibi bebişlere bende dayanamam.Can bebişle mutlu saatler..

  YanıtlaSil
 3. kankiiii,
  geçmiş olsun
  ben ancak kendime geliyorum,
  senin teğet bizi de ankarayı da geçti merak etme sen :((

  pizza ile kanmışsın ilmiyeye ne güzel
  dostlar birbirine iyi geliyor

  kitap orjinalmiş
  dışarda bahar havası beni çağırıyor,
  öğle tatili bir hava alıp gelicem

  öptüm seni

  YanıtlaSil
 4. filmini izlemiştim kristof kolomba destek veren kraliçe izabelin..
  bir zamanlar...
  anlıyorum ki bizi
  eğlendiren trt ,
  trt iken,
  yayınladığı dizilerle, filmlerle
  bizi bilgi sahibi de yapmış Lale'm.
  şimdi daha iyi anlıyoruz saçma salak yayınlanan filmlerden...
  ayrıca okuduğumuz kitaplarla da geliştirmişiz kendimizi ...
  bakıyorum da şimdi gençler genel kültürden bi haber yetişip gelmişler..
  mide benim de başbelam
  bi türlü geçmedi gitti...
  hala yoklar beni...
  lale yazın vişneli tavuk yapacam,
  beklerim canım...
  seni ve kızları öptüm...
  yanaklarınızdan.

  YanıtlaSil
 5. Lale hn.geçmiş olsun...
  Kitap çok ilginmi çekti,severim bu tarz kitapları,öneriniz için teşekkürler...Zuhal Olcay'ın hüzünlü bakışlarını ben çok severdim,yazık kadına meğer acı çekiyormuş:))Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. Kitap listeye alındı :)

  ve mide ağrınız için üzüldüm umarım çabuk geçer.
  Havalar bence tam gezme havası. Bunu değerlendirirsiniz diye düşünüyorum.

  Zuhal Olacay bilgiside hoştu :)

  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. miden için geçmiş olsun
  kitaplar için iyi keyifler, bu kitap benimde ilgimi çekti.
  pişen taşanlar içinse afiyet olsun
  can lı saatler içinse keyfiniz boooooll olsun...

  seçim sonuçlarına dokunamdım bile bak fark ettiysen nede olsa biz iktidara dersini veren nadir yerlerdeniz hani mütevazilik edemeyecem:)))))

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 8. Geçmiş olsun lale abla. Umarım daha iyisindir şimdi. Öptüm çok.

  YanıtlaSil
 9. kankiii,
  iyice bahar geldi
  bir ısındı ankara sersemledik

  bahar da alerjilerim başlıyacak bekliyorum
  ama herşeye rağmen mutluyum


  senin de baharın tadını çıkardığına eminim

  YanıtlaSil
 10. KANKİİİİ

  BUGÜN 1 NİSAN NİŞAN YILDÖNÜMÜN KUTLU OLSUN ŞEKERİM :)))

  YanıtlaSil
 11. kitap güzele benziyor.. Okusam diycem de evde okumadığım onlarca kitap beni bekliyor.. Bu arada zuhal olcay'a da biraz sevindim aslında hep hüzünlü hep soğuk hep ağlak hali beni biraz bayıyordu; yeni imajı ile daha mutlu olacağa benzer.. sevgilerr:)

  YanıtlaSil
 12. canım yaaa
  evet nişan düğün çocuk derken herşeyimizi biliyoruz artık değil mi
  paylaşmak hatırlamak güzel

  sana bu şekilde 1 nisan şakası yapmış gibi oldum
  şaşırttım seni :))

  iyi ki varsın

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))