Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

9 Nisan 2014 Çarşamba

Çocuklar hapishanesi

Bu sabah çok ama çok keyifli şeyler yazabilirdim,Mehmet Günyeli Sergisini,izlediğim filmi, Artık raflarda yerini bulan ve dün elime geçen ''İmza: Ben''i yazabilirdim mesela...Ben bunları yazarken de alttan alttan Göksel Baktagir kanun taksimi geçerdi, çayımdan bir yudum alırdım,hava da ne kadar güzel derdim.Çok mu garip olurdu,insanca olmaz mıydı?
Ama Kars'ta bir küçücük daha 9 yaşında bir çocuk,başını okşayan  birine kandı ve vahşice öldürüldü. İki gün inşallah bulunmuştur diye kalktım yataktan. Ama umutlar boşa çıktı,ölü olarak bulundu ve o korkunç otopsi raporu da acıyı kat be kat artırdı.

Siyasi çalkantılar, saçma yasaklar her gün ortaya çıkan skandallar artık bizim için olağan haller ama bu çocuk ölümleri, tecavüzleri, bir türlü çıkmayan bununla ilgili yasalar artık sabrımızı zorlamakta,hatta zorlamasın artık çatlasın şu sabırtaşı...Çünkü; bu ülke  çok yakında  sokakları çocuklar için kurulmuş binbir tuzakla dolu bu dev bir çocuk hapishanesi olacak... Artık çocuğu korumanın yolu onu eve hapsetmek gibi görünüyor.Parklar,sokaklar, her türlü oyun alanı bir şeytan üçgeni gibi yutuyor çocukları...Keşke dev bir kütüphane dev bir lunapark olabilseydi ama değil ve de gittikçe çamurlara bulanıp ,batmamak için debelendikçe daha da batar olduk.


Maslow;''İhtiyaçlar Hiyerarşisi''nin en alt basamağına  hayatta kalmayı koymuş. Yani bizim çocuklar henüz en alt basamaktalar...


10 yorum:

 1. ne kadar umutsuz ve korku doluyuz değil mi anneler olarak.. elimiz kolumuz bağlı.. bu dehşet bi durum.. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sapıkların da sonuçda bi anneleri var. Bunları büyütürken çocuklarındaki farklılıkları gözlemseler ve ona göre tedbir alsalar. Ve bunun için bir eğitim olsa...

   Sil
 2. :(( Artık bu gün şaşıracağımız üzüleceğimiz bir şey duymayız inşallah diye uyanmak istiyoruz ama..Her şey o kadar dibe vurdu ki şahsen ben kendimi toparlayamıyorum artık...Azıcık keyifli bir şeyler yaşasak kursağımızda kalıyor. Bilmiyorum artık..kendi çıkarları oldumu bir gece de kanun çıkaranlar ! Bu masum çocuklar için kılını kıpırdatmıyor...En ağır ceza olmalı bunlara yoksa daha nice çocukları bekliyor pusuda ki yaratıklar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asisim sana öğüdüm kalabildiğin akadar kal oralarda... Buralar çok yorucu her yönden...

   Sil
 3. Ah Lalem ah haklısın bünyem kaldırmıyor artık inan...

  YanıtlaSil
 4. Güvercin tedirginliği bu olsa gerek
  tedirginim üzgünüm öfkeliyim...

  YanıtlaSil
 5. Ben cidden çok üzgünüm bu konuda, dayanamıyorum ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlemcim,dayanılası bir şey değil ...

   Sevgilerimle

   Sil
 6. Her suç kötü, ama çocuklara karşı işlenenler kat kat iğrenç. Bu konuda en ağır cezalar olmalı ve asla af gelmemeli.
  Maslow'un ihtiyaçlar piramidine "özsaygı" sonradan eklenmiştir. Birçok psikolog ve eğitim bilimci özsaygı kavramına karşı çıkar çünkü özsaygı kişinin kendine duyduğu saygı olarak düşünülürse, yapılan testlerde seri katillerin ve benzeri suçluların özsaygısının son derece yüksek olduğu ortaya çıkmış! Ancak "özgüven" oldukça düşükmüş bu kesimde. Kendini gerçekleştirmiş bir insanın "özgüveni" yüksektir. Kişinin eğitimi, adalet duygusu, hoşgörüsü, merhameti arttıkça özgüveni de yükselir, ama özsaygı duyması için bunların hiçbirine ihtiyacı yoktur, son derece kötü niyetli biri bile yaptığı kötülükler için kendi kendini taktir edebilir. Bu durum ihtiyaçlar piramidine de ters düşer, her basamak bir alt basamağın tamamlanmasıyla vücut bulur, lakin özsaygı için hiçbir koşul yoktur, güvenlik içinde olmayan, kabul görmeyen bir kanun kaçağı sosyopat kendine müthiş saygı duyabilir.

  YanıtlaSil
 7. Sevgili Dae

  Umarım bizim çocuklar hayatın korunması basamağında öylece kalmazlar...
  Yorumun için çok teşekkür ediyorum.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))