Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

24 Temmuz 2013 Çarşamba

Tanrı'nın Unutulan Çocukları

''Maya'nın Günlüğü''nü okuyorum demişim  ama kitaptan söz etmemişim. Maya, California'da yaşayan Şilili bir kız...Annesi doğurmuş unutmuş, babası başka alemlere dalmış unutmuş. Birbirine delice aşık  Astronom ,kendi kayıp gezegenini arayan Büyükbaba  ve astrolojiye meraklı  bir büyükanne  yanında büyümüş..Kocaman ,çok renki bir evde çok mutlu bir yaşam süren Maya'yı çok sevdiği kocasını kaybeden büyükanne de kendi yoğun acısını yaşarken ona delice bağlı olan,büyükbabasız bir hayat düşleyemeyen Maya'yı  unutmuş. Hatırladığında ise artık çok geçtir ve asıl hikaye burada başlar... İsabel Allende bizi yine Şili'nin karışık,çalkantılı siyasi yaşamına daldıra batıra  içinde yerel halkın,oradaki pagan adetlerinin,  yeme  içme kültürünün de bulunduğu  bambaşka bir hikaye anlatıyor.

Yeni kitabım ise; Tanrı'nın Unutulan Çocukları/Craig Silvey...Hayat bir piyangodur.Şanslı olan kazanır,şanssızlar ise, Tanrı'nın Unutulan Çocukları'dır...Avustralya'da bir sürü  edebiyat ödülü almış bir kitap. Biraz daha ilerleyeyim konuşuruz hakkında...
Bugünlerde eskisi gibi sık yazamıyorum ya, gariptir izleyici sayım her gün artıyor:)) Yazma mı demek isteniyor acep diye düşünüyorum:)

Bugün Çiğdem  ve kızı Elif ile buluştuk Üsküdar'da... İlk kez yüzyüze görüştük ama sanırsız kırk yıllık dostmuşuz,anlatacak ne  çok şey varmış...

Gamsegamse ile benim havuz-deniz maceramız devam ediyor...Havuzda biraz yüzüyorum ama o ne ya git gel Konya altı saat deyip,deniz kenarına iniyorum. Dün  uzaktan yunuslar geçti yine...Güneşlenmek gibi bir derdim olmadığı için şezlongum hep ağaçların altına çekip,kitabımı okuyorum . Tek şikayetim selfservis olması...

Hadi giitim ben

4 yorum:

 1. Bizim kulübün de lşstesinde var ben de çok merak ediyorum senin yorumları

  YanıtlaSil
 2. Yaa ben özellikle almadım o kitabı, sanki hüzünlü hikayesi var gibi geldi, yazın da hüzünlü hikayeler okumak mı istemedim ne? Fikrini çok merak ettim Lale'cim. Maya sırada bekliyor bende de ama bu gün de Peri Gazozu geldi girdi araya. Benim dört hatta sekiz göze ihtiyacım var okumak için :)

  YanıtlaSil
 3. Çiğdem ve Elif de çok mutluydu bugün. Yüzgöre değil can göre kaç yıllık arkadaşız bakarsan :) Hoş bişey.. Lise arkadaşlarımla 30 yıl sonra bir araya geldiğimde sanki arada o kara yıl yokmuş gibi hissederim kendimi. Seninle de öyle oldu 40 yıllık arkadaş... Richard Bach' ın bir kitabı vardı adını hatırlayamadım şimdi. Uçaktan denize bakıyorlardı bir dünya kavşak.. Anafikir "hayat seçtiğin yoldur". İyi ki o yolda sen varmışsın :) Kucak kucak sevgi... :)

  YanıtlaSil
 4. sefan olsun kankim
  yüz şöyle boğaza karşı
  öptüm çokkk

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))