Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

23 Şubat 2013 Cumartesi

Kelebeğin Rüyası
Dün akşam ''ayile boyu sinema etkinliği' çerçevesinde'' Kelebeğin Rüyası'' nı izledik.Baştan söyleyeyimay nasısa tv de oynar,internete düşer yanılgısına düşerseniz bu filmi baştan kaçırdınız demektir. O görüntüler,o renkler mutkala sinemada ve sinema atmosferinde izlenmeli...

İlk kutlamam görüntü yönetmenine, kendisi Nuri Bilge Ceylan filmlerinin de görüntü yönetmeniymiş... Ben o telgraf direğine tırmanmış Kıvanç Tatlıtuğ görüntüsüne bayıldım...Filmin castında bana iğreti duran hiçbir şey gelmedi. Bazı eleştirmenler Belçin Bilgim'in lise öğrencisi canlandırması için yaşlı demişler ama benim gözüme batmadı...Bir film değil bir şiir izledik.

Mert Fırat ve Farah Abdullah'da çok ama çok iyilerdi ama ille de Kıvanç Tatlıtuğ,o kambur duruşu,tırnak yemesi, o bakışlar süperdi...Kısaca Behlül Kaçar, Şair Muzaffer gelir olmuş...


Yılmaz Erdoğan Behçet Necatigil'e gönderme yapılarak Behçet Necati rolünde lütfen bu minik ayrıntı bir kaç saniye içinde veriliyor. O sahneyi kaçırmayın...Oyuncu olarak da yönetmen olarak da yine çok iyi bir iş çıkarmıştı.

Onur Baştürk; Film çok uzun diyenlere-Ama kelebeğin rüyası uzun bir şiir demiş.

Çok anlatmaya gerek yok, bence haftasonu bu filmi izleyerek kendinize bir iyilik bir güzellik yapın.

Bu arada Nurgül Yeşilçay'ın vizyona girecek filminin fragmanını da izledik-Aşk Kırmızı.... Gamse-Aaa Barcelona Barcelona dedi noktayı koydu:)

9 yorum:

 1. Müthiş bir filmdi, yorumlarına katılıyorum Lale abla:)
  Dün gece izledik filmi, sabah ilk aklıma gelen ilk şey film oldu hatta eşimle yine ufak bir üzerinden geçtik filmin.
  Kesinlikle sinemada izlenmeli...
  Mutlu hafta sonu:)

  YanıtlaSil
 2. Çok merakla bekliyordum, mutlaka gideceğim(ortalık biraz tenhalaşsın).Senin beğenmen benim için yeterli referans :)

  Ece

  YanıtlaSil
 3. Dün akşam eşim sinema deyince "Kelebeğin Rüyası" dedim.Cem Yılmaz'a gidememiştik. Eşim "Cem" diye ısrar edince onda karar kıldık. Kıvanç ailemizin jönü. Çarşambaları evde hayat duruyor. Sırf Kıvanç için bile izlerim:)

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Lale,
  Dün gece biz de izledik. Her türlü övgüyü hak ediyor gerçekten. Ayrıca Cumhuriyetin ilk şehri Zonguldak'ta çekilmiş olması bizim için ayrı bir zevkti; tanıdığımız, bildiğimiz mekanlar...
  Kesinlikle izlenmeli. Kötü şeyler çok güzel anlatılmış bu filmde...

  YanıtlaSil
 5. bana da yaşlı geldi valla o rol için, keşke Farah'ı oynatsaymış..

  YanıtlaSil
 6. İki dost blog güzel yorumlar yapınca bu gece ben de izledim. Tek kelime ile harika ,çok beğendim.Zonguldak ve 40 yıllar ,genç şairler ve Behçet Necatigil hepsi yerli yerinde ...

  YanıtlaSil
 7. İzleyeyim öyle yorum yazayım dedim. Gerçekten çok beğendim. Uzun ve insanın içini acıtan bir şiirdi.. Öperim Lalem...sağol bu arada yazmasan haberim olmayacaktı ;)

  YanıtlaSil
 8. Lale hanım filmi ben de izledim.Kıvanç T. çok iyiydi, ama Belçim bilginin rolünü Farah Zepnep Abdullah daha iyi kotarırdı gibi geldi.Filmdeki fakirlik çokça çaresizlik içime işledi.Filmden çıkarken yanımdan geçen bir hanım televizyonlar filmi nasıl abartmışlar,İçim şişti diyordu,bir an acaba aynı filmden mi çıkıyoruz diye şaşırdım.Ben çok beğendim, emeklerine sağlık..Aysel G.

  YanıtlaSil
 9. Bu hafta ilk işim bu filmi izlemek olacak. İçinde edebiyat, şiir, sanat varsa izlemeliyim zaten:)

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))