Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

24 Temmuz 2012 Salı

filmler, kitaplar, yemekler ohooo


Bu günün filmiydi... Başka kültürler de var diye... Bizden başka da hayatlar var diye... Hayata bizim gibi bakmayanlar var diye... Fantastik filmlerden hoşlanırsanız bir de... Büyükbaba öldükten sonra ancak girilen bir oda... Biz de olsa, o oda da torunlar cirit atar... Büyükbaba'nın her gün bir şeyi kaybolur:)) Ormanda kakasını gidip bir yumurtanın üstüne yapan, sonra da bunla ruhları rahatsız eden çocuk gibi detaylar ilginizi çekerse izleyin...

Bugünün kitabı... Zaman Çarkı...Naziş'in kitaplığından araklamasyon... İkimizin tarzı birbirine hiç uymaz ama konusu ilgimi çekti.

Bugünün şarkısı... Maria Callas-Ave Maria... Ses rengi çok tartışma konusu olmuş zamanında ama ben beğenirim. Dayımların salonunda yüz sütü yatıp Hayat Mecmuası okuduğum yıllardan tanışırız. Çocuktum da ne anlardım , niye ilgi duyardım acep Onasis ve O'nun aşkına... Farah Diba'lı Jackie Kenedy'li yıllardı... Ben saçlarımı Mirellie Matheu gibi kestirir Jane Fonda gibi protest tavırlar içinde olurdum.Boyalı Kuş'u yeni okumuş, saçlarım diken diken olmuş, gözlerim dışarı yeni fırlamıştı...

Bugünün yemeği...etli biber dolma... Kayınvalidemin yeşil mercimekli kare hamurlu tutmaç çorbası... Yeşil mercimekler pişti, içine kare kesilmiş hamurlar( özel bu çorba için yapılır. Bana her yıl özel yapılır, bazen iki kase dolusunu haşlar, sarımsaklı yoğurt ile karıştırır, üstüne kıymalı, pul biberli, naneli, tereyağlı bir sos dökerim.Ay ağzım sulandı , oruç oruç)Çorbanın içine haşlanmış nohut da atılır. Piştikten sonra, tereyağı kızdırıp, pul biber ve nane ile birlikte coss diye çorbanın üstüne dökersin.Çorba yenirken , biraz suyla kıvamlandırılmış yoğurt ekleyin. Çorbayı da sulu zırtlak yapmayın azcık koy bir çorba olsun:)

Bugünün yani bu akşamın dizisi...SEKSENLER...bu akşam yeni sezona başlıyor...
Akşamları Show tv de ki yemek yarışmasını izliyoruz. İftar saatine kadar da oyalanmış oluyoruz. Dün akşam bir yemek bloggeri yarıştı. Elendi ama çok da umurunda olmadı:)) gayet güzel yarıştı...

Naziş Cunda'yı mesken eyledi... Gamse ben, Ordu'ya giderken gitti, dönerken döndü...Malum benim ekürüm... Biz gitmek için biraz serinlik bekliyoruz.

10 yorum:

 1. ölmüş dedenin yatak odası bana ölmüş bir büyükannenin günlüğünü hatırlattı :)))))

  YanıtlaSil
 2. Yıldızlı fırça yeniden yazmaya başladın ya nasıl seviniyorum...nasıl keyifle okuyorum yazılarını

  YanıtlaSil
 3. Lale Hnm. Merhaba,
  O çorbanın adını bilmeden ben de yapıyormuşum meğer...
  Sizden heveslenip bir kitap okumaya başladım ben de..Küçük Mucizeler Dükkanı..
  Çok sevdim.Hızlı (bana göre çok hızlı yani)ilerliyorum.
  Samandıra'lardan sevgiler..

  YanıtlaSil
 4. Paylaşımlarınız harika çok işime yaradı anadolu sağlık meslek lisesi olarak teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 5. Valla film beni sarmaz:))
  Kitaptan emin değilim sen bir oku bize anlat ablacım:)
  Yemek güzel...
  Seksenler dizisinin başlayacak olmasına çok sevindim, bekliyorum...

  YanıtlaSil
 6. Film benim sevdiğim tarz. En kısa zamanda seyretmeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 7. hergune en az iki film izliyoruz biz de cocuklarla secmek cok zor oluyor ama son favorimiz shearlock holmes filmleri oldu..aşırı sıcaklar nemle birlikte mahvediyor lale ablacım tatil için serinleri beklemek en iyisi...cok sevgiler bizden..

  YanıtlaSil
 8. Bu sabah "Sil Baştan" a başladım ben de... İlginç bakalım nasıl bağlayacak :)

  YanıtlaSil
 9. kankim ne güzel bir gün geçirmişsin
  ben sıcaklarla boğuşuyorum :)))
  güzel bir haftasonu diliyorum

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))