Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

12 Mayıs 2012 Cumartesi

başlarımızda gelin tacı denilen çiçeğin dallarından taçlar takılırdı, bembeyaz elbiseler giyerdik ve müsamereye çıkardık. Annem nedense hep geç kalırdı ama gelirdi... Bir ay öncesinden bugüne hazırlanırdık. Çayda çıra oynarken bir tek benim mumlarım düşerdi, ta o zamanlardan sakarmışım demek ki...İnci her seferinde şiir okurken ağlardı.Ağlayınca daha bi kıymete binerdi şiiri. Ülen bi de ben ağlayabilsem, bi hislenebilsem şiiri okurken derdim ama asla  İnci gibi yapamazdım. Bi keresinde her seferinde beyaz elbise diktirmekten bıkan annem, beyaz tül altına pembe saten koydurup diktirmişti elbisemi, üstelik de bir iki tanede inci diktirmişti aralara, öğretmen görünce şok olmuştu ama sıkıysa bi laf desin. Annem cevap bile vermezdi ki...
Bir defasında da kelebek olmuştum, öğretmenim üşüyorum diye, bir başka öğrencinin eski, kocaman bir kırmızı hırkasını giydirmişti elbisemin üstüne de annem elbiseyi öldürdünüz diye kızmıştı.Bir kız bir erkek olarak sahneye çıkmıştık. Erkekler kızların bellerinden tutuyorlardı... Kon kon kelebek bu kanatlar, İlkbaharın gülü yapraklar, bak ne güzel olmuşlar, bir çiçek üstüne konmuşlar deyip, çiçek kılığında yerde oturmakta olan arkadaşlarımızın başına tünüyorduk. Benim eşim okul müdürünün oğluydu. Yıllar sonra facebook aracılığıyla karşılaşınca ikimizin de aklına o müsamere geldi ve babasından korkusuna kelebek olmaya razı olduğunu anlattı...

Anneme gidip hediye aldığımı çok az hatırlıyorum. Bir veya iki... O zamanlar yoktu bu ticari anlamlandırma olayı...

Tamam işte yazdım anneler günü yazısını...

14 yorum:

 1. Ülen Lale alemsiz, tamam işte yazdım Anneler Günü yazısını demez misin,. hahaha:))
  Hem niye erkenden yazdın, Pazar gününü bekleseydin ya kelebeğim:))

  YanıtlaSil
 2. Kızların seni ferahlatır...

  YanıtlaSil
 3. ya offff :( Ben de inci gibiyim işte o istemeden oluyor şu an da da olduğu gibi..yorumu yok böyle yazıların yüreğine sağlık:(

  YanıtlaSil
 4. Anne seni cok seviyorum ...
  Küçük kızın

  YanıtlaSil
 5. Lale'ciğimmmmm ;kelebekli rontlarımızı hatırlattın bak ne güzel...Evet çok hediye alamazdık dediğin gibi,sevgimiz yeterdi kimbilir...Sevgiler.

  YanıtlaSil
 6. kankim, anneler için yazıp konuşmak zor gerçekten de . düğüm oluyor boğazımızda. Allah rahmet eylesin göçüp gidenlere, hayatta olanlara sağlıklı bir ömür diliyorum.hep yanımızda olsunlar.
  anneler günün kutlu olsun 2 güzel genç kız annesi lalem

  YanıtlaSil
 7. Lale ablam çok hoşsun,pek tatlısın :))))) Anneler Günün Kutlu Olsun !!!

  YanıtlaSil
 8. Sahi yoktu bizim zamanımızda öyle şimdiki gibi hediye tantanası olsada hangi parayla alacaktikki :) en çok bahçeden koparılmış bir çiçek ..Bize en güzel hediye cocuklarımız . Kutlu olsun, yarın yokum :) öptüm .

  YanıtlaSil
 9. İşte bu yüzden sevmiyorum anneler gününü.Artık olmayan anneleri hatırlattığı için, dünden beri öyle bir seremoni var ki evde oğlumun yaptılarına bakıp bakıp iyi ki anne olmuşum diyorum bir yandan da.
  Offf Lalem ne bileyim işte ...
  Anneler günün kutlu olsun, kızlara ve sana kocaman sevgiler :)

  YanıtlaSil
 10. harika bir annesin lale ablamız...iyiki tanıdık seni...anneler günün kutlu olsun...sevgilerimizle..

  YanıtlaSil
 11. Yeni evindeki ilk anneler günün kutlu ve mutlu olsun Lale' cim. Annen de nurlar içinde huzurla yatsın.

  YanıtlaSil
 12. Anneler Günü'n mutlu olsun Lale ablacım :)
  Kocaman öperim :)

  YanıtlaSil
 13. Anneler gününüz kutlu olsun :)

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))