Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

5 Şubat 2012 Pazar

Berlin Kaplanından Cevizli Helvaya

Son bir haftadır, Ordu'lu kabilemle haşır neşirim.Kuzenler, dayılar derken bu sabahta Ayvalık'tan Zuz geldi.Yatarken cep telefonumu yastığımın altına koymuştum. Ama dün akşam sinemada sessizealdığımı unutunca, O'nun gece boyunca otobüsten çektiği mesajları göremedim tabi. Kahvaltı siparişlerini sıralamış... Okuyamadım ama kaç yıllık ablasıyım bilmezmiyim kahvaltıda neler sever. Zaten hazırlıklarım onun istediklerindendi.

Cuma günü dayılarım ve Yengem geldi. Sabahnur Teyzem Ordu'dan telefon açıp,akut ekibi geldi mi? diye sordu.Meğer onlar kar kış kıyamet yola çıkınca; onlara böyle isim takmışmış. Valla öyle ya da böyle iyi ki de geldiler pek eğlendik. Yarın sabahta biz Zuz'la onlara kahvaltıya gidiyoruz. Dayıma kalsa hemen bugündü de yok dedik.

Dün akşam Gamsegamse ve Kocamın ısrarı ile Berlin Kaplanını izlemeye gittik. Ben ille ikiniz onu izleyin ben de yan salonda Güzel Günler Göreceğizi izleyeyim dedim. Altın Portakalda en iyi senaryo dalında ödül almıştı. Ama yok ille de birlikte izleyeceğiz dediler. Böyle deyip, en çok da ben güldüm iyi mi? Ata Demirer'in sinemasını seviyorum. Eyvah eyvahları da beğenmiştim, bunda da çok başarılı.Necati Bilgiç^i ne kadar özlemişiz. Arabesk'den beri hiç bir filmde oynamamış. Şener Şen ve Müjde Ar'ın oynadığı bu filmde kötü adamdı hatırladınız mı?Berlin Kaplanında hiç ama hiç küfür yok, belden aşağı hiç bir şey yok. Son dönem Türk filmlerini izlerken kullandıkları teknoloi ile gurur dıyuyorum, bir Amerikan filmi izler gibi artık çekimler. Filmi izlerken biraz Şampiyonu hatırladım. Rocky Balboa bir yerlerden fırlayıp Adriaaaan diye bağırsa hiç şaşmazdım.
Özellikle bir rafting sahnesi var ki akıllara ziyan...

Sinema çıkışı eve yürüdük. Bir gün öncenin dondurucu soğuğu gitmiş sanki bahar havası gelmişti.

Kitap da Rus Kışına devam , yalnız çeviri konusunda çok rahatsızım. Çevirisi hoşuma gitmedi. Yüzüncü sayfadayım hala beklemedeyim.

Bu arada Naziş ve Gamse D&R'dan kitap siparişi yaparken üç kitap da sen söyle dediler. Hemen listemi aldım gittim yanlarına:))Elma çekirdeği, Dağın Sesi ve Kış Güncesi'ni sipariş ettim. Cuma günü dayımlarla aynı anda onlarda geldi.Rus Kışı bitsin hemen Kış Güncesini okumak istiyorum.

Yazı bitince kalkıp , kahvaltı hazırlıklarına başlayacağım. Zuz gelirgelmez yattı.Mücver istiyorum kahvaltıya ,akşam yemeğinde ne var diye diye... Yüz kez tarif verdim biliyorsunuz bizim mücver; kabak mücveri değil. Kavrulmuş kıyma, taze soğan , maydonoz ve yumurta ile yapılıyor. İnce ince doğranan taze soğan ve maydonoz, kavrulmuş kıyma ,tuz karabiber ve yumurta ile harmanlanıp, teflon tavada altlı üstlü kızartılıyor. Kapak yardımı ile çevirebilirsiniz. Ama benim elim artık çok alıştığı için spatulayı alttan biraz sokup tık diye çeviriyorum. Ayıptır sölemesi krepleri de havada çevirip show yaparım.Yumurta sayısını şöyle düşünün mesela 6 kişiysek beş yumurta kırıyorum. Kıyması da sanırım 25o -300 gr kadar oluyordur. Maydonoz yarım demet kadar, yeşil soğan da yine beş altı tane olabilir. Bazen kuru soğanda doğrarım ben, bazen de azcık derotu. Yani o anki keyfime kalmış bir şey.Daha bilmiyor, Dayım, O'nun çok sevdiği ,Ordu'ya özgü cevizli helvadan getirdi. Bu helva , beyaz, bol cevizli, sakız gibi bir şey. Benim aram pek yoktur ama benden kalan herkes çok sever. Sevmediğim bir şey olduğu için ok memnunum bu kalori bombasını:)Ordu helvası diye arama yaptığınızda karşınıza çıkıyor. Şeker, ceviz, meyan kökü, ve limon tuzu varmış içinde...Yağ ,un yok. Tatlı, bol cevizli, sakız gibi düşünün.

Hadi gittim ben şimdili.

9 yorum:

 1. Bu omleti ben de yapayım hele..
  Malzemeler tam benlik...
  Helva da çok ilginç geldi.
  Cevizi de pek severim zaten...
  Kitaplarla ilgili yorumum yok.Hiçbirini okumadığım için...:((
  Senelerdir kitap okuma özürlü oldum ben...Kendimi örgüye verdim kardeş..

  YanıtlaSil
 2. Sizin evde bu lezzetler içinde zayıflamayı başardınya... Pes!

  YanıtlaSil
 3. Gözün aydın bacıkuş, aslî bacıkuşa kavuştun:) Da niye Gamsemi evde koyup temizlik yaptırıp siz gezmelere gittiniz:P Sormaz mıyım ben size:))
  O helvayı bilirim ben, asıl kozhelva odur işte, koz Antalya'da ceviz anlamında kullanılır ve ayrıca ben de çok severim. Çok yediğimde ağzıma gelen ve buran çöğen tadından pek hoşlanmasam da:))

  YanıtlaSil
 4. Gözün aydın Lâlecim, Ayvalık'tan Zuz'un gelmiş, evde bir bayram havası :)
  Elma Çekirdeği'ni Atalet'in blogundan öğrenmiştim, ben de okuyacağım
  Sevgiler, selamlar

  YanıtlaSil
 5. Omlete ağzım sulandı, helvaya da. kış güncesi alacaktım ben de ama çeviri kötü dedin aklım karıştı Lale'cim ne yapayım ne dersin?

  YanıtlaSil
 6. belki bu hosunuza gider:

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19842918.asp?yazarid=12

  cunda'daki pansiyon hazir miymis? ne zaman gidip kalabilicez? :))

  uzaklar

  not: omletin fotografi yok mu?

  YanıtlaSil
 7. Ara sıra yemekle bir şey olmaz afiyet olsun :)

  YanıtlaSil
 8. lale ablacım, gözün aydın Zuz gelmiş:) ben de yarın aksam kurtuluş son durak a gidebilicem nihayet..sonra da berlin kaplanını da sıraya koyalım...alttaki helva nın fıstıklısı da olur bilir misin...dişe yapışır dolgu ve kaplama söker ama muhteşem bir lezzeti vardır...ahh olsa da yesek şimdi

  YanıtlaSil
 9. Hadi gözün aydın Lale Abla. Valla ben sana hayret üstüne hayret ediyorum bi de kilo verebiliyosun diye. Seni okurken bile benim tükrük bezimle midem aynı anda salgı üretmeye başlıyorlar kaldı ki önüme gelecek de yemeyeceğim, hıh! ;-))

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))