Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

17 Kasım 2011 Perşembe

Bir tuhaf zaman


Her zaman ki sabahlar gibi, kızlar gitti çoktan.Sabahları bir hengamedir gidiyor evde...Mutlaka bir hava muhabbeti yapılıyor. Kocamın baş lafı, hava bu gün çok soğuk, ona göre giyinin.Ama bu söz mutlaka söylenir.Kızlar da hep aynı cavabı verir-okul çok sıcak oluyor.Ben hiç bir lafa söze karışmam. Önce aaa sabah mı ? olmuş diye düşünürüm sonra bura nere, siz kimsiniz dercesine etrafa bön bön bakarım. Ay bu yine transa geçti derler, ben gerçekleri algılamaya başladıktan sonra TRT1 de ki Yedi Tepe İstanbul'un bilmem kaçıncı tekrarını; ilk kez izliyormuşcasına zevkle izlerim. Ama artık sonlara yaklaştı, bakalım ne başlayacak yerine. Şaşı Felek Çıkmazını başlatın diye milyon tane sahte dilekçeler falan mı göndersem.

Şimdi , Ben , yeşil çayım ve bilgisayar üçlüsü kaldık başbaşa... Sabah hengamesini atlatan Kocam çoktan yeni bir uykuya daldı.Dışarda yağmur var. Bu gün, hiç bir iş, program falan yapmayı düşünmüyorum...Çay, film, kahve, kitap, yat yuvarlan gibi şahane bir planım var. Dün İlmiyem saat 11 de arayıp, sana geliyorum deyip saat dörtte gelince kafasında boza pişirdim ama o gelene kadar da, bir sürü yemek yaptım. O kadar çok yapmışım ki, giderken ona bile verdim:) Gelir gelmez çay masasına oturduk. Atlayı indirdik, yayayı bindirdik. Bu söz , yani o kadar derin sohbet ettik ki anlamında kullanılır. Anneannemden duyduğum veciz sözlerden biri. Arkadaşlarımla kapı önü sohbeti uzayınca derdi bize.

Akşam Muhteşem Yüzyıldan bir sıkıldım bir sıkıldım. Tamam abi bu bir kurgu da absürdlüğün sınırları bazen fazlaca zorlanmıyor mu?. Bi bilmem ne prensesinin Sülümannn demesi eksikti. Yani o şey( adını söylemem söyleyemem o heyvanın) soktuğunda ölür diye Hürrem kadar beklemediysem namerdim valla...Neyse Keşanlı Ali geliyor şimdi, Nejatım İşlerimin.

Dün akşam bir anı romana başladım. Adı Zafir Konağında Bir Tuhaf Zaman.Kendi tuhaf zamanımda okumak için aldım:)Beşiktaş, Barboros Bulvarı üzerinde terkedilmiş, harabe halde iki konak vardır. Bu konaklar Zafir ailesinin konaklarıdır. II.Abdülmecit'in Trablusgarptan getirtip adına tekke(Ertuğrul Tekkesi) inşa ettirip, konaklar yaptırttığı Şeyh Muhammed Zafir Efendi ailesinin yaşadığı konaklar. Bu aileye mensup olup, cumhuriyet sonrası anılara tanık olan yazar Güngör Tekçe bu konakta yaşanan o zamanları anlatmış. Kitabın ortalarına doğru ilerledim dün gece. Ve bu anı romanı çok sevdim. Zafir Konağında Bir Tuhaf Zaman", ailenin birkaç kuşağının beslemeler, yanaşmalar, evlatlıklar ve ahretliklerle bir arada yaşadığı bir tuhaf zamanı, düşle gerçek arasında gidip gelen şiirsel bir anlatıya dönüştürüyorrtık olmayan kişilerin, artık olmayan bir mekanda geçen hikayeleri...Yazarın aslında bir şairde olması, kitabın yazım diline şiirsel bir ifade vermiş.Kitapla ilgili yaptığım ön araştırmaya göre kitabın bir bölümünde Mustafa Kemal'e de rastlayacağız. Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımda gelişmleri anlatırım.

Birazdan çayımı ve tostumu alıp bir film izleyeceğim. Seçtiğim film, filmekiminde izleme fırsatı bulamadığım Ruh Eşi. Yarın ki yazı bir film bir kitap yazısı olacak sanırım.

Bizim evden haberlere gelince, Naziş saçlarında kızıla döndü, Gamsegamse salsaya başladı büyük bomba ise Zuz'dan. Artık o bir Cunda'lı... Çoktandır kurduğu hayallerini gerçekleştirmek için kocaman bir adım attı. Artık Cunda adasında bir pansiyonumuz var. Kızlar şimdiden hafta sonları bile kaçacaklarını beyan ettiler.Ben Cunda'ya ilk gittiğimde orada bir taş eve sahip olup, kapısında aylak aylak oturmayı düşlemiştim. Benim hayallerimde mi gerçek oldu ne:))Pansiyon resimlerini bilahare paylaşırım. Zuz , içinde bazı değişiklikler yapacak.

E hadi gittim ben şimdilik.

11 yorum:

 1. Ay ne güzel şeyler var bu yazıda. İçim ısındı. SOndan başliyim... Ben de sevinebilir miyim Cunda'da artık bir evim olduğu için?:) Naziş'e kkızıl kafa kardeşliğine hoşgeldin dediğimi söyle lütfen olur mu Lale Ablacım:) Bu yağmurlu güzel günde evinin tadını çıkar, çok öpüyorum seni:)

  YanıtlaSil
 2. Aaa Lale bu kitaptan bende de var, almış ve bir kenara koyup unutmuşum, dur bulup okuyayım.
  Kaç gündür oturmaktan popom yassıldı sabahın köründe yürüyüşe gidip geldim ben de. Şimdi sol elimde çay fincanı sağ elimde çatal bilgisaar başında kahvaltı etmekteyim. Şu anda fincanımı şerefine kaldırdım ve öpüp gittim...

  YanıtlaSil
 3. günün güzel geçsin Lale' cim...

  YanıtlaSil
 4. kankimmm,
  ne güzel haberler verdin sen öyle
  içim açıldı mutlu oldum zuz için, sizler için,
  nejaım işlerimi ben de bekliyorum
  kaybedenler kulübünde bıraktım onu en son :)))
  bir de behst ç nin psikopatı
  hey gidi günler aliye de nasıl da bayılıp giderdik ona :)))
  ohhh güz<el bir gün olsun
  kitaplı filmli
  önerin üzerine misafiri izledim hakkaten ya ne çok içti alkolik midir nedir ama sarhoşluk belirtisi bile yoktu sülüman da :)))
  dün akşam içim kıyıldı benim de bebeğin ölümü nasıl ağırlaştırdılar öle
  hadi ben kaçtım
  mucksssss

  YanıtlaSil
 5. Şimdiden CUNDA macaeralarını merak ediyorum. Çok güzel yenilikler :)Bir hayal gerçekleşmiş daha ne olsun.

  YanıtlaSil
 6. hiç gitmeseydiniz.. nasıl keyifle okudum yazınızı. hep evde oturmak ıstıyorum... calısmasam, esım kazansa baksa bana... kıtap fılm, okusam butun gun.. resım yapsam...
  sonra otursam okusam sureklı sızlerı, sohbet muhabbet.. son zamanlarda duzenlı okuma bıle yapamıyorum.
  tatlı dılınızın kolesı olsam..

  YanıtlaSil
 7. LALE ABLACIĞIM DEMEK O PANSİYON SİZİN ARTIK. BEN YAYINLADIĞIN O FOTOLARA BAYILDIM VE DÜN GELECEK YAZ İÇİN HAYAL BİLE KURDUM :))

  YanıtlaSil
 8. Cunda'ya bayılırm, kitabın konusunu da çok sevdim not aldım, her zamanki gibi Lale'cim :))

  YanıtlaSil
 9. zuza çok sevindim..
  gönlünce geçsin cundada yaşamı..
  ayvalık hepimizi toplayacak kaar büyük mü kimi kimi duysam ayvalığa göçmek istiyor..

  ben de kitap okumak kurabiye yemek üzere eve doğru çıkıyorum yola.. =D..

  sevgilerimle..
  atalet

  YanıtlaSil
 10. Ne kadar güzel bir iş sweçmiş Zuz. Hayal gibi. Hayırlı olsun hepinize.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))