Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

9 Ekim 2011 Pazar

hayatın bu sabahında yağmur var İstanbul da

Sabah uyandığımda yağmur başlamıştı...Baktım herkes uyuyor usulcacık salona geçtim. Bir kaç bir şeyler karalayayım kitabıma devam edeceğim...


Önce yeşil çayımı aldım tabi...yıllardır yeşil çay yeşil çay diyorum ya buradan, dün okduğum bir araştırm yazısında, yeşil çayın metabolizmayı nasıl hızlandırdığı, enerji verdiği anlatılıyordu.Güne kahve yerine yeşil çay ile başlamak bana çok daha iyi geliyor. Sanki iç organlarım yıkanıyor gibi geliyor ...Son okuduğum kitaptan söz etmek istiyorum...Margaret Mazzantini'nin yazdığı'' Sakın Kımıldama''.Çok hazin bir hikaye...Timo, İtalia, Angela, Elsa ...bu isimler aklınıza kazınıyor sanki...Ben ki sismleri aklımda tutamam... Hayatta yaptığımız seçimlerin yaşamımızı nasıl etkilediğini, ayrıkotlarının üstüne basıp geçerken onları nasıl farketmediğinizi...Bahçenizde olsa, söküp atmak istersiniz hani..Hayır diyemeyen birine tutulmak, sevmeden aşık olmak nasıl bir duygudur...

Kitap bir cerrahın çalıştığı hastaneye getirilen yaralının kendi kızı çıkmasıyla ve kızının ameliyattayken , ona bir hikaye anlatmaya başmasıyla başlıyor.İşte bundan sonrası tufan...Margaret Mazzantinin daha önce okuduğum kitabı '' Sen Gelmeden Önce'' de de aynı kanıya kapılmıştım. Detaylara çok önem veren bir yazar. Bir odayı anlattığında , sanki film izlermiş gibi oda gözümde canlanıyor. İtalia'yı tarif ederken mesela önümde yürüyor sandım. O ince bacakları, beyaz teni, dizinden aşağılara sarkan kırkyama çantası...Ben bu yazarın adını unutmayın diyorum...Margaret Mazzantini hayatınızın kitabının yazarı olabilir bir gün...Kitap filme se alınmış ve Penolope Curise oynamış. Bu filmi hemen bulmalıyım...

Kitaptan bir kaç cümle size...Bakın bunu her zaman yapmam:)

* Yerde üzerinde tehlikeli çöpler yazan bir kutu var, içimdeki insanı alıyorum ve onun içine atıyorum.

* Angela, neden hayat bu kadar aza indirgeniyor? İyilik nerede? Annemin yüreğinin sesi nerede? Sevdiğim tüm yüreklerin sesi nerede? Bir sepet ver kızım, şu anaokuluna götürdüğün sepeti. İçine, karanlıktaki ateş böcekleri gibi, hayatımdan geçen parıltıları koymak istiyorum...

Yağmur hala devam ediyor. Sanırım bu haftayı yağmurlu geçirecekmişiz. İnsan dünkü havaya bakınca bu güne inanamıyor. Dün Gamse ile cumartesi için yaptığımız hiç bir programa uymadık. Hava güzeldi, seçtiğimiz filmler aman aman değildi...Çok istediğim film gelecek haftanın programındaydı...Evet kitabını okumadım bu kez filmini izleyeceğim ''Bir Gün'' önümüzdeki hafta vizyona giriyor... Sinemadan vaz geçince Üsküdar'a indik. Baktık balık pazarında herkes balık tezgahlarının başında... Hadi akşama bira balık programı yapalım dedik...Biz küçük , çıtır çıtır kızaran balıkları sevdiğimiz için balıkçıların istavrit diye sattığı kraçalardan ve mezgit aldık. Bu kraçalar şu an çok lezzetli zaten beş on güne bulunmaz artık...Onlar her zamanki gibi mısır ununa bulanıp tavaya zıpladılar ama mezgit ama mezgit o Babamın usulünde pişti. Önce unlanıp, sonra çırpılmış yumurtaya batırılıp tavada altlı üstlü aynı omlet gibi kızartılıp, bol limon eşliğinde yendiler... Mezgitler henüz küçükken, bir kez bile olsa denemenizi öneririm..

Bu yağmurlu pazar sabahına kahvaltı önerim, yumurtalı ekmek kızartması yanında incir reçeli ...MFÖ dem bu sabah yağmur var İstanbul'dayı da açın alttan alttan usul usul çalsın...Çayınızı da şöyle sağlamca demleyin...Kahvaltıdan sonraki keyif çayınıza yasemin atın...e her evde yasemin bulunmaz dimi, o zaman koku verecek bir limon kabuğu , tarçın çubuğu, ne bileyim bir karanfil tanesi atın...Özellikle karanfili tavsiye ederim...Hala hiçbiri yoksa , lütfen önümüzdeki pazar günü için tedarikli olunuz:))

İyi pazarlar...

12 yorum:

 1. Keyiften dört köşe oldum ben bu yazıda. Kitaptan yaptığın alıntılar "beni acil oku" diye çığırıyor resmen:)

  YanıtlaSil
 2. Keyifli Pazarlar Lale' cim.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. pazar pazar canim balik istedi simdi..buralarda oyle istavrit mezgit filan ne arar.olsa olsa somon bulunur..neyse belki ben gelince gene baska baliklar olur istanbulda..

  yesil cay benim de favorim..yeni ogrendim..aci olmasin diye kaynar suya degil azicik kaynakligi gecmis suya demlemek gerekiyor..aklinizda olsun..

  selamlar,

  YanıtlaSil
 4. yeşil çayın acı olmaması için şöyle bir şey yapıyormuş Japonlar, suyu kupaya koyup sonra çayın üstüne döküyorlarmış...Neden olduğunu bilmiyorum.
  sevgiler size de

  YanıtlaSil
 5. yaprak yeşil çayı nereden buluyorsunuz? markasi ne? bir de poşet ve yaprak olanlar arasında çok fark var mı acaba?

  YanıtlaSil
 6. yaprak yeşil çayın her çeşidi mısır çarşısında var... Hatta bazen içine yasemin çiçekleri de attırırım...Ama çoktandır gidemedim. Doğadan ve Liptonun berrak yeşil bergamutluyu tercih ederim... Kupamın içine çubuk tarçın ve Bodrum mandalinası dilimleri atar zanginleştirirm tadı. Bazen de sek içerim.Çaykurun küçük teneke kutularda çıkardığı dökme yeşil çayını da çok beğendim.
  Afiyetler olsun

  YanıtlaSil
 7. sevgili lale hanım,

  son hafta çok yoğun bir hafta geçirdim, sürekli isminizi yazdık durduk, cümleler içinde kullandık. Malum Melisa okuma yazma öğreniyor. Her Lale isminde sizin profiliniz geliyor gözümün önüne...

  çok detaylı anlatan yazarları seviyorum. Bu kitabıda mutlaka severim.
  Bizde dün akşam bira balık yaptık, ama palamutla. mezgit ve minik istavrit konusu kesinlikle önümüzde ki hafta menümüz olucak.
  sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Kitabı not aldım Lale ablacım, hiç beşilmediğim bir yazar etkilendim yorumlarınızdan.
  Çayımıza karanfil, tarçın var gelecek pazar çay keyfinde uygulayalım bu pazar çok bir keyifsiz geçti hastalıklarla maalesef bizim için , geçti ve bitti diyelim

  YanıtlaSil
 9. Yağmuru severim...
  Balıklardan mezgiti de...
  Kitapları severim ama bu kitap biraz acıklı geldi bana:(
  Yeşil çay güzeldir:)
  Bir gün kitabının ben de filmini tercih edeceğim...
  Mutlu haftalar Lalecim...

  YanıtlaSil
 10. hiç kitap okuyamıyorum bu ara. evde aniden iki kitaplık peyda oldu ve okuyasım yok. o nedenle senin anlatımlarını okuyup, o kitaplara değmiş gibi oluyorum.
  Ve şu an, gece vakti, bir yağmur indirdi ki, akla zarar..Üns'ü sel götürmezse yarın görüşürüz.

  YanıtlaSil
 11. yağmur güzel başladı buralarda ama tadı kaçtı şuan itibarile okullar tatil...
  Balıklar şahane Lale'cim bu arada :))

  YanıtlaSil
 12. lalem kankim
  özlemişim seni
  yazılarını
  güzel yüreğini
  öpüyorum seni hepsini okucam daha bitiremedim yazılarını

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))