Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

1 Ağustos 2011 Pazartesi

Ramazan geldi hoş geldiDün gece sahura kalkarak, ramazana giriş yaptık. Sahur'da Gamse'nin sürprizine uyandım ben. Nasıl süper bir şey oldu anlatamam. Kızım benim ya, kahvaltı hazırlamış, çayımızı demlemiş, kıymalı yumurta yapmış, kekikli, kırmızı biberli , zeytinyağlı domates yapmış, masayı da hazırlamış . Ben o sırada klima altı cam cam , öpsün seni amcan vaziyetlerinde salona serilmiştim. O yüzden koku falan da duymadım. Nazo , gazi olmanın keyfini çıkarıyor. Bir hafta sonra sanırım iyice , iyileşecektir ayağı. Artık ufak ufak basarak geziyor. Dün çok sıkıldım, halama gidelim dedi. Görümcelerimle aynı mahallede oturmanın etinden ,sütünden , yününden faydalandığımızı biliyorsunuz zaten:) Gittik, oy oy ne şahane bir çay masasına oturduk görmeliydiniz. Yedik , içtik, güldük , konuştuk. Birbirimizin tatil resimlerine baktık.

Bu ara okuduğum kitaplardan söz etmedim ama onları tek bir yazıda toplamaya karar verdim.Bu akşam ATV de yeni bir dizi başlıyor...REİS...Melissa Sözen'in oynuyor olması benim için referans.Bir iki dizi edineyim kendime.

İftar için değişik hafif yemekler yapmak istiyorum. Bu gün sebze olarak semizotunu seçtim. Et olarak tavuğu, çorba olarak mercimeği , salata olarak çoban salatasını, tatlı olarak da zerdeyi seçtim. Mercimek, ezo gelin olarak, semizotu pirinçli, tavuklarda , tavuk pirzolası şeklinde , kekikli, kırmızı biberli, bir sosa batırılıp,elma dilim patatesler , eşliğinde fırına girecek.Ben eskiden olsa bu yemeğin yanına bir de pilav yapardım:) Şimdi yok iftariyelikler, ana yemek , salata derken fazla geliyor.

Benim için ramazan çok hoş anılarla dolu bir ay... mücver kokulu, fındık kabuğu çıtırtılı, davullu sahurlar,kalabalık sofralı iftarlarla dolu anılar.Artık babamın yaptığı mücverlerin kokusuyla uyanmıyorum sahura ama aynı tatla uyanıyorum, kokuyu duymak için derin derin nefes alıyorum.
Hepimize hayırlı ramazanlar olsun, ağız tadıyla, gönül rahatlığıyla geçsin...

9 yorum:

 1. nasıl da güzel gelmiş evinize ramazan :) oh oh inşallah hep böyle geçer :) ablacım hayırlı ramazanlar uzun zamandır okuyamıyordum geçmiş olsun Nazişe sevgiler kızlara selamlar :)

  YanıtlayınSil
 2. Hayırlı Ramazanlar Lale' cim. Keyifle okudum bu yazını. Ruhum şenlendi. Umarım kolayca tutarız oruçlarımızı. Yine güzel anılar ekleriz Ramazanlarımıza.
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 3. ne güzel anlatmışsın.
  hiç eksik olmasın ağzınızın tadı.
  böyle neşeli kalabalık çok büyük nimet. sen de farkındasın bu zenginliğin, çevrendekiler de.

  YanıtlayınSil
 4. Gamse kıza aferin doğrusu. Ne güzel sofralar hazırlamış. Kimin kızı tabi.

  YanıtlayınSil
 5. Ne güzel, ramazan ayının hepimizde güzel anılar barındırması gerçekten çok güzel Lale'cim:)

  YanıtlayınSil
 6. evet kankim menümüz aynıymış
  ben de pilav yapmaktan vazgeçmiştim
  tatlı olarak irmik helvası yanına dondurma oldu pek de iyi oldu :)))
  reise ben de baktım dün akşam sonunu getiremedim ama izlenesi bir dizi olmuş
  nazlıya çok geçmiş olsun diyorum
  sahur iftar zevkli geçsin diyorum
  sevgiler

  YanıtlayınSil
 7. Ramazanınız hayırlı olsun Lale Hanım.Maaşallah, kızınız size sofralar hazırlıyor.Nerede bizde o günler.Kızımız yok ki sofra hazırlasın.Neyse ileride bize de gelinler hazırlar artık :)

  YanıtlayınSil
 8. Hayırlı Ramazanlar olsun Lale Abla, sıcak uzun günlerde rhat geçsin inşallah.
  Hazır sahur sofrası muhteşem olmuştur, ellerine sağlık Gamze nin.

  YanıtlayınSil
 9. mücver benimde en çok sevdiğimdir. ama annem yapıyor

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))