Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

27 Mayıs 2011 Cuma

başlıksız yazıİyilikse muradın
Kapıya vur
Aşksa
Zaten Açık
Tagore

İki gündür Tagore'den şiirler, düz yazılar okuyorum... Bir kez daha anladım ki edebiyattan daha uzun ömürlü bir şey yok... Tagore 1913 yılında Nobel edebiyat ödülü almış... Neredeyse yüz yıl önce yazdığı şiir bana ulaşıp , etkiliyorsa daha yüzyıllar boyu yaşayacaklar demektir.Ne krallar geldi geçti, ne krallıklar çöktü . Unutulup giitiler. Danteler, Shakespeareler eserleriyle bizleri büyülemeye devam ediyorlar... Tagore şiiirleri, hiç şiir sevmeyen birini bile büyüleyebilir... Evet ilk kez bir şiir kitabı tavsiyesiyle çıktım karşınıza...TAGORE'nin Aşka Çağrı... Tavsiyemdir.

Gelelim bu günün etkinliğine, Ordulu hemşehrim ve ta blogcu yıllarından blog arkadaşım Aysun İstanbul'a gelmişti. Geliş nedeni mesleği ile ilgili ulusal bir kongre ama benimle buluşmaya da vakit ayırdı ve ablası Gülay, ben ve Aysun bu gün Tarihi Yarımada gezisi yaptık. Ayasofya ve Arkeoloji müzesini gezdik... Birlikte yemek yedik. Sohbetler ettik. Ve güzel bir günün altına imzalarımızı attık. Devamını temmuzda Ordu'ya bıraktık. Aysun diş doktoru ve Ordu'da diş hekimleri oda başkanı... Biz daha önce tanışmıyorduk , son Ordu ziyaretimizde; O'nu içimde ıslak mayo olan elbise ile muayenehanesinde basmıştım... Sonra o bana şahane bir anı armağan etmişti. Bir kahvaltı daveti vermiş, Ordu Olay Gazetesi benimle röportaj yapıp yayınlamıştı... Hemi de koca bir orta sayfayı ayırarak ve manşetten de haber vererek.

Eve geldiğimde Gamsegamse gelmişti, diğer üyelerde yavaş yavaş yerini aldılar ve bizim evde akşam matinesi başladı...

4 yorum:

 1. Lale ablacım ne güzel.hoşça vakit geçirmişsiniz.Tagore'u keşfetmiş olduk sayende.çok merak ettim.paylaştığın dizeleri çok çok güzel.sevgilerimle Lale ablacım ev halkına selamlar.çook öptüm.

  YanıtlaSil
 2. Korkusu kimdenmiş yıldızların
  Ateşböceklerine benzemişler.

  Tagore benim vazgeçemediğim yol arkadaşımdır. Ağlamadan okuyamadığım şairim. Yatıştırıcım, teselli kaynağım.

  YanıtlaSil
 3. Günlerin hep böyle mutlu ve dolu dolu gecmesi dilegiyle!!

  YanıtlaSil
 4. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada artık yüreğe dokunan, düşündüren aynı zamanda okumaya değer hiç bir yazar kalmadı mı dersin?
  Tagore'yi zaman zaman okurdum ama yeniden yeniden Asu'cuğumla keşfettim desem yeridir.

  Bu arada Ordu'yla ilgili yazını okudum ve Ordu'lu olduğunu öğrendim.Kıyıdan köşeden Ordu'luyum yani kütüğüm orada çünkü eşimde Ordu'lu ama nedense Ordu'yu hiç sevmiyor.

  Sevgiler...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))