Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

8 Mart 2011 Salı

Reçete:))Bir yorumunda Tülay yani Parpali - Lale Abla , seni tanımadan önce böyle şeyler çizgi filmlerde olur sanırdım. Yedim , okudum, izledim, pişirdim , gezdim, tozdum geldim , gittim derken, seni okuyunca gerçekten olabilebileceğini anladım demişti:))). Bir kaç kişi daha buna benzer yorumlar yapınca nası nası deyince... Devlet sırrı değil ya açıklayalım reçeteyi dedim:)

İşin sırrı olinde iki kere rafine diye bir reklam var ya benim sırrımda öncelik ; bizim evde günün erken başlamasında. Erken dedikse harbi erken yani... Saatimiz 0.5.30 da çalar.Bir çokları için daha gecenin yarısı sayılan saattte biz de gün başlar. Kızların okulda kahvaltı çıkması nedeniyle kahvaltı yapmazlar.Ben şu nası olmuş Anneee, bunun altına bu gitmiş miii sorularına cevap veririm yataktan ve uyku neyin kalmaz. Onlara cevap yetiştiriken sabah haberlerini izlerim bir taraftan. Onlar gidince yeşil çayımı alırım, bilgisayarı açarım, mailleri okurum silerim, gazetelere bakarım... Sonra kahveye gelir sıra sütlü ama şekersiz kahvemi alır, stoktan bir film seçer izlerim. Film arasında belki bi kurabiye yerim kahve yanında. Sonra yazı yazacaksam yazımı yazarım. Bloglarda gezinirim. O sırada saat taş çatlasa dokuz olur. Kocam , zaten Gamse'yi bi alt caddeye servise bırkmıştır, karanlık oluyor ve köpekler sürü halinde geziyor. Sabahın ayazını yiyince o da zıp diye ayılmıştır. Birlikte şahane bi kahvaltı ederiz. Saat daha henüz 1o.3o bile olmamıştır.Ve salon zaten akşamdan toplanıp öyle yatılmıştır. Ev işinde elde var birdir:)) Eğer programım varsa yemek işini erkene alırım. Akşam döndüğümüzde sadece yemekler ısınıp masaya gelecektir. Akşam yemeği en geç 18.30 da biter. Çünkü kızlar aç kurtlar olarak yuvaya dönmüşlerdir. Haberlere bakarım, gün içinde zaten son dakika haberlerini takip ettiğim için, bana aa şu olmuş deseler biliyom biliyom derim:)) Dizi izleyeceksem dizi saatine kadar kendi odamda kitap okurum. Dizi başlamasına yakın çayımı koyar salona geçerim. Zaten içerden bağırırlar başlıyoooo başlıyooo diye. . Yatmadan önce mutlaka iki saat kadar okurum yine. yani her gün bir film izleme ve günde en az üç saat kitap okuma zamanım ayarlıdır.Kitap ve film işlerini nasıl hallettiğimi anlattım. En büyük etken erken kalkmamda.

Yemek işine gelince,diyelim ki ıspanak aldım, bir kilo ıspanağı yıkamakla bir buçuk kilo ıspanağı yıkamak doğramak arasında büyük bir fark yoktur. Bu ıspanaklar yıkanır doğranır ikiye bölünür. Yarısı pişer yarısı torbalanıp dondurucuya atılır. Bazen de kavurup , saklama kabına koyup kaldırırım bu da ıspanaklı yumurtaya dönüşür ya da azcık pirinç ve salça ilavesiyle beş dakika da sulu yemeğe dönüşür.( tüm sebzelerde aynı işlemi yaparım..karnabahr, lahana aklınıza ne gelirse) o pişerken hemencecik bi de makarna haşlarsanız alın size akşam yemeği. Yanına da yoğurt ooh. Bir akşam dizi başlayana kadar köfte yoğurun şekil verin tepsiye dizin bir saat falan dondurun , sonra donmuş köfteleri buz dolabı poşetine koyun, artık hem yapışmazlar hem yer kaplamazlar. yemek olmadığı bir zamanda siz pilav yaparken iki dakikada da onlar kızarır. Çözmeye gerek yoktur. Dondurucuda mutlaka haşlamış kuru fasulye ve nohut vardır, ayrıca kavrululmuş soğanla sotelenmiş et mutlaka bulundururum, türk yemeklerinin dip malzemesi olarak.Yemek işini fazla dert etmeyin işte böyle kendinizce pratik şeyler geliştirerek. Bir kase pilav hemen yayla çorbasına ya da içine doğrayacağınız maydonoz ve taze soğanla ve bir kaç yumurta ile çırparak bir mücvere dönüşebilir. Buna Çin usulü omlet diye bir isim bile uydurdum. Bir gün önceden kalan tavuk da , biraz patates ve salça ilavesiyle , patatesli tavuklu bir yemeğe dönüşebilir.
..

Sabah yüzümü yıkarken bir taraftan da lavobaları yıkar, havluları makineye atarım. Her iş bitti mobilyaların tozunu alamadıysanız onlara da parmağınızla kalpler çizin sevgilerimle yazın gezmenize gidin...
şurada kızlarım için hazırladığım notlar var..


Şimdi biziç çay saatimiz müsadenizle

10 yorum:

 1. Lale, benimle evlenir misin?

  YanıtlaSil
 2. Harikasın gerçekten. Anladım ben işin sırrı planda. Bide benim gibi saat 10 a kadar uyumamakta.

  YanıtlaSil
 3. vallahi bravo okurken bile hızına yetişemedim :)) şu eyemk durumunu birde annem okusa da her seferinde hem beni hem kendisini bunaltmasa ne iyi olur her eve senden bir tane lazım desem sevgiler :))maşallah diyeyim de :)

  YanıtlaSil
 4. bende boyle bır hayat hayal edıyorum, ama emeklılıgımde

  YanıtlaSil
 5. Bu reçetenin bir kısmını ben de uygularım ama sabahın köründe kalkma işini becerebilir miyim, işte orası muamma...
  Çünkü benim biyolojik saatim geç yatıp geç kalkanlar grubundan :))

  Ama önümüz bahar, silkinip kendime gelme vaktidir artık.

  YanıtlaSil
 6. Sevgili Lale, senin uyandığın saatte ben yeni uykuya dalmış oluyorum biliyor musun. 10.30 da ortalama uyanma saatim.Kız kardeşim senin gibi bu yüzden sana hayranlık duymakla birlikte hiç şaşırmadım.
  Leylak benden önce davranmış bu arada :)))

  YanıtlaSil
 7. ne diyeyim süpersin,
  düzenli, planlı, programlı, huzurlu mutlu ve mutlu eden bir yapı!!
  hepsine bayılırım
  bir annede bir kadında olması gereken dört dörtlük özellikler

  hem bunları yapıp hem de bu kadar tatlı anlatan bir kadın olmak bence bir ayrıcalık
  nedne mi?
  bu yaptıklarının yarısını yapmayanların söylenmesi, sürekli odlayıp puflaması yokmu beni çıldırtır
  bir de bakımsız kadınlar

  seni örnek almalı her türk kadını şekerim :)))

  ben evdeki pc de bloğumu açamıyorum uygun ayarları bir türlü nasıl yapılacak bulamadım
  bana yardım edecek var mı?????

  işyerinden kaçamak giriyorum mecburen


  kocaman öptümmmm

  YanıtlaSil
 8. :) Lale abla, okurken bir kez daha hayran oldum vallahi. Çok seviyorum senin gibi pratik insanları.

  YanıtlaSil
 9. masallah supersiniz
  sizi okumadan basladigim gun sanki bir seyler eksik gibi geliyor. cok egleniyorum. o kadar guzel yaziyorsunuz ki gittiginiz yerlere bende gidiyorum okudugunuz seyrettiginiz seyleri bende okuyor seyrediyorum adeta. kendinize iyi bakin.

  YanıtlaSil
 10. Leylak'cığıma katılıyorum Lale'cim.
  Allah nazardan saklasın :))

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))