Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

22 Aralık 2010 Çarşamba

yeni yıl kartları
Bu günlerde Leylak Dalıcımın başlattığı yeni yıl kartları etkinliğinin heyecanı içindeyiz... Hergün tanıdık tanımadık bi sürü kişiden yeni yılımı kutlayan, güzel dileklerini ileten kartlar alıyorum...Yurt dışına çıkarken , ya da ameliyata girerken atılan , ya da kendi elleriyle yaptığı miss kokulu sabunlarından kartlar yapıp gönderenler var, gözlerimi ışıl ışıl eden, günüme renk katan...

Ben, madem nostalji hadi tam yap kartları Cağaloğlundan al, Sirkeci Büyük Postaneden de postaya ver diyen diyen kocama uydum ve dün ilk iş Cağaloğluna gittik. Hava mis, güneş gözlüklerimi almadığıma bin pişman ben... Tabi gittiğimizde gördük ki kart sektörü mevta... Bir dükkan bize bir yer tarif etti, bir pasaj ... oraya gittik ki o pasajdaki dükkanlardan bir iki tanesi direniyor... Ben Eski İstanbul kartlarına yönelirken, Koca kişisi - Lale bak , ünlü ressamların tablolarının kartları var, çok güzel dedi... hadi o Zaman dedim, İstanbululara tablo, İstanbul dışına eski İstanbul kartpostalları...Kart işini bitirdik... Karnımızı bi güzel doyurduk sonra Büyük Postaneye gittik...

hatta delil olsun size resmim bile çekildi ama nasıl kalabalık anlatamam... hadi evimize , yayıla yayıla seçe seçe yazarım dedim... E tabi hemen eve dönmedik, Mısır Çarşısıydı , Tahtakalesiydi bi güzel dolaştık.

Mısır Çarşısı çıkışından kestanelerimizi aldık, Vapurda çayımızı söyledik... arada bi koltuğu sehpa yaptık kendimize gıldır gıldır konuşa konuşa geldik. Bu gıldır gıldır konuşma lafı Kayınvalidemindir... Mırıl mırıl sohbet falan yerine, ya da keyifli keyifli yerine kullanırdı galiba:)


Akşam yemeğinden sonra ben kartlarımı aldım yayıldım ama dizim de başlayacak derken Gamsegamse ve Kocam zarfların üzerine adres yazma işini üstlendiler:) Ve bu etkinlik hem yeni yıl nostaljisine hem de ayile dayanışmasına örnek oldu :)
Naziş bir şey yapmadı mı derseniz O da, kartpostallardaki tabloların ressamları yazılmış ama tablo isimleri yoktu onları bilgisayardan bulup bizi bilgilendirdi...Mesela benim adını Hasat kaldıran kadınlar diye tutturduğum tablonun adı Başak toplayan kadınlarmış pek ayıplandım...Uydurukçulukla suçlandım...

Bu da Gamse'nin öğrencilerinin tenefüsde öğretmenlerine yaptığı sürpriz... yerim ben onları.

15 yorum:

 1. Lale ünün İstanbul'a yayılmış bakıyorum:))

  YanıtlaSil
 2. kartımın sizi mutlu etmesine çok sevindim. nice mutlu günleriniz katlanarak artsın. sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. Cağaloğlu/İSTANBUL
  diye biterdi,yazdığımız kart ya da mektupların bir kısmı.çok çok güzel çocukluk anılarımın geçtiği yerdir cağaloğlu.
  Cigaloğlu sinanın pek bir faydası olmadıysa da, soyadını verdiği bu semt belki de bir çoğumuz için unutulmazlardandır.benim için öyle.çok öptüm sevgiyle.

  YanıtlaSil
 4. Bekarken arkadaşlarımla her hafta sonu Eminönü rotasını takiben Sultanahmet, Çemberlitaş turu filan yapıp kan ter içinde kalınca, tamda poz verdiğiniz basamaklarda dinlenirdik. Yazın püfür püfür eser çünkü. Büfeden karışık tost ve cola alıp yemek molası verirdik ve sonrasında güneş batarken eve dönüş yoluna çıkardık. Özledim keşke yine öyle umarsızca dolaşabilsem.

  Nice güzel kartlar almanızı dilerim.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Oy oy Lalem İstanbulun tozunu almış yine bayılıyorum bu yazılarına :) yemeğimi yakıyordum yazıyı okuyacağım diye ;)öğrencilerin süprizi çoook güzelll..öptümmmm
  asis

  YanıtlaSil
 6. kankimmmm
  imece usulü bir kart yazma olmuş
  ellerinize sağlık
  istanbulda siz gezin
  biz okuyalım
  gerçekten de çok zevkli
  öğrencileri öperim ben
  çok şekerler

  YanıtlaSil
 7. Sanırım 15 yaşıma kadar aynı şekilde bizim ailede de bir kart gönderme hazırlığı olurdu.Hatta daha küçükken düzgün yazayım diye babam zarfın üstüne cetvelle çizgi çekerdi sonra adresi yazınca silerdim.Kartı alma, yazma, gönderme her biri ayrı bir keyifti.
  Ne güzel yapmışsınız Lale ablacım.Unuttuğum bir anıyıda yeniden hatırlattınız bana.

  YanıtlaSil
 8. Lale'cim koskoca Antalya'da kart bulamadım inan, ne yazık :))

  YanıtlaSil
 9. Özlemcim çoğu arkadaş kartlarını kendi yapmıştı... çok güzel olmuşlardı... dilersen böyle bir şey yapabilirsin...

  YanıtlaSil
 10. Bizim keyiflere bir keyif daha eklemiş, ailecek yazmışsınız kartları, ne kadar eğlenceli olduğunu tahmin edebiliyorum:) Bir de gamse'ye yapılan süprize bayıldım. Hayranlarınız sadece blog dünyasında değil, tüm İstanbul'da yayılıyor bakıyorum:))

  YanıtlaSil
 11. Aile dayanışmasıyla hazırlanan kartlar daha anlamlı olacaktır eminim.Hepinizin ellerine sağlık.Miniklerin öğretmenlerine hazırladıkları süpriz oldukça etkileyici.sevgilerimle

  YanıtlaSil
 12. Lale Abla, kart işini de kendinize özgü tarzla yapmışsınız, İstanbul'u gezip bize anlatarak, süpersiniz. Çok çok öptük sizi. Teneffüs sürprizi harika olmuş.

  YanıtlaSil
 13. Ne çok severim o canlı kalabalığı Sevgili Lale, uzun bir aradan sonra geçen sene tam da bu zamanlar bir Bakırköy dönüşü yolumu uzatarak uğramış bir saat kadar dolaşmış çocuklar gibi sevinmiştim. Havalar güzelken bir caseret gitsem mi acaba demeye başladım şimdi. 10 yıl orada çalıştım ve emekli olduktan sonra haftada bir giderdim.
  Ne acayiptir ki oranın o sıkışık kalabalıklığı, ezilmekten zor kurtulduğum anlarda bile hep hoşuma gitmiştir. ÇOk uzattım ama bir iç döküş gibi oldu.
  Sevgiler....

  YanıtlaSil
 14. Lale ablacımm eminim gönderdiğiniz elbirliğiyle zevkle hazırladığınız kartlar,herkesi çoook mutlu etmiştir.Tablo ve İstanbul kartları çook isabetli bir seçim olmuş.her zamanki inceliğiniz,duyarlılığınız için teşekkürler.sevgilerimlee:)

  YanıtlaSil
 15. Bu arada öğrencileride öpüyorum çoook.ne güzel bir jest yapmışlar:)iyi ki Gamze öğretmenleri var.çoook şanslı olduklarını biliyorlar:)

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))