Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

20 Kasım 2010 Cumartesi

Dün tüm İstanbul halkı Sultanahmet'teydi yetmezmiş gibi Japonlar da akın etmişti...Kocam en çok Japonlardan gıcık kaptı...Akın akın Topkapı Sarayını gezmeye gelmişlerdi...Neyse sonunda biz bir daha tatil günü bu tarafa gelmemeye yeminler billahlar ettik... Aç kaldık açık kaldık... Karnımız doyurmaya bir yer bulamadık... Sarayın içindeki Konyalı'dan tutunda Meydanda ki Sultan Ahmet Köftecilerinin büfelerin önünde uzun kuyruklar vardı.

Sarayda Hazine Dairesi ve de özellikle Kutsal Emanetler bölümündeki kalabalık görülmeye değerdi...Burada ki Hintli grup herkesi çileden çıkardı... Sakalı Şerifin sergilendiği camekan önüne çakıldılar, en sonunda uyarılar üzerine görevliler müdahale etti. Kaşıkçı Elması önünde de aynı olay sergilendi.Kaşıkçı Elmasının bir çöpükte bulunduğunu ve bulandan üç kaşık bedelinde satın alındığı için bu isimle anıldığını sanırım artık bilmeyen kalmamıştır. Benim, Kocamın ve Naziş'in burayı hatta daha önceki gezdiğimiz müzeleri ilk gezişimiz değil tabiki...ama her seferinde başka şeyler keşfeder her seferinde başka gözle bakarız buralara... Ha ben 10 sene önce gittim gezdim, değişecek değilya diyenlerdenseniz valla çok şey kaçırıyorsunuz demektir... O atmosferleri solumak bile bambaşkadır. Mesela ben saray bahçesindeki ağaçlarda yaşayan yeşil papağanları ilk kez dün görebildim. Kocam emek etti zorla gösterdi sonunda...Fotoğraf çekmek katiyetle yasak olduğu için Saray içinden resim yok haliyle... Ama Padişahların İstanbula baktığı manzara şudur... Dün sizin için baktım oradan al gözüm seyreyle dedim:)Büyük Saray Mozaikleri gezimiz var daha ama o ancak yarına... okuduğum kitaplar var onlarda yarına:)) Bu gün planda Zuz'lu ve Kızlarımlı Kadıköy var...

8 yorum:

 1. Bizim için bakmışsın ya sağol be Lalem,ben gezmeyeli çoook oldu.Büyük saray mozaikleri müzesini yazın gezdim sana soracaktım hatta gittinmi diye unutmuşum :)şimdi ben kuzulara gidiyorum gelirim ha ;) çoook öptümmm.

  YanıtlaSil
 2. Aaa, fotoğraf çekmeyi yasaklamışlar mı? Ben gittiğimde bir sürü çekmiştim, padişahın banyosundan tuvaletine kadar. Hatta o kadar kötü bulmuştum ki iyi ki padişah değilmişim diye sevinmiştim:))

  YanıtlaSil
 3. yıllar önce gitmiştim bende sizi gördükçe hevesleniyorum en kısa zamanda bir müze turu yapmalı

  YanıtlaSil
 4. İstanbul'un tadını padişahlar çıkartmışlar vallahi Lale'cim:)
  Fotoğraf çekmek neden yasak acaba?
  Pek güzel olmuş iyi ki gezmişsin:)

  YanıtlaSil
 5. Valla zaten niyetliyken İstanbul'un tarihiyle de buluşmaya, bu yazılar iyice bir gaz oluyor, bu aralar sürekli gazla çalışır hale gelen bendenize:) Önce Arkeoloji Müzesi'nden başlayıp bilimum saraylar ve sarnıçlar, camiler ve kiliselerle tarihin içine girmek niyetindeyim:)

  Hava çok güzeldi, eminim Kadıköy de bugün çok güzeldir:) sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Ben bu akşam size çaya gelmek istiyorum. Keşke üst kat komşum siz olsaydınız :)

  YanıtlaSil
 7. Birkaç hafta önce Ankaradaydım ya, arkadaşıma dedim ki; bence Japonya'ya yine atom bombası attılar, baksana kaçan gelmiş, heryer Japoncuk.
  Bu ne ya, bu ne ya???

  YanıtlaSil
 8. Sevgili Lale abla,bu sefer Sultanahmete uğramadık ama planlamıştık gitseymişim karşılaşacakmışız.Ama sana katılıyorum bende her seferinde sanki ilk gidişimmiş gibi heyecanlanıyorum.Müze,ören tarihi eser gezmeye bayılırım.sevgiler.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))