Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

22 Ekim 2010 Cuma

Sabah sabah dır dır

İnsan uykusuz bir gecenin sabahında kendini nasıl hisseder. Uykusuz değil mi? ama benim hala uykum yok. Nasıl oldu, ne oldu anlamadım, gayet güzel dizilerimi izledim. Türkan az reyting alır diye ödüm kopuyordu ama neyse üçüncüymüş. Türkan'ı da izledikten sonra bir tartışma programına takıldım. Merve Kavakçı, telefonla ABD'den katıldı. Kendisine sürekli Merve Merve diye hitap eden M.Ali Birand'a - lütfen, ya Merve Hanım yada Sayın Kavakçı diye hitap edin dedi. Birand- Merve Hanım diyeyim dedi ama yine Merve demeyi sürdürdü. Baktım tartışma bi gıdım ileri gitmiyo... hala aynı yerde, hadi uyuyayım dedim .Ama sadece dedim tabi:) Baktım olmuyor salona gidip debelendim, okudum , tv izledim yok. Yoksa yok yav dedim bak öyle mört mört.

Hava bu gün birden soğudu. Dün akşam poyraza dönmüştü rüzgar zaten. Bakın bu rüzgar işinden iyi anlarım . Lodosmuş, poyrazmış, karayelmiş, meltemmiş şıppadak tanırım. Birde sam yeli denilen o sıcak rüzgar var ya nefret ederim.Kolumdaki lekenin Annem, sam yelinden olduğunu söylerdi, güya denizden çıkmışım, duş almadan, kurulanmadan güneşlenmişim de , o sırada sam yeli esmiş de ondan olmuş pekiii o zaman niye Naziş ve Gamegamse' de de var:)

Bir de dünden bir olayım var anlatacağım... Dün akşama doğru , yatak odamdaki kitaplığı düzenliyorum, bir çocuk çığlığı geliyor canhıraş. Herhalde ya düştü, ya da istediği bir şey alınmadı bağırıyor dedim. Ama sürünce , salona koşup balkona çıktım ki, köşedeki apartmanın alt kat pencere demirine küçücük bir kız kafasını sıkıştırmış. Kimse sesini duymuyor. Hele evdekiler nasıl duymadı, çocuğu nasıl görmüyor şaştım kaldım. Bu kez ben bağırmaya başlayınca herkes çıktı dışarı. Uğraştılar çıkmadı, itfaiyeyi aradılar, derken bir adam elinde demir testeresi ile gelip demiri kesti çocuğu çıkardı. Herkes dağıldııı dadi dai itfaiye geldi. Eeee kimse yok ortada. Bir saat olay incelemesi yaptılar, kafanın sıkıştığı pencerenin ait olduğu daireye girdiler. İtfaiyeci aç kapıyı sen bi bakim dedi sert sert. Zavallı adam ya evde oturmuş gazetesini okurken, sokağa bırakılmayacak yaştaki çocuk, gelsin kafasını senin pencerenin demirine soksun , sen suçlu ol. Bilemedim valla.

Burada oturup çene çaldığıma bakmayın. Bu gün okey grubumla bizde toplanıyoruz. Gerçi hazırlıklar tamam. Zaten Gamse'den zor kurtardım:)) Akşam elinde tabak her yaptığımın başına gelip sulandı. Kızım kek, börek var , hem ıspanaklı hem patatesli börek, havuçlu kek.Ayrıca sevdiğin yemekler de var. Ama yok O', benim misafir için hazırladıklarımı bozma peşinde. Bi sürü pazarlık yaptı benimle:)
Bu sabahın içinden programı burada sona ermiştir. Keyifli bir gün olsun sizin içinde ...

son not:Edebiyat festivali başlıyor bilgi burada

5 yorum:

 1. hadi kolay gelsin sana,
  misafirlere neler hazırladın bak merak ettim şimdi,havuçlu kekde de aklım kaldı biraz önce arkadaşımla tel görüştüm bizleri çaya çağırıyor
  ben yemiyorum birşey yapma dedim,
  tamam diyor seni ağırlamak da zor:)
  sevgilerimi yolluyorum canım....

  YanıtlaSil
 2. sizin bu okey partilerinde aklım kalıyor valla

  YanıtlaSil
 3. Ay nasıl yani?
  Şimdi o çocuk bir başkasının balkonundamı sıkıştı..
  allah allah..
  kafam takıldı...
  kolay gelsin misafirlerle güzel vakit diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Lalecim dün dolunaydı belki bazı insanler hep etkilendiklerini söylerler ondan olmasın :)bana da dolunay bir iyi gelir test ettim anacım ben çok sakin öyle güzel uyurumki top atsan duymam gerçi her zaman uyudummu tamamdır ;)sabah arabanın camları buz tutmuştu :(ama yarın biraz sıcak olacakmış..ay böyle antika işler hep niye bizde olur yani çoçuk için diyorum...hadi okeyde ne derler şeytanın bol olsun,öptümmmm.

  YanıtlaSil
 5. kankimmm
  güzel güzel anlatmışsın yine
  çocuğa üzüldüm ama çocuk işe nerede muzurluk var onları bulurlar
  kafayı niye sokmuş oraya acaba?

  sen yine döktürmüşsündür
  ellerine sağlık
  ama annenin yaptıkları bozulmayınca yemenin tadı olur mu?

  eğlenceli geçmiştir eminim okey partiniz
  iyi akşamlar diliyorum

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))