Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

28 Mart 2010 Pazar

pazar mırıltısı

- Baba, hadi doktora gidelim, dedi bir ses. Gözümü açtım Gamsegamse... Gece yatarken gözü kanlanmıştı ve göz kapağının üstü kızarıktı. Siyah çay banyosu yaptırdık, uyudu... Sabah gözünü açtığında , sanki gözümün içinde bir jel tabakası var dedi... Hemen kalkıp hastaneye gittiler... göz doktoru nöbetçi olmadığı için bakamamışlar, bir tek Numune de var demişler. O sırada daha iyi hissetmiş , daha kötü olursa gideriz demiş Babasına, kahvaltıya börek ve pazar gazetelerini alıp geldiler. Böylece pazar gününe başlamış olduk.

Pırıl pırıl bir güneş var ama hiiiç dışarı çıkma modunda değilim... Açık pencereden sürekli ağlayan bir çocuğun sesi geliyor. Hani ısrarla bir şeyi yaptırmak isterde ağlar ya çocuklar, işte öyle bir ağlama şekli. Çünkü arada söyleniyor. Hem ağlıyor, hem söyleniyor:)))

Saatleri ileri aldık, bir süre bunun uyumsuzluğunu yaşarım ben...

Erikler çiçek açtı... Gelin ağaçları diyorum ben onlara... tuza banıp banıp erik yeme vakti geldi
ama hiç bir erik Ordu'da ki Memet Amcanın( Mehmet değil Memet Amca) bahçesindeki erikler gibi lezzetli olamaz. Bizim garaja yaslanırdı erik ağacı, biz de garajın üstüne çıkıp en tepedeki erikleri bile yerdik. Memet Amca'nın iş dönüş saatlerinide göz önünde bulundurarakÇekirdekleri bile daha yumuşacıkken ağaçta erik bırakmazdık.. Hele o bahçedeki frenk üzümleri hiç bir zaman kurtulamadılar elimden. Avuç avuç yerdim hem de...Aynı bu resimde gördüğünüz gibilerdi. Böyle kıpkırmızı...Aynı o frenk üzümü gibi kıpkırmızı olana kadar aşağılara sarkasım var, tıpkı onun gibi olduğum yerde olgunlaşıp düşene kadar olduğum yerde kalasım var bu gün...

Dün mahalle içi, sokak arası bir markerte girdik, karidesli ramen bile vardı. Harika içli köfteleri, arnavut ciğerleri , kadınbudu köfteleri vardı. Anadolu yakasının her tarafına servis verdiklerini söylediler. Adınıda ilk kez duydum. Harman Marketler zinciriymiş...

Akşam Gamse benim okuduğum kitabı merak ettiğini ona okumak istediğini söyledi. Amak-ı Hayali yani. Çaresiz verdim. Yeni bir kitaba da başlamak istemediğimden, 1001 Hayat Masallarından bir hikaye okudum. Yazarı Falih Mahdi. Paris'te yaşayan bir Bağdat'lı...

Batı kültürüyle Arap şiirselliğini birleştiren bir yazı dili kullanan Falih Mahdi'nin kahramanları, şiddetin gündelik yaşamın gözeneklerine sindiği, yoğun devlet terörü altında neredeyse ruhunu yitirmiş bir ülkeyi saran deliliğin örnekleri olarak karşımıza çıkıyorlar. İnsanın kendi köklerinden kopuşunu irdeleyen bu trajik roman, Iraklı bir entelektüelin Bağdat'tan Bombay'a, oradan Paris'e uzanan yolculuğunu, içerdiği tüm acı ve hüzne karşın, ateş başında yapılan bir sohbet tadında anlatıyor.
Kendi memleketinde sürgünü, sürgün gittiği Batı'da ise dışlanmayı ve yabancılaşmayı yaşayan Anlatıcı'nın peşine takılıp dolaşırken, Binbir Gece Masalları'nın kenti Bağdat'tan geriye bugün ne kaldığını acı acı düşünmeden edemiyor insan...'(arka kapak)


Bizim pazarımız işte böyle usuldan usuldan geçiyor, ya sizin ki??

fonda Esmeray , Unutama Beni diyor

12 yorum:

 1. Oy oy Lale, frenk üzümü dedin beni nerelere götürdün. Annemin teyzesinin yaşadığı Niğde'de bağa giderdik yazları. Anneannemin hala oğlu Niyazi ağanın bağında vardı frenk üzümleri. Ama koca kulakları ve ağır işitmesinden dolayı aile arasındaki adı "Kulak" olan Niyazi ağa çok cimriydi. O yüzden çaktırmadan götürürdük frenk üzümlerini o içerde aile büyükleriyle muhabbetteyken. Ay tüylü tüylü tadı ağzıma geldi:))
  Pazarın güzel geçsin canım, Gamze'nin gözü iyi olmuştur umarım.

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle Sevgili Gamze'ye kocaman bir geçmiş olsun... Sonrasında bir erik bahçesi bulup beraber saldırsak diyorum :)))) Hani sahibi görmeden yeyip sonrasında kovalanmak ve hakkını helal et diyerek, bağırarak kaçmak ve gülüşmek ne güzeldir Lale Abla :)) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 3. çook geçmiş olsun gamse'mize.inşallah çabucak iyileşir.

  Mutlu pazarlar Lale ablacım.frenk üzümü hiç yemedim ama ben de erikleri dört gözle bekliorum.ben de geç kalktım bugün oyalanıyorum.birazdan nakış işime devam edicem:) sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 4. geçmiş olsun. biz kahvaltıya dışarı gittik. arca salıncaklarda sallandı. horozlarla takıldı. birazdan arkadaşlar gelicek mantı partisi vericez sonra maç... yoğun pazar

  YanıtlaSil
 5. geçmiş olsun Gamze kıza

  YanıtlaSil
 6. Gamseye geçmiş olsun,yağmurlu soğuk bir pazar var burda..bu da miskinlik yapıyor zaten saate bakınca daha içim karardı çabucak akşam oldu sanki :)miskinliğe vurulmuş bir pazar var yani benim burda..öptümmm.

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar. Nasılsınız? Kızlar ne yapıyor? Küçük meslektaşım mezun olup mesleğe başladı mı? Tüm ev halkına sevgiler, selamlar ve saygılar. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

  YanıtlaSil
 8. sizin aile gözemi geldi nedir?
  ee nöbetçi nin daha doğrusu icapcının çağrılmaıs durumlarıda mı kalktı hastanelerde :(
  geçmiş olsun...
  aman dikkat sen eve bir nazardan oku falan istersen...

  dün pazara baktım erikler daha pazara düşmemişti. markettede minicik minicik vardı, hiç canım çekmedi, ama hele bir zamanı gelsin:)))

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 9. Gamsegamse'ye huzur ve sağlıklı günler diliyorum.
  Bugün pikniğe gittim ve seni düşündüm Laloş. Lale olsa gelir gelmez anlatırdı gördüğü her çiçeğin rengini diye düşündüm.
  Ama ben geç dönüp bir de o kadar iş yaptım ki üstüne, gözlerim kapanıp duru.
  İyi geceler...

  YanıtlaSil
 10. Gamsegamse ye geçmiş olsun, inşallah tekrarlamaz.
  Frenk üzümü bildiğim bir şey değil, bizim oralarda yok mu acaba kafama takıldı şimdi.
  güzel geçti pazarımız bizim de.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 11. ben hiç frenk üzümü yemedim. hatta sanırım görmedim de...aaa.ama sen öyle anlatmışsın ki aklım kaldı gece vakti.:)ne yapıciiz şimdi Lale Hanımcım?
  Gamze'ye çok geçmiş olsun, umarım basit bir bahar alerjisidir.

  YanıtlaSil
 12. Geçmiş olsun gamze'ye...Umarım şimdi daha iyidir...
  Sevgiler Lale ablacım...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))