Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

15 Şubat 2010 Pazartesi

Ah Mualla...

Aslına bakarsanız bu gün yazı yazmak niyetinde değildim. Çok işim vardı ama az önce gelen bir yorum bu yazıyı yazmama neden oldu.

Yorumu yazan kişi Mualla. Bizim Zuz'un çocukluk arkadaşı, benim çocukluk arkadaşım Canım Nimet'in kızkardeşi. Beni hatırladınmı diye sormuş. Yazılarımı takip ediyormuş. Hiç ama hiç unutmadım ki...Annelerimiz arkadaş, biz çocuklar hepimiz arkadaş.O Zuz'la kapının önünde çizgi oynar, biz başka heyecanlar peşinde koşarız.. Ben hala rüyalarımda Mualla'ların evinin üstüne çıkar çam ağacına taş atar kozalak düşürür, oracıkta taşla kırar içindeki fıstıkları çıkaırırım. Ya da boğazımız ağrır , annem git Ayten Teyzenlerin taflan ağacından yaprak al gel der.Ben iterim tathta kapıyı- Ayten Teyzeee diye bağırırım. O kauçuk gibi yapraklar boğazı nasıl ısıtır şıp diye geçirirdi hastalığımızı.Nimet, Ben , Ayşegül üçümüz. Evlerimiz bir üçgen oluştururdu. Geceleri ıslıkla haberleşirdik, sigara izmaritinden fal bakardık. Annelerimizin paketinden sigara çalardık. Ama Nimet'in yöntemi süperdi. Sigarayı alttan açar, bir iki tane alır, geri yapıştırıdı. Defalarca yazdım di mi buradan. Zaferi Milli Mahallesini...Hepimiz bir yerlere dağıldık. Görüşemedik ama her Ordu seyahatinde birbirimizden haber aldık.Çook yıl geçti , çok sular aktı., çok şey değişti hayatlarımızda. Kocaman kocaman çocuklarımız oldu. Artık hepimizin annesi cennette komşu...

Dünü anlatmayacağım bu yazının üstüne , yine gezmeli tozmalıydı sadece onu söyleyeyim:)))

8 yorum:

 1. Ah ne güzel keşke bir çocukluk ya da ilkokul arkadaşım çıksa tesadüf ne süper olur yaa..büyüdük çoook şey değişti herkesin hayatında,dünü de yarın anlatırsın :) öptümmmm.

  YanıtlayınSil
 2. Mualla hn.ın yorumunu da okuduk bir önceki yazımızda, ne güzel eski dostlarla bir araya gelmek.

  YanıtlayınSil
 3. Yazı okuyunca bende çocukluğuma gittim.En güzel fakat en çabuk geçen yıllarmış çocukluk yılları,hele birde çok mutlu olduysan dahaunutulmaz oluyor.iyi haftalar sevgiler

  YanıtlayınSil
 4. Eski Türk filmleri gibi desene Lale abla...
  Şimdi nerde öyle evler, nerde öyle komşuluklar, çok şanslıymışsınız...
  Gezme tozma anlatılmaz mı...
  Merakla bekliyorum,bizden size kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlayınSil
 5. ''Artık hepimizin annesi cennette komşu...''
  Ah Lale ablacım,seviyorum sizi...

  YanıtlayınSil
 6. Sevgili Lale;
  Taflan ağacının yaprağının Bronşite iyi geldiğini boğazı ısıttığını senden öğrendim.İnternette araştırdım kauçuk ağacına benzettim o mu bilemedim.
  Yazın, o kadar sıcacık ve samimi yazılmış ki ben zaten senin satırlarınla ısındım, sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
 7. ay ne bileyim şimdi, sizi çocuk düşündüm, sonra size kocaman çocuklar ettim. ama en çok annelerinizle duygulandım. hepsine allah rahmet eylesin. belki sizlere bakıyorlardır sizin mutluluklarınızla mutlu oluyordurlar... ay ne bileyim dedim a pek bi rduygulandım işte...
  sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 8. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. O kadar samimi ki hepsi. Bugün okurken farkettim ki çocukluğumun geçtiği mahallaye gidivermişim. Bazen keşke hep çocuk kalsaydım diyorum.

  sevgiler...

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))