Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

5 Kasım 2009 Perşembe

çamdan kavaktan sabahtan

Bu günkü çayım, yeni keşfim olan, üzüm çekirdekli , mürdüm eriği çayı ya da, mürdüm erikli üzüm çekirdeği çayı. Fonda çalan şarkı, Peren'den geldi. Brian Eno 'dan by this river. Brian Eno'yu filmmania lar oğul odasından hatırlarlar.

Dün akşam Cancan gittikten sonra Gamsegamse ile dışarıya çıktık.Yağmur yağıyordu, şemsiyelerimizi açtık, yürürken Gamse -bak bu köpek sabah da yanıma yaklaştı dedi. Bir kadın, korkma demiş, bu önceden ev köpeğiydi. İçim cızzz etti. Yani hayvanları süs olarak görenlere uyuz oluyorum. Sıkıldığında çocuğunu atıyormusun dışarıya mesela. Koşa koşa markete girdik. Sosis, kağıt tabak falan aldık. Çıktık köpeği aradık. Yok nereye gitti derken , bir baktım bir apt kapısında oturmuş bana bakıyor. hemen anladı geldi. Tabakla koyduk önüne , ben zırladımm.

Sabah babam geldi. Sevdiğimiz , özlediğimiz ne varsa birlikte. Gamse ve Naziş'in pideleri, Zuz'un cevizli baharları. Benim üçgen kesilmiş , mantılık makarnalarım.Akşama doğru okuldan çıkan , pideleri fırına koy diye arar.

Bu gün çok işim var, koridor , açılacak kolilerle dolu. Ama yarın ve cumartesi için çok güzel planlarım var.


Artık gerçek çay içme vakti. Şöyle güzel demlenmiş bir çaya ne dersiniz. Ben , bitki çaylarını severim, ev aktar gibidir. Ammaaa benim geleneksel çayımın yerini hiç bir şey tutmaz. Yeni tatlara açığımdır ama her şeye değil. Mesela Naziş, vasabili kuruyemişi çok sever, ben dörtnala kaçarım. Sakızlı türk kahvesi güzel ama kahveyi kahve olarak içeceksem tercih etmem. Ev de çikolatalı türk kahvesi var, henüz açmadım ama çikolata ve kahve birbirine yakışır , güzel olabileceğini düşünüyorum. Yeni tatlar dedim de, geçen yıl yazmıştım hatırlayanlar vardır. Bir arkadaşımda , mor lahana, kuru üzüm, cevizden oluşan bir salata yemiştim, isim bulamadım salata dedim işte. Çok beğendim, akşam gelince yapıp, masaya koydum, onu gerçekten, limonlu , yağlı , tuzlu bir salata sanan kocam, ağzına koyup da, ağzım da ne var , ağzımda ne var demesini, yüzünün şeklini unutamıyorum hala.

E hadi çay demiştik.

düzenleme-1- Bu umca bitkisel damla arayanlar günde iki üç kez neden benim sayfama düşüyor , anlamadım. Böyle bir etiketim olmadığı gibi, zambak reçelinden söz ettiğim yazıda , damla ve bitkisel sözcüğü bile geçmiyor. Ben memnunum, bi şikayetim yok da merak sadece merak.. Du bi ben de yazayım umca bitkisel damla , hatta etiket vereyim, hatta hakkında bilgi yazayım . Üç dk sonra...

3 dk ya bile gerek kalmadan:))

Afrika Sardunyasından elde edilen , bir bitkisel damla.
ENDİKASYONLARI:
Akut ve kronik enfeksiyonlar, özellikle de solunum yolları enfeksiyonları ve kulak-burun-boğaz enfeksiyonları (örneğin bronşit, sinüzit, anjin, rinofarenjit gibi) kullanılıyor.

olayı da çözdüm bizim fırça yani yıldızlı olanı, namı diğer ebrucuk, yorum kısmında bana tavsiye etmiş:))))


Aha da resmini de koydum. Bi de etiketliim ben onu .

13 yorum:

 1. Memleketten gelen kolilerin heyecanı hiçbir yerde yoktur benim için. Hele biz küçükken, rahmetli anneannem, mutlaka içine çikolata da koyardı. Sanki İstanbul'da çikolata yokmuş gibi. Ama o çikolatay görmek nasıl mutlu ederdi bizi. Ve ne kadar tatlı gelirdi. Çama da, kavağa da sevgilerle :)

  YanıtlayınSil
 2. memleket burası olunca,
  yok öyle koli falan bizde Lalem...
  ama çay deyince ben de çok severim
  değişik çayları ..
  sevgiler.

  YanıtlayınSil
 3. Çay keyfine bende katılmak isterdim; bize de Rize'den özel harman geliyor tadına doyulmuyor
  dışarda satılmıyormuş araştırdık bulamadık sanırım kendimizi çok acındırdık ki getiren kişi hediye ettiğine bir yandan pişman olmuş vaziyetde arada getirir sağolsun:)
  sevgiler canım.

  YanıtlayınSil
 4. Klp kalbe karşı derler ya bu kadar olur ben de bitki çayı içiyordum. Ağlattın beni Lale Abla rahmetli anneannem ve dedem de bize koli gönderirdi, içinde neler olmazdı ki şimdi onu hatırladım da Rahmet istediler demek ki .
  Gözün aydın bol bol sohbet edin, ağız tadıyla yiyin gelenleri tüm ailene sevgilerimle öpüyorum.

  YanıtlayınSil
 5. Baba gelmiş gözün aydın, koli açması da pek bir zevklidir. Sefan olsun...

  YanıtlayınSil
 6. güzel çay gelmiş sefanız bol olsun.
  ama illa ki tüm aile ile keyifli şöyle koyu bir sohbetle birlikte olsun.

  YanıtlayınSil
 7. ben de cook seviyorum bitki caylarini sen de okuyunca bende hemen aldim cayimi.

  Evet evet bana da gelsin memleket paketleri :)
  opuyorum seni ablacim

  YanıtlayınSil
 8. Köpüşe çok üzüldüm..inanamıyorum insanların merhametsizliğine...

  Babayla gelen koliye bayıldım,zira bize de gelir hep..pideye çok güldüm, ne kadar ortağız diye.... her gidenden pide bekleriz çünkü biz de..o pide fırında ısıtılır ya da hafif tereyağında tavada... ve havada kapışılır..yanında da çay içilir:)

  YanıtlayınSil
 9. sizin evde bayram havası:)
  midelerde bayram gönüllerde bayram:)))
  o damla nedir nereden çıktı ben anlmadım ama faydaları çok gibi...

  sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 10. kankiiiii,
  ben pek bitki çayı sevmem ama
  sana şifa olsun diyorum
  yoldan geldim yorgunum şeker :)))))

  YanıtlayınSil
 11. neler gelmiş neler ne güzeeel :):)
  yeşil çay içtikçe aklıma sen geliyorsun lale abla :):)

  öpüyorummmm

  YanıtlayınSil
 12. Hoşgelmiş amcamız,
  sevgisini sırtlanmış gelmiş demek.
  Üçgen kesilmiş makarnaları merak ettim doğrusu:)
  Şu an, şu saatte, deli gibi çay istiyor canım.
  elbette içmeyeceğim de sabahı dört gözle bekleyeceğim.Kaçak çay sevenlerdenim.
  Bitki çaylarınada alışmaya çalışıyorum.
  "keyifli bir sabah kahvaltınız olacağa benzer..Muhabbet ve sevgiyle"

  YanıtlayınSil
 13. gözün aydın lale abla, memleketten bir dolu yiyecek gelmesi ne guzel özellikle mantılık makarnaları merak ettim nasıl oluyor?
  türk kahvesi cok severim sakızlıya pek alışamasam da, ama benim favorim çaydır, heleki şekersiz de içiyorum ki bir aydır içmeye doyamıyorum, şu evden atılan köpeğe cok üzüldüm, ne hain insanlar var :(

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))