Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

16 Ekim 2009 Cuma

Güne başlayalı iki saat oldu ama kafam hala sepet gibi. Lodos mu var dışarda dedim ama yok. Sert bir kahve kendime getiri beni. Öğleden sonra okey grubumla buluşup , okey oynayacağım.

Dün kargalı postu yazdıktan sonra , Zuz aradı, Capitole gidiyoruz, seni de alacağız dedi. Dedi, bir dakika sonra telefon yine çaldı, kapının önündeyiz dedi. Etilerden geliyorlar beni almaya, kapının önünden arıyorlar:)) Neyse gittik, Berfu ile O'na buhar kazanlı ütü aldık. Artık her şey renkl ya bu ütülerde mor. Sonrasında evdeydim, ama ne yaptığımı ben de bilmiyorum, bir ara yemek yaptım işte.Sonra kızlar geldi.

Akşam iki diziyi arka arkaya taktım , heeee ondan benim kafam sepet gibi.

Kaybolan çocuk haberlerini duyunca , sanki suratımın ortasına yumruk yemiş gibi oluyorum, mideme bıçaklar saplanıyor. Ne oluyoruz ya, ne acımasız millet olduk. İnsan sokak da yol sorandan, yardım isteyen yaşlıdan korkuyor. Şimdi İstanbul da ki yeni moda dilencilikten söz ediyorum size. Aslında iki yıldır rastlıyordum ama son zamanlarda adım başı oldu artık. İyi giyimli kadınlar , beyler yaklaşıp- pardon bir liranız var mı acaba diye soruyorlar. Ya cüzdanları çalınmış ya da yol da kalmış oluyorlar. Bir lira size ufak gelebilir ama günde yüz kişiden alsalar , akşama kadar siz hesaplayın artık gerisini.

Domuz gribi konusunda yapılan açıklamalar, kafa karıştırıcı olmaya devam ediyor. Böyle bir konuda bile siyaset yapılması midemi bulandırıyor. Ortaokuldaydım, kolera salgını var dendi. Okullar tatil edildi. Müdürümüz toplantı yaptı, ellerinizi yıkayın, kalabalık yerlere girmeyin, sebze ve meyvaları çok çok yıkayın dedi. Ama çok iyi hatırlamıyorum, salgında çok kişi hayatını kaybetmişmiydi. Sonra lisedeyiz bir gün, uyuz muayenesi yapılacak, kızlar öğretmenler odasına tek tek girsin, karınlarını açıp bayan öğretmenlere göstersin dendi. Erkek öğrenciler de başka bir yerde muayene ediliyorlar. Tabi bizim kızlar fingir fingir, gülüyorlar komik geliyor olay. Birden kimyacımız Seval Hanımın sesi geldi içeriden- 20. yy da , İstanbul'un göbeğinde , bir lisede uyuz muayenesi yapılıyor ve bu size komik geliyor. Ama ne bağırma. Şimdi Seval Hanım bağırsın istiyorum yine öyle.Ah Seval Hanım Fizikcimiz Attila Beye aşıktı ve herkes bilirdi. Bir gün bizim kızlardan biriyle takıştı bu Seval Hanım- kız bağırıyor- çatlada patla da Attila seni almayacak, Seval Hanım- seni alsın o zaman, dedi. Bunlar arkadaş değil, öğretmen ve öğrenci. İki farklı tepki gördük burada biri uygar bir öğretmen diğeri aşık bir kadın. İkiside aynı kişi. Ben yine gördüğünüz gibi bir Şam'dan bir kavaktan yazmaya başladım. Beceremiyorum bu işi :))) baksanıza domuz gribi konusunda ahkam kesecektim, yine burayı mahalle kahvesine çevirdim heheheheh gideyim en iyisi ben.

İyi bir hafta sonu olsun.NOTLAR

Ne güzel bir yağmur var dışarda, camdan izlemeyi tercih ederdim ama yağmura karışmam gerek , çünlü birazdan evden çıkıyorum.

Akşam yemeğimiz hazır değil, bu gün böyle istedi canım. Kahvaltı yaparız mesela yumurtalı patates ,çay, ekmeklerimizi acılı domates sosuna bandırırız. Nasılsa aile apt'sinde değiliz artık. Gamze kapıyı açıp bağıramaz- Annem kahvaltı hazırlamışşş, ben ekmeğimi salçalı, etli yemeğe bandırmak istiyorum diye. Hala ve Babaanne koştururlardı ev de ne varsa.


10 yorum:

 1. Birçok şey birarada olduğu için güzel senin yazıların zaten :)

  YanıtlaSil
 2. canım yaaa,
  ne güzel yazıyorsun bir solukda okuyorum,okeyde herkesi yenmen dileğiyle sevgiler.

  YanıtlaSil
 3. ben senin en çok bu şamdan kavaktan yazışını seviyorum neyle başlayacağı ve nereye gideceğielliolmayan konulrını okumak o kadar zevkli ki anlatamam:)))))
  evet her şeyler renkli mor fırınlar falan:)))) zuz ütüsünü güle güle kullansın:))))))))

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. Sevgili Lale, işte bu içinden geçeni spontan olarak yazman seni doğal yapmakta.Bilirsin doğal gelen herşey çok hoştur.Hesap-kitap-plan yapmadan, düşüncelerinin akıntısında yazman,senin yazı özelliğin.Sohbet eder gibi doğal...Senin kendine has stilini seviyorum,sayfanın aboneleri de sanırım benimle hem fikir...sevgiyle kal.Kızlarına çok sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Berfu denesin bakalım memnun kalacak mı? Smgoon da aldı.Pek memnun değil. Çamaşırlar bir tuhaf kokuyormuş buhardan sonra(hoş bizimki biraz illetlidir kokulara karşı=anası kılıklı)

  Senin okuldayken yaşadığın kolera uyarılarını ben, Amerikan şirketinde çalışırken abartılı olarak yaşadım. Dış kapıdan girişimizden itibaren, herkapı ağzında ilaçlı sular içinden geçerdik.Masalarımızda da aynı ilâçlı şişeler duruyordu. Salgın değil ama sorun çok ciddîydi.

  Domuz gribi aşıları Türkiye'ye girdiği gün, salgınlar başlayacak diyorum ben. O aşıların geldiği ülkelere gelir sağlaması lâzım(!!!!)

  YanıtlaSil
 6. aile apartmanlarında aç kalınmaz 3 kapı çaıp masa donatır insan. Şanslıyım ben çok bilirim.

  Senin bu oradan buradan yazmalarını seviyorum d ayorum yazarken baş tarafı uutup herbir şeye yorum yetiştiremiyorum.

  o ütü kendi kendine ütü yapıyor muymuş. O çıksa kaç lira demeyeceğim alacağım :):):)

  öpüyorummmm

  YanıtlaSil
 7. Benim de kafa sepet gibi..domuz gribi de bir müddet gündemi tutar.Bence fazla paniğe gerek yok burda da birkaç vaka var ama yaygara yok,herkes normal yaşamını sürdürüyor.iyi haftasonları lalecim sana...

  YanıtlaSil
 8. sen o hastalık söylentilerinin bizim üzerimizde yarattığı etkiyi düşün bir de Lalecim...en ufak enfesksiyon bile risk bizim için ve bangır bangır ortalığı yıkıorlar. ve neye inanmam gerektiğini bilmiyorum.
  dolayısıyla, Allah büyüktür diyorum. bu hastalığa da aşısına da mesafeliyim ttlım.
  yazını zevkle okudum ve her sefer de öyle okuyorum...mutluyum sayfanla ve seninle tanıştığın için.:)

  YanıtlaSil
 9. iyisin hoşsun da baen çok bi tatlı oluyosun
  bu yaı sanırım o tatlardan biri..
  hani beni sana abone eden tonda olmuş...

  =)

  öğretmenlere çok güldüm..
  bağırdılar mı içi dolu bağırırlardı..
  şimdi değil öyle
  veliyim biliyorum
  bıybıybıy
  bişiler diyolar..
  çocukları sinir ediyolar..
  hiç etkileri olmuyor
  utanırdık biz..
  onlar tepki verdiğinde..
  dolu dolu olurdu eleştirileri..

  öptüm bi de..

  ha bunu al taşı ana sayfana
  bu gribin aşısı henüz denemede..
  yapılmasın..
  daha..

  atalet..

  YanıtlaSil
 10. şamdan kavaktan yazınız ne olur, Uyuz kontrolu yapan sEval hn.dan aşkına sıçrayışınız süperdi bence , gece gece gülümsettiniz daha ne isteriz. Sevgiler

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))