Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

7 Ocak 2009 Çarşamba

dün mün işte

Dünkü yazımda belirttiğim gibi dün Beyoğlu'ndaydım. Ama ne hava anlatamam. Yağmur bir an durmadan yağdı. Rüzgar da cabası. Şemsiye insanın elinde ters dönüyor. Sabah kalkınca programı iptal etmek istedim ama- aldığım cevap şekermisin oldu. Şeker değiliz erimeyiz evelallah dedik düştük yola. Düştük diyorum çünkü Gamsegamse'ninde Beyoğlunda mezuniyet fotoğraf çekimi randevusu vardı.

Bu kez yol güzergahımızı değiştirip Kabataş değil, Beşiktaş üzeri gittik. Taksim' e vardığımızda Gamse'nin arkadaşları gelmişti bile. Şıkıdım şıkıdım hepsi. Gamse onları alıp akşamdan benim kuzenin ayarladığı kuaföre götürdü. . Ben onlardan ayrılıp kuzenlerime doğru gittim. Geç kaldın dediler. Var bizim sülalede bu hastalık. Nere gitsen nerdesin geç kaldın derler. Bundan sonra geceden yatıya gitcem valla. Ancak öyle geç kalmam çünkü.

Yağmur çamur , hiç bişe anlamadım. Çiçekçiler bi köşeye sinmiş, şemsiye satıcıları her tarafı sarmış. Ay bi de kulaklık satanlar var. Almamak için zor tuttum kendimi, ekoselisi, puanlısı, uğur böceklisi bile var zeya. Erkekler için düz koyu renkleri . Bazen acıyorum ben bu erkekler ya. Düşünün adam takım elbisesisini giymiş. Gabardin palto üstünde, ya da kaşmir elinde şık deri çantası , lap-topu , kulağında da kırmızı puantiyeli bi kulaklık ne hoş olurdu aslında. Neyse kendi bilecekleri iş. Kocama teklif etsem sadece bakar bana. O bakışlarrrrr neler neler anlatırrrr. Herkes telaş içindeydi anlayacağınız.

Dönüşte yine balık pazarına uğradım. Baktım istavritler pırıl pırıl, yemeğimiz vardı o yüzden onları karagün dostu olarak dondurucuya salladım. Bu şöle olur. Hiç hesapta olmayan bir program çıkar. Evden çıkarsınız o günün akşamına da karagün dostu yiyecekler dondurucudan çıkar. Kızlarıma da hep böyle öğütler veriyorum. Bakın şu anda yediğiniz ıspanaklı böreğin içindeki ıspanaklar , geçenki ıspanak yemeği hazırlanırken ayrıldı ve bu gün böreğin içine yerleşti. Şu anda yediğiniz pırasalı kişin içindeki pırasa geçende yediğiniz zeytinyağlı pırasa hazırlanırken ayrıldı dondurucuya atıldı ve bu gün karşınıza hazır olarak çıktı gibi. Ama onların hayali bir gün evlendiklerinde benimle aynı sokakta oturmak. Benim hayalimse onlar evlenince kocamı alıp diyar diyar tren tren gezmek. Harita da parmak basmak))))

Bu sabah devre dışıydım ben. Herkese yataktan el sallayıp iyi günler diledim. Yatakta tv izledim, gazete okudum, çay içtim. Şu anda çok güzel bir güneş ışığı odaya girmekte. Dün olsaydı bu hava ne olurdu yani. Bu günkü programımı bildiriyorum yan gelip yatmak nası iyimi)))

Dün akşam eve geldiğimde çok güzel bir sürprizle karşılaştım. Üstünde çocuklaçocuk yazıyordu. İçinden el emeği bir kart ve yine el emeği çok zarif bir kitap ayracı çıktı. Makineyi Gamse okula götürdüğü için resim koyamadım ama yarın koyarım. İyiki bu bloğ yazma işine başlamışım ve iyiki sizleri tanımışım. Başlarken hiç aklıma gelmemişti bu tür güzellikler yaşayacağım , çok teşekkür ederim

13 yorum:

 1. KANKİİİİ,
  iyiki yazmışsın laleciğim,
  iyi ki birbizimizi bulmuşuz,
  nerden nereye,
  biliyor musun bu haftaki yemekteyizdeki zeynep bana seni hatırlattı,
  http://www.dizifrm.com/izle/yemekteyiz-5-ocak

  buradan izleyebilirsin

  karadenizli oluşu, neşesi, aceleciliği

  izle bakalım aynı duygu sana da geçecek mi?

  en çok da bugün hiçbir şey yapmıyacak olmanı kıskandım

  yan gelip yatmak bu kapalı havada iyi gelirdi :))

  iyi günler diliyorum

  YanıtlayınSil
 2. Valla sabah sabah güldürdün beni gerçi öğlen oldu nerdeyse ama ;)(Düşünün adam takım elbisesisini giymiş. Gabardin palto üstünde, ya da kaşmir elinde şık deri çantası , lap-topu , kulağında da kırmızı puantiyeli bi kulaklık ne hoş olurdu aslında.)gerçekten hoş olurdu ;)yan gelip yatmak ohh valla iyi geliyor arada...sevgilerimle
  asis

  YanıtlayınSil
 3. Hediyemizi beğendiğine çok hemde çok sevindik Lale Abla. Güzel günlerde kullan.
  Bu karagün dostu yemekleri hep öğrendik annemizden ama uzun süre onun yakınında yaşayınca pek ihtiyacım olmamıştı. söylemesi ayıptır daha yeni uygulamaya başladım. Er geç annelerimizin alışkanlıklarını alıyoruz aslında.

  YanıtlayınSil
 4. bütün hayaller gerçekleşsin hemde hepsi :))

  YanıtlayınSil
 5. selam canım,
  dün bizim buralarda gezmişin ben de karşıdaydım teyzemi ziyaret ama çıkılacak gün değilmiş çok üşüdüm oruçdumda onunda etkisi sanırım görüşelim ayol sevgiler
  evet bende kurtarıcı görüyorum bu dipfrizi ama yapıp koyacaksınki daha sonra hazır bulasın öptüm bayyy.
  hamdiyefiliz

  YanıtlayınSil
 6. ohh yarasın diyorum sadece.. bugün..
  anedonim geçmedi hala..

  atalet..

  YanıtlayınSil
 7. :) senin yazıların en ıslak durumlarda bile sımsıcak :) iyi geldi okumak :)
  öpüyom lale abla

  *bugün istiklalde kahverengi kulaklıklı paltolu bir adam gördüm, pek bir duru pek bir sadeydi :)

  Hera

  YanıtlayınSil
 8. Kızlarınıza verdiğiniz öğütler pek hoşmuş:)akıllarında kalır hep, ilerde onlarda uygular kesin.ne güzel bir fikir :)bana da böyle öğüt verilseydide bende biraz mutfakda harikalar yaratabilseydim ya harikaları geçdim en azından pişen ıspanağın br kısmını ayırmayı akıl etseydim :)

  YanıtlayınSil
 9. Ohhh yan gelip yatın, gezin bakalım.
  Yarın anneanne olunca çok ihtiyacınız olacak.(Tatlı yorgunluklar tabi.) Sevgiler.

  YanıtlayınSil
 10. Program supper :)) Sevgili cocukla cocuk'un hediyelerini gule gule kullanman dilegiyle :)) Kocaman sevgiler :))

  YanıtlayınSil
 11. Ablacim yaaaa Beyoglu deme can cekiyor
  Ahh ahh anne ogutleri yalniz yasamaya baslaninca oyle bir ise yariyor ki
  hediyelerini iyi gunlerde kullan
  optum

  YanıtlayınSil
 12. Alah allah, demek yine geç kaldın:)) Yoksa niye öyle desinler:))
  çizdiğin paltolu profile bu kulaklık aksesuarı karikatür gibi olmuş.Güldüm vallahi var ol:))
  Blog eşrafı:))çok iyi hakikaten
  şeytan kulağına bomba!
  cicilerini güle güle kullan.
  Mezuniyet fotoğraflarında yaşadığınız heyacanı hissediyorum. Darısı düğün fotoğraflarına da olsun inşallah:))
  kızlar, annelerinin hep fotoğrafını çekiyorlar o nedenle ne görürlerse mutlaka onu yapacaklar....Ümid ederim yakınında otururlar...Kocaman sevgiler

  YanıtlayınSil
 13. Canım söylemesi ayıp biz Bodrum'da günlük güneşlik bir hava yaşıyoruz:) 16 derece civarı havalar:) Ama geçen hafta bir gün parmak büyüklüğünde dolu yağdı,şok olduk.
  İstavrit en büyük derdim,nadir bulunuyor burada,çok özledim valla:)
  Bu arada ben Belgin Güven,belirteyimde:))

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))