Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

8 Ekim 2008 Çarşamba

işte geldim burdayım, ben bu işte ustayım

valla sürüne sürüne geldim bu güne desem inanın. Hastalık muhabettiyle başlamak pek hoş değil yazıya amaa şöle durum bildirgesi yapayım.

Bayramdan iki gün önce bende başlayan olay; bayram sabahı kızların , ikinci gün de kocamın bana katılmasıyla, anca beraber kanca beraber kıvamına geldi. Böylece aile bütünlüğünü sağlamış olduk. Herkese haber saldık , aman bize uğramayın diye ama , bilmeyenler geldi ve de kendilerinden sonra bir daha haber alınamadı. İşin enteresan tarafı biz öyle aman şurdan nem kaptım , şimdi hasta olurum kıvasmında birileri de değiliz ama oldu. İşalah maşallah toptan bir kaç yıllık grip sıramızı savmışızdır.Zuz bayram tatili nedeniyle İstanbulda olmadığı için yakayı sıyırdı . Dün akşam ancak gelebildi bize O da biber dolmasının hatırına. Biberler Adıyamandan özel geldi , insanı yormayan bir acılıkta ve kendine has lezzette. Zuz da çok sever


Anlayacağınız bu günler dışında fazlaca bir aksiyon yaşamadık. Bir tek biraz iyi hissedince kendimizi Can Beyin çay davetine katılmak için Kalamışa gittik. Ah Kalamış, çocukluğum , lise yıllarım tüm Kalamış sokakları Fenerbahçe Burnundaki İnci ve Orhanın Yeri'nde geçmiştir. Aysellllll kulakların çınlaıdı mı??. Sandal kiralayıp denize açılmalar, o zaman Marina yok tabi, henüz sahil doldurulmamış.. Aysellerin evi de tam şimdi Marinanın olduğu yerde, önleri hemen deniz, sabaha kadar balkonda alemler yapardık. Tabi oraya gidince ben kızlara her gidişimizde yaptığım gibi, aha burası denize girdiğimiz yer, aha burda babanla ilk kez yemeğe çıktık, aha burada daldık çıktık derken onları fenalık basıyo haliyle. İstanbul bu yav , her köşesinde ayrı bir anımızı sakladık, sırası gelince çıkaracağız haliyle. .

Neyse Can Beyle güzel bir gün geçirdik. Üç kağıtçı diyorum ben ona, bizi bağladı kendine ardı sıra gezdiriyor. Şimdi Kemer de Tatil yapıyor. Uçakta yolculuk boyunca da hiç ağlamamış .

Pazartesi günü Gamsegamse okula başlıyor. Nazlı hala ROSH HASHANA tatilinin ardından gelen Yom Kipur Büyük Kefaret günü tatilinin keyfini sürmekte.Bu günün karşılığı biz de Kadir Gecesiymiş. Bazılarınızın bildiği gibi Nazlı ,bir azınlık okulunda öğretmenlik yaptığı için, Lozan Antlaşması uyarınca da azınlıkların kendi bayramlarında tatil yapmaları hakkı çerçevesinde Nazlı da bu haktan onlarla birlikte yararlanıyor tabi. Zaten okulla anlaşırken kendi tatillerine ek olarak bizim bayramlarımızı da çeyiz veriyoruz diye espri yapmışlardı. Önümüzde bol bayramlı bir ay bekliyor yine bizi. Biz de bu sayede hem de iki yıldır hiç bilmediğimiz bir kültürün tüm inceliklerini öğrenmekteyiz. Bir çok arkadaşım bilir ben Ordu da , kocam da İstanbul da değişik kültürlerin yaşadığı yerlerde ikamet ettiğimiz için arkadaş çevremizde bu renkliliğe sahibiz zaten. Çok büyük bir keyiftir ayrı kültürlerin bir potada erimesi o keyfin paylaşılması. Bir gün mesela kocama bir ermeni arkadaşı ermeni pilakisi getirdim sana der, içinde kerevize kadar bir çok sebze ile pişirilmiştir. Bir başkası ev de yaptığı likörden getirir tadına bakmamız için. Kar yağarken perdeleri açar keyifle yudumlarım.

Eh artık yeter dimi, Ben yarın Beyoğlu seferlerime başlıyorum, cuma günü de okey oynayacağım görümcelerle .

Yazımın sonuna kadar hiç sözünü etmedim ama , yaşanan son olaylar, ekonomik kriz , yine şehit haberleri. İçimi en acıtan para olmadığı için karakolların iyileştirilemediği idi. Nası yani dedim. Biz o kadar zenginizki, emekli olan Genek Kurmay Başkanımıza trilyonluk zırhlı araç hediye ettik. Yine ateş düştüğü yeri yakacak , bir kaç gün sonra bu çocukların neden nasıl öldüğü unutulacak. Ekonomik krizden de umarım RTE nin dediği gibi acımadı ki acımadı ki diyerek çıkarız. Yastığımın altında altınlarım , bankalarda milyon dolarlarım olmadığına göre elle gelen düğünle bayram diyeceğim ama, ülke kötüye giderken bizde nasıl işler i yiye gider dişünmeden de edemem )))

Hadi gittim ben,arayan soran , mesaj çeken , yorum bırakan tüm arkadaşlarıma eyvallah canlar , iyiki varsınz ama ben de iyiki varım yav.

16 yorum:

 1. Hoşgeldin Lale Abla, geçmişler olsun tüm aileye. Neyse sapasağlam burdasın sonunda. Şu İstanbul'u öyle güzel anlatıyorsun ki, insanın orada yaşayası geliyor. Yarın sana iyi gezmeler. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. Gugıl'dan aradım durdum 'ceviz ağacı'diye. Sizin evi gösteren bi yol bulamadım.Elimde çorba kâsesi İstanbul'u dolaştım durdum.Bilsem Kalamış'a gelirdim,birlikte anardık eskileri.

  Çok geçmiş olsun canım.Gerçekten meraklanmaya başlamıştım.

  Sevgiyle öpüyorum.Hepinize geçmiş olsun...

  YanıtlaSil
 3. kankiiiii!!!!
  Hoşgelmişsennnn :))
  Canım benim geçmiş olsun ailece size,
  Umarım sağlık ve sıhhatin iyidir şimdi,
  Gezmeler ve beyoğlu dediğine göre iyisin
  Öpücükler sana

  YanıtlaSil
 4. ustasın evet.. insana tokken yemek istemek .. öyle mayışık dururken kahkaha atmak duygusu veriyosun..

  yazının son bölümüne kadar öyle tutuyorsun.. sonra birden şaşırtıp gönderiyorsun..

  sevgiyle ve sağlıkla lalem..
  ataletinnn

  YanıtlaSil
 5. Öncelikle geçmiş olsun
  Ne güzeldir farklı kültürlerin birarada kaynaşması...
  Bu arada değişik lezettler tatma fırsatı da buluyorsunuz anlaşılan.
  Sevgiyle kalın...

  YanıtlaSil
 6. Oh! hele şükür kavuşturana geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
 7. gerçekten iyiki varsın yav,
  bizde seni iyiki tanımışız
  bayramda eşim hasta yattı yol boyunca ben de korktum bana geçiyor diye neyse eve girdik ben hastalandım aman Allahım ne grip gerçekten paçavra hastalığı ne hayallerim vardı Ankara da gezecek arkadaşlarımla hasret giderecektik ama ne mümkün üç gündür yatak döşek yatıyorum bugün biraz burnumu çıkardım biraz sanal aleme daldım birazdan gene yatak hadi kaçtım ben sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. Hosgeldin Lale ablaaaa:)Hepinize buyuk gecmis olsun!

  Nazli'nin hikayelerini keyifle dinliyorum ben.Ne yalan soyleyim, Ankara'da oyle farkli kulturler yok , ya da benim tanidigim olmadi.O yuzden istanbul'a tasininca ogrendim , gordum bir cok seyi.

  Ben gelince belki bi daha Kalamis yapariz , bi kerede Kuzguncuk yapalim mi?

  Opuyom!

  YanıtlaSil
 9. Kesinlikle ustasın....
  Çok geçmiş olsun hepinize.
  sevgiler

  YanıtlaSil
 10. Oh ya, hoşgelmişsin...merak etmiştim gerçekten.
  Hastalığı atlatmışsınız geçmiş olsun.
  Öyle dolu dolu yazıyorsun ki nereye cevap yetiştireceğimi şaşırıyorum :)
  Keyfinin yerinde olmasına pek sevindim...
  Artık ara vermeden yeni yazıları bekliyoruz...:)

  YanıtlaSil
 11. Hosgeldin iyi ki geldin
  buyuk buyuk gecmis olsun hepinize

  Beyoglu haaa
  benim yerimede tadini cikar

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 12. geçmiş olsun Lalecim,
  şifalar olsun...

  ben de gezebilsem
  seninle
  beyoğlunu
  inş.o da olacak
  zamanla inanıyorum
  sevgiyle kal...

  YanıtlaSil
 13. Selamlar, Geçmiş olsun hepinize, biz de aynı hallerden geçtik, ama Antalya iyi geldi nezlemize gribimize.. Ben ve ailem de eski Kalamışlıyız. Soley Pastanesi'nin oralarda biryerde oturuyoruz. Yani ben evlenince taşındım da annemler halen orada.Görüşmek üzeree

  YanıtlaSil
 14. gerçekden iyiki varsın, iyiki buralar auğramışsın ve bu kocaman yerdede iyiki yollarımız kesişmiş:)))
  ülke iyiye gidermi bilmem dünya yerinden oynuyor gibi görünüyor ama, hadi hayırlısı, şerbetliyiz biz krizlere diyelim artık.
  öyel bayramlşarına pek denk gelmesekde kocacışın laventen bir arkadaşı var hayatımızda onun biliriz vaftiz törenlerini falan. birde kuzenim yurt dışında bir yabancı ile evli, çokda şeker hepimiz severiz. hele onun yabancı gözü ile bizim dinimizi tanıma çabalarına bayılıyoruz sanırım biz onunkine biraz daha aşinayızda o bize yabancı:))))
  kızlar gidince sen buralara uğrayacakmısın bakalım beyoğlundan fırsat bulup:)))
  bu arada gamsegamse ye okulda başarılar diliyorum...
  özletme kendini amam emi

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 15. kESİNLİKLE İYİ Kİ VARSIN,HOŞGELDİN ABLACIM.GEÇMİŞ BAYRAMNI KUTLARIM.BU ARADA AİLE GEÇMİŞ OLSUN HEHEH NE KOMİĞİM Dİ Mİ ZATEN GEÇMİŞ.YOK YOK BUGÜN BEN ÇOK YORGUNUM HERALDE BÖYLE SOĞUK SOĞUK ESPİRİLER FALAN...
  SANA İYİ GEZMELER İYİ BAK KENDİNE

  YanıtlaSil
 16. İyi ki varsın Lale abla. geçmiş olsun tüm aileye, zaten bu grip evde herkesi yoklamadan gitmiyor.
  Değişik kültürleri tanımayı seviyoruz aynı şekilde. Onların bayramları da pek çok, Nazlı çifte çifte tatil yapıyor, süper.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))