Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

5 Nisan 2013 Cuma

Günün enleri,boyları ve günün sorusu

Kitap...Aşk Kırgınları...Nedim Gürsel ile Venedik'de kapı kapı dolaşıp Yüzyılın aşklarının geçtiği yollardan geçip,durakladıkları cafelerde soluklanıp,kaldıkları otellere gidip,otellerin pencerelerinden baktıkları manzaralara bakıyoruz...Thomas Mann, Louis Aragon, Ernest Hemingway, Alfred de Musset, George Sanda ve Marcel Proust gibi dünya edebiyatının ünlülerinin Venedik'de biten ya da başlayan aşkları...
Çok keyif alarak okuyorum ama ilk 32 sayfasının geçen ayki ''Sözcükler'' dergisinde yayınlanmış olması biraz garipti...Zaten küçücük bir kitap,kafadan 32 sayfasını okumuş olarak başladım:))
Film...Bir Romen filmi...Filantropica/Hayırsever...Balkan sinemasını çok severim bilen çoktur..Bu filmi de sevdim. Meğer Romenler ne çok benzerlermiş bize Bizim dilencileri çalıştıranlar,sokakta rastladığımız,yolda kaldım ne olursunuz 1 lira verin diyen iyi giyimli kadınlar erkekler meğer bu filmi izlemişler 2000 yılından beri şimdi de bu yol mu? çıktı dediğimiz tüm sahtekarlıklar bu filmde...Ağzım açık kaldı...Tam bir kara mizah...


Yemek...Dün akşamdan kalan tavuk sotenin üstüne bir buçuk kase bulgur koyup onu bulgur pilavına dönüştürmek...Tavuk sote olarak kimseye yetmeyecekti ama koca bir tencere şahane bir pilav oldu...Kendimi tebrik ederim:)) yanına da yazdan dondurucuya atılmış közlenmiş kapya biberler çıktı,yine Burgaz Ada'dan alınıp,hay aklıma tüküreyim bu kadar bamya ayıklanır mı? diye söylene söylene temizlenip ,dondurucuya atılan bamyalar; hay aklımı seveyim diye diye pişirildi....

Günün aksiyonu...Ev, dip köşe temizlendi,misler gibi yapıldı...Yarın 10 günlük ikinci mi? üçüncü mü? ne ara tatile girecek kızlar rahat rahat dağıtsınlar diye hazırlandı...Yıkanan çamaşırlar katlanmadan okuma odasına atıldı,unutuldu şimdi yazarken akla geldi ve amaaaan sendeee  dendi:)

Günün haberi...Kızamık salgını nedeniyle belli yaş aralığındaki öğretmenler de kızamık aşısı olacakmış ne mutlu bize ki bizimkiler de aşı olacaklar grubunda:))

Bi de gece gece çilek reçeli yaptım...Pazar bu hafta çilek kokusuyla gönlümü fethetti:)


Günün sorusu...Biz ''Akil''siz miyiz?

Günün çağrısı...Bir köy okulu kütüphane kurmak istiyor...Mahmut Adın,bir mail atarak duyurmamı rica etti...
Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 http://www.kitapkolik.net/koy-okulu-kitap-toplama-kampanyasi/6 yorum:

 1. Aşk kırgınları'nı listeme aldım; kızamık salgını mı varmış benim oğlan aşılı ama taaa bebekken olmuştu ;Kaç yaş kesimi aşı olacak acaba haberin var mı Lae'cim?

  YanıtlaSil
 2. akil miyiz? akilsiz miyiz? acaba
  bu söz de lügatimize girmiş oldun yapacak birşey yok
  bir tiyatro oynanıyor biz de izliyoruz
  iyi haftasonları diliyorum sana kankim
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Kızamık salgını mı??Ben çocukluğumda kızamık geçirdim.30 yaş sonrası kızamığı geçirmem umarım :(

  YanıtlaSil
 4. Akil lıyız kardeş
  kim demiş ne demiş biz ene
  kal sağlıcakla....

  YanıtlaSil
 5. Akil olmaktansa Akilsiz olmayı tercih ederim :)
  Karaköy de sahilde çay içiyoruz akşam gayet temiz pembiş giyimli bir kız çocuğu geldi 1 lira istedi. Biz şaşırdık bakındık kimin diye 4-5 yaşlarında .. Öyle para istenmez herkesten ayıp dedik :( sorularımıza cevap vermedi diğer masalara yöneldi. Kimse vermedi ben takip ediyorum kimin çocuğu sonra deniz kenarında sırtı bize dönük annesi herhalde birde ayakta genç adam baba ya da ? Neyse.. Çok şaşımıştım kesin filmi izlemişler hımmmm. Öptümmm.

  YanıtlaSil
 6. Çilek reçeli mi? Ay çok severim. Ben de biraz daha tatlansın diye bekliyorum.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))