Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

9 Şubat 2013 Cumartesi

SUYUN ÖTE YANI

Biz dün ''Suyun Öte Yanı''na geçtik...Türkiye'nin suyun öte yanında ki tek kara parçasına,'' Lozan Antlaşması''nın imzalandığı Edirne-Karaağaç'a gittik...Niye gittik uzun ve hoş bir hikaye,hoşluğu bizim programa dahil olmamızda:)))


Biz Karaağaç'da gezinirken Naziş ve arkadaşı Hülya sınır kapısından yürüyerek Yunanistan'a geçtiler...İlk rastladıkları yerleşim merkezinde oturmuşlar, soba başında çay içip kahvedekilerle sohbet etmişler. Tesadüf bu ki, sohbet ettikleri kişi de öğretmenmiş ve  önümüzdeki ay öğrencileriyle birlikte İstanbul'a  bir bilgi yarışmasına gelecekmiş...Kahvehane sahibi   çaylar ikramımız size demiş, pek memnun pek mesut geldiler:)


Karaağaç'da  Trakya Üniveristesi'ne ait  bir fakülte var,içinde Lozan Anıtı, Lozan Müzesi ve eski tren istasyonu var... Kızlar, çıkış yapınca onları da alıp buraları gezdik... Meriç kıyısındaki kahvelerde çay molası verdik ve Edirne'ye geri döndük...Biz karı koca Meriç üstündeki köprüyü yürüyerek geçtik. Koca Sinan öyle bir yerleştirmiş ki Selimiye'yi,şehrin ortasına, nereye giderseniz gidin başını her çevirdiğinizde karşınızda tüm haşmetiyle Selimiye...Ayasofya bir, Selimiye iki, Ordu'da ki Kurul Kayası ve de Erciyes Dağı gözümü alamam bunlardan... Bulundukları şehirlerde olunca büyülenmiş gbi onlara bakarım hep. Dün de öyleydi valla...Önüm arkam sağım solum Selimiye idi....Edirne sokakları, Selimiye gezisi, ciğerciler, Bedestenler ve Edirne Kapalı çarşı , Sevda Çeşmesi ,Kavala kurabiyesi, baderm ezmeleri....


 (bu uygulamaya bayıldım, ailece geldiler, çantaları açtılar, çocuklar oyuncakları bu kumbaraya attılar)
 Ve İstanbul yoluna düşüş , bomboş otobanda keyifli bir yolculuk ama bize Mecidiyeköy'de kapan kuran trafiği bilmeden... Üç saat  süren Edirne-İstanbul yolculuğundan sonra Mecidiyeköy'den eve de tam iki satte gelmek üstümüzde gezimizin hoşluğu olmasa bizi   daha çok gererdi...


Eve ulaşır ulaşmaz ilk iş çay suyumuzu koydum, ve hemen bir kavanoz menemen açtım, iki yumurta ile de karıştırdım, kendimize geldik.

10 yorum:

 1. Demek mis gibi yemekler, bol gezmeler, su ve cami görmeler, hımmm.... Bir de çay tabii. Bayılıyorum senin bu yan odaya geçmek gibi kolay yapılan gezmelerine:)))

  YanıtlaSil
 2. ah ah Edirnemize gelmişsiniz görünce heyecanlandım:) beğendiniz mi peki:) ama bir eksiğiniz var Avrupa müze ödülü alan Sağlık müzesine gitmemişsiniz. Bir dahakine artık:)

  YanıtlaSil
 3. Postmodern ev kızı ne diyosunuz , nasıl atladık gelemden önce bir ön araştırma yapmıştım halbuki:((
  Bir dahakine artık , dediğiniz gibi.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 4. Edirne çok güzeldir bende çok severim.
  Şifahane'yi görmemek kayıp olmuş abla siz birkez daha Edirne yapmalısınız.

  YanıtlaSil
 5. EE çorludan geçerken bir daha bana da uğrayın , güzeldir edirne :))

  YanıtlaSil
 6. Lalem eh artık bundan sonraki istikamet belli :) çok keyifli bir gezi olmuş..aslında gezmeyi seven birkaç kişi :) bir TR turuna çıksak ne güzel olur ;)seninle...öptümmmm.

  YanıtlaSil
 7. Oh oh ohhh sefanız olsun. Yemeler içmeler gezmeler. İmrendim vallaha :)

  YanıtlaSil
 8. Ben bir Üsküdarlı olarak Edirnede yaşıyorum ve sizi imrenerek takip ediyorum. Yaşadığım şehre gelmişsiniz ve keyifli kısa bir gezi yapmışsınız. Baharda yada sonbaharda da gelin. Sonbahar görüntüleri harikadır. Meriç kenarında sıcak havalarda yemek yersiniz. Selimiye ise mutlaka herkesin görmesi gereken bir cami. Hızlı tren seferleri başladığında İstanbuldakiler trafikten kaçıp burada yaşarsa diye korkuyoruz..:)Sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Elifff sen ne diyorsun,hızlı tren seferleri mi? başlayacak. Acaba ne zaman, mutlaka o zaman da gelmek isterim çünkü;Sağlık müzesini-Şifahaneyi- gezememişiz.
  Kimbilir karşılıklı bir kahve bile içebiliriz iki Üsküdarlı olarak:)

  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 10. Hızlı tren olacağını hep duyuyoruz. Bizim için de güzel olacak o zaman. daha sık gelme şansınız olur,yada bizim daha sık istanbula gitme şansımız olur. birde marmaray bitse süper olacak. sağlık müzesini gezmemişsiniz okudum. çok orjinal bir yer. birdaha ki sefer gezersiniz. fıstıklı lokum da alsaydınız, kavala kurabiyesi. umarım bir gün meriç kenarında çay kahve keyfi yaparız....

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))