Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

2 Ağustos 2012 Perşembe

Köker Üçlemesi

Son iki günü İran'ın dünyaca ünlü yönetmeni Abbas Kiarostami'nin bu üçlemesine ayırdım. Bu yönetmenin anlatımında ki basitliği ve doğallığı çok severim. Filmlerinde genelde gerçek kişiler kullandığından olsa gerek, başınızı çevirseniz filmden birini görebileceğinizi sanırsınız.

Kiyarüstemi'nin bir çok filmi Avrupa'da alkışlanırken İran Devleti, yönetmenin filmlerinin memleketi İran'da gösterilmesine izin vermeyi reddetti. Kiyarüstemi(okunuş şekli) buna, "Hükümet geçtiğimiz on yılda hiçbir filmimi göstermemeye karar verdi. Bence filmlerimi anlamadılar ve yalnızca istemedikleri bir mesajın ortaya çıkması olasılığına karşı gösterilmesini önlediler." sözleriyle karşılık vermiş...

Bu yönetmenin daha önce izlediğim ; intihar olgusunu anlattığı filmi ''Kirazın Tadı''nı ve ''Kaplumbağalarda Uçar '' ı da daha önce önermiştim size zaten. Eğer atladıysanız bu iki filmi de de bir yerlere not edin...
Arkadaşımın Evi Nerede; Üçlemenin ilk filmi... Bir vicdan ve dostluk anlatısı...Filmi izlerken İran köylüsünün sosyolojik ve kültürel yaşamını da izleme fırsatını buluyorsunuz , zorluklarla mücadele etme şeklini de tabi...Konusu kısaca, öğretmenlerinin ödevleri mutlaka deftere yapılmasını istediği sınıfta, arkadaşının defterini yanlışlıkla eve getirdiğini farkeden Ahmet'in komşu köyden , okula gelen arkadaşına defteri ulaştırma çabaları...Çocuk masumuyetinin şiirsel bir dille ancak böyle anlatılabilirdi. Yönetmenin aynı zamanda şair olmasının bize getirisi bu anlatım tarzı olmuş.

Üçlemenin ikinci filmi; ''Ve Hayat Devam Ediyor''...
1990 yılında ki İran depreminin ardından, bir baba ve oğlu'' Arkadaşımın Evi Nerede?'' filminin iki çocuk oyuncusunun akibetlerini öğrenmek için Kuzey İran'a doğru yola çıkarlar.Yolda bu iki çocuğun memleketinde,depremin onca yıkımına karşın, yaşamında olanca haşmetiyle sürdüğünü görürler.Bu film aynı zamanda bir yol filmi olma özelliğini taşıyor. Bu filme bir yaşama övgü filimi desek hiç yanlış bir tanımlama yapmış olmayız.'93 Sao Paulo Film Eleştirmenleri Özel Ödülü ve 93 Rimini Özel Ödül, Rimini Kenti Ödülü almış..


Üçlemenin son filmi; ''Zeytin Ağaçları Altında''
Bu filmde de yönetmen, sanat ve yaşamın birbiriyle ilişkisini irdelemiş.ilk film Arkadaşımın Evi Nerede'nin çekim öyküsüne dayanan ikinci film Ve Yaşam Sürüyor'un yapım öyküsüyle ilgili bir film olmuş...

Bu üçlemeyi izlemenizi şiddettle öneriyorum...İzlenmesi mutlaka gerekli filmler kategorisine koydum.


12 yorum:

 1. Daha filmlere sıra gelmedi bende,ama izlenesi film belli sen tavsiye ettiysen ;) cok öperim Lalem...

  YanıtlaSil
 2. Siz tavsiye edeceksinizde ben izlemeyecegım :)
  not edın demıssınız ya, ben ustume alındım, sızın soyledıgınız her kıtabı ve fılmı not ettıgım ıcın. ama kucuk defter yanımda degıl, evde kaldı. :)

  YanıtlaSil
 3. Zeynepcim,filmleri, film diye etiketliyorum zaten... Bir film etiketine tıklarsan hepsi peşpeşe açılıyor... merak atme

  Çok öptüm

  YanıtlaSil
 4. hıımmmm seyredebilirim gibi geldi Kİrazın Tadını seyretmiştim güzel filmdi.Biraz durağandı ama iyiydi :)

  YanıtlaSil
 5. abla çok üzüldüm okuyunca gelmişsin gitmişsin nerdeyse bir ay olucak ben yeni okudum :( buraya geleli fatsada temizlik yap köye git temizlik ufaklığın sünneti derken ben nete hiç mi hiç giremedim :( herşeyi de kaçırmışım kısmet olamadı bir türlü neyse sağlık olsun inşallah istanbula diyorum sevgiler kızlara selam :)

  YanıtlaSil
 6. he tamam oldu o zaman .. ben manastıra kapanayım.. sen bana filmleri ve kitapları gönder.. şarap da cizvit rahiplerinden olsun..

  nasıl yetişeceğimya ben nasıllll..

  öpeyim ki gene de.. =)..
  acık kıskansam da tam şu anda ve şu anlık.. =D..

  atalet

  YanıtlaSil
 7. tek beceremediğim şey film izlemek ama hepsini de not alıyorum Lale'cim. Fİlm ve kitap önerilerin benim için çok değerli ...

  YanıtlaSil
 8. "Film izleme" konusunda başarısız olan birine, böyle önerileri okumak eziyettir. :) Artık bu işe bir çözüm bulmam gerek. :)

  YanıtlaSil
 9. Lale abla öyle güzel önermişsin ki, şimdi sıra filmleri bulup izlemeye kaldı:)
  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 10. notlarımı aldım Leyla Abla, sıra izlemede.
  Teşekkürler, keyifli haftasonları. :)

  YanıtlaSil
 11. Gülşah yerim seni Leyla Ablanı:)

  YanıtlaSil
 12. :))) Lale Abla vallahi anlayamadım ama Leylak Dalı ve senin isminiz birbirine çok yakın ondan oluyorrr ::))))

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))