Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

12 Eylül 2011 Pazartesi

Ölümsüz Anlar

Bir günde iki kez nadiren yazarım ama bu film kimseden kaçmasın istedim... Bu gün kızlar okula gidince vira Bismillah deyip , izlenmedik film kalmasın etkinliğimin sezon açılışını şahane bir film ile yaptım... Çoktandır bir köşede bekliyordu zamanını... Bu filmi ; izlemezseniz küserim kategorisine koydum... Güzel kadın , yakışıklı erkek yok , kimsenin başrol kaygusu yok film gibi film...İsveç’te sosyalist hareketlerin ortaya çıkmaya başladığı dönemi bir aile baz alınarak anlatılmış.Kadının aile ve toplum içindeki yerini, işçi sınıfının yaşadığı politik ve ekonomik baskılar gibi konuları bir yazarın, bir eleştirmenin, bir siyasetçinin gözünden değil de bir ev kadınının gözünden dile getirmiş. Film, İsveç’in adayı olarak Oscar yarışına da gönderilmişti. bir kızın dilinden annesi...Annesinin gözünden 1907 li 1914 lü yılların İsveç'i...
Jan Troell in yedi yıllık bir aradan sonra çektiği ve İsveç in 2009 Oscar adayı olan bu şiirsel film, sanayileşme ve kentleşmenin yanı sıra sosyalist ve evanjelist hareketleri de ele alırken kültürel değişimleri at sırtında bir şövalyenin gözünden değil de bir ev hanımının ailesi aracılığıyla irdeliyor. 1900 lerin başlarında İsveç te, emekçi sınıfından genç bir kadın olan Maria, çekilişten bir fotoğraf makinesi kazanır ve hayatı tamamen değişir. Elinde tutmaya karar verdiği makine sayesinde Maria dünyayı yeni gözlerle görmeye başlar aynı makine alkolik kocası için bir tehdit unsuru, hikâyeyi anlatan kızı için ise ilham kaynağıdı

Filmi izledikten sonra benim için en ölümsüz anlar hangileriydi diye düşündüm ve çektiğim fotoğrafları artık sadece bilgisayarda bırakmayıp basmayı da düşündüm. Gerçi iki yıldır çok beğendiğimiz resimleri zaten basıyoruz...Hatta birazdan gidip bir kaç tane basacağım... Onu eline alıp bakmak, hissetmek çok farklı bir şey...

6 yorum:

 1. küsmee,seyrederiz bulabilirsek bizde.Resim basma konusuna gelince bu konuda bende sevdiğim pozları basmayı,albüme dizmeyi,arada çıkarıp uzun uzun bakmayı çok seviyorum.sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Değişik bir filme benziyor bir kadının gözü ile anlatılması daha hoşmuş izleyeceğim mutlaka tavsiye için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. Ben seni hayatta küstürmek istemem, ama seni küstürmek istememenin ötesinde çok merak ettim gerçekten. Yav ne çok film var izlenmeyi bekleyen, ne yapıcaz bilmem, kitapları söylemiyorum bile tabi:)

  YanıtlaSil
 4. nereden buluruz bu filmi? çok ilgimi çekti konusu Lalecim.

  YanıtlaSil
 5. evet ben de fotoğraf bastırmadığım için üzgünüm. dijital çok fena bozdu bizi. bu arada ben de dılarıda kesinlikle makarna yemem yenmesine de gıcık olurum. Sos yapıyoruz kardeşim evde allah allah:)))

  YanıtlaSil
 6. filmi tavsiyene uyarak izledim çok sevdim
  teşekkürler önerine

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))