Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

10 Ocak 2011 Pazartesi

yeni yıl şarkılı pazar


Bir hafta sonunu daha devirdik cümleten...Umarım hepinizin ki keyifli geçmiştir...
Cumartesimizi yazmışım zaten...Cumartesi gecesi , Naziş Cihangir gecesini geç noktalayınca , bari ayrı ayrı gitmeyelim evlere deyip Neslihan'lara gitmişlerdi, o yüzden biz üç kişilik bir kahvaltı yaptık...Koca ve Gamsegamseyle... Peynircimizin tavsiye ettiği bir peynirle yapılan omletle... Peynirin adını bir türlü aklımda tutamadım ...Karadeniz hellimcesimi, minzircesimi bişe dedi ama... yağlı ama kurutulmuş gibi bir lor, içinde tel peynire benzeyen büyük büyük parça peynirler vardı... tadı biraz tuluma benziyordu... omleti çok güzel oldu... bu gün bir de börekde deneyeceğim. Neyse kahvaltımızı yaptık... Digitürk salondan Yeni Yıl Şarkısını satın aldık ,izleyelim derken, Naziş koştur koştur bizimle kahvaltı etmek için eve gelmiş... Tabi biz kahvaltımız neyin bitirmiş, toplamıştık masamızı... tosta talim etti...

Filmin adı ; YENİ YIL ŞARKISI...Caharles Dickinson'un hikayesinden uyarlama...Tam 17o yıl önce yazılmış ama düzinelerce sinema versiyonu çekilmiş... Naziş Taş Devrine bile uyarlanmış versiyonunu izlediğini söyledi... Gamse küçükken ; Naziş onun yanına yatar bu hikayeyi okurmuş O'na... hemde ingilizcesinden... Filmi izlerken anlattılar... Çocuklarımla ilgili hiç bilmediğim bir ayrıntı... Sanırım benim kolleksiyon çalışmalarım sırasında eve çok geç geldiğim dönemlere ait bir şey... kaçırdığım bir şey...Film bir animasyon çok ama çok başarılı bir animasyon... Tek gerçek kişi Jim Carry.

Filmden sonra Gamse, Kuzen Meral ile , Koca; kendi arkadaşlarıyla dışarı çıkınca Naziş- Anne hadi biz de bir şeyler yapalım dedi, biz de çıktık Natiliusa gittik, mağaza dolaştık biraz alış veriş yaptık... Megavizyona bir daldık çıkamadık. Ben Vermer'in tablolarının ve tablolarının hikayelerinin olduğu devasa boyutlu kitabın başına çöndüm... En sevdiğim ressamlardandır , özellikle İnci Küpeli Kız... İki yıl önce filmini izlemiştim ama kitapda ki hikaye bambaşkaydı... Filmdekini tercih ederim:)) Filmdeki kız bir çamaşırcıydı... kulağındaki küpeler hanımınındı... o çivit mavisi rengi elde edene kadar canları çıkmıştı... Kitapta ise kızın çok zengin biri olduğu , çünkü o büyüklükteki bir inciyi ancak öyle birinin takabileceği ya da Ressamın Kızı olduğu görüşünün yaygın olduğu söyleniyor, yazıyor
Kendimizi frenledik ve hiç kitap almadık , yalnız Naziş şu gördüğünüz tombul periyi hediye aldı bana.

Sonra Penty de çorap dünyasına daldık... Yemeğimizi Günaydın'da yedik... Yemek yerken gözüm Çılgın Türk adlı bir mönüye takıldı. Lahmacuna sarılmış, dönermiş... Yok artık daha neler dedim...Artık gelebileceğimiz son noktanın bu olduğu görüşündeyim. Gözüme takılan başka bir şeyde, tam da tvnin karşısına oturmuşuz :) bir haber geçiyor, uykusuz bir gece geçirmek 3.2 km yürümeye bedelmiş.

Dün gece Kürk Mantolu Madonnayı bitirdim... Mümkünsüz bir aşk hikayesi... Sanırım artık böylesi yaşanmaz ... yaşanmasında zaten... Bütün aşklar mümkün olsun:)Sabahattin Ali ile tanışıklığım lise yıllarıma dayanır. Bir gün Edebiyat hocamız... Özgürlük başlıklı bir yazısını okudu. Ben Dinlerken yamuldum resmen... Anlatış tarzına , yazı diline hayran oldum... Hemen yazıyı istedim hocamdan ve elindeki sarı tefsir kağıda basılmış yazıyı , belkide daktilo ile yazılmıştı ... verdi bana. Ama roman kişiliği bambaşka... Kürk Mantolu Madonna çok seveni olan bir kitap ben beğendim mi evet beğendim ama çok etkilendim diyemem. Hanende Melek daha çok hoşuma gitmişti mesela...
Şimdi Zuz bize geliyor... Hasta olmuş- Ablam bana bakar demiş... Öyle bir bakarım ki hatta arkadaşlarına kızdığı zaman - hasta olasınız da ablamın eline düşesiniz diye ettiği bedduasını bile hatırlar yeniden:))

8 yorum:

 1. İlahi Lale abla :))
  Zuza geçmiş olsun ama senin elinden şifa bulup da söylenmesi olmamış yani :))
  Bizde de Melis hasta, az önce babamla telefonda konuşurken kızım sen nasılsın dedi, baba anneler hasta olamaz, hele hiiççç naz yapamaz, sıra ona gelince evden biri mutlaka rolünü elinden alır dedim :(
  Hasta olayım da geleyim sana :))
  Siz şimdi eskileri konuşursunuz, yer içer gülersiniz, belki bir film bile izlersiniz... Ayyy canım çekti resmen.
  Allah acil şifalar versin geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
  Güzel bir pazar günü geçirmişsiniz, filmi not aldım, biz de ailecek izleriz...
  Öpüyorum seni ,kızlara çok selam, tekrar geçmiş olsun sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Senin gibi ablam olsa bende hasta olurum ablaaaa:))

  YanıtlaSil
 3. Haftasonları neden bu kadar çabuk devrilir ki :)eh en azından dolu dolu geçmesi güzel dimi ama..Zuza geçmiş olsun ,senin gibi ablam olsa bende hasta olup gelirim ;)öptümmm.

  YanıtlaSil
 4. Bu gidişle hepimiz hasta olmak isteyeceğiz galiba:)

  Yılbaşı öncesinden beri canım o kdar yeni yıl konulu bir film izlemek istiyordu ki bir türlü istediğim gibi birşeye rastlayamamıştım, yeni yıl şarkısı'na kesinlikle şans vereceğim.

  Ne alaka birden aklıma geldi siz Tim Burton'un "Big Fish" filmini izlediniz mi? Ne yapın edin izleyin. Hakikaten çok alakasız oldu ama aklıma geliverdi işte:) bayılacağınıza adım gibi eminim.

  Yeni yıl Şarkısı'nın posterindeki renkler kadar rengarenk bir yıl olsun hepimize:)

  YanıtlaSil
 5. lahmacun içi döner gerçekten ilginç bir noktaya getirmiş türk mutfağını:)
  Tombul melek çok şirin. bu aralar hep 3,2 km yürüyorum ben öyleyse çok yorucu :(
  Zuz 'a geçmiş olsun. Lale ablacım siz iyi bakarsınız gibi geliyor aslında

  YanıtlaSil
 6. Lahmacun arası döner mi? Yok artık diyorum, başka da bir şey demiyorum.

  YanıtlaSil
 7. kankimmm
  öncelikle zuz'a çok geçmiş olsun diyorum
  peynir omlet börek ne çok severim :))))
  afiyet şeker olsun
  tombul melek çok güzelmiş
  ona benzer bir melek duru masamda benim de bana bakar gülümser
  onu görünce ben de gülümserim :))))
  9 yıl mı olmuş
  ne çok
  harika dostluğumuz bir ömür sürsün
  öptümmmmm

  YanıtlaSil
 8. Zuza geçmiş olsun.Güzel bir duaymış bende hep bir ablam olsun isterdim.ama eminim ben genede naz yapamazdım.Tombul melek çok güzelmiş.
  Keyfiniz bol olsun sevgilerimle.

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))