Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

24 Nisan 2010 Cumartesi

Beyoğlu...Beyoğlu ve sonrası

Artık bahar geldi diye üstüne basa basa söyleyebiliriz. Dün İstiklal'de ki genç kızları görünce ahah dedim ağustos ayında ne giyeceksiniz. Derinizi mi? soyacaksınız :)))

Anlaşıldığı üzre dün bir Beyoğlu günüsü daha yaptım. Sabah kahvaltıdan sonra baktım herkesin gözü dışarıya düştü,Gamsegamse hatta Moda-kahvaltı programı için , kahvaltı öncesi firar etti.Naziş de Caddebostan sahilinde buluşacağız arkadaşlarla dedi, Koca baktım başka telden çalıyor eh dedim günah benden gitti. Bir gün önceden sağlamalarımı yapmışım, gıpgıcır bir ev , her ihtiyaca verecek bir buzdolabı daha ne olsun. Zaman gezme zamanıdır dedim. Bi koşu motora atla , motordan in, finüküler derken hoop Taksim'de buldum kendimi. Anıtın önünde merasim çelenkleri, çiçekçiler, böcekçiler hepsi yerli yerindeydi asayiş berkemaldi yani Beyoğlu çevresinde...

Kuzenler Terkos Pasajı ve İş Merkezi önerime sıcak bakmadılar. Doğrudan yeme içme faslına geçme taraftarıydılar... Her yer çok kalabalıktı... Yiyis içiyos geziyos anacım, Türk Halkı olaraktan.

Dönüşü İtalyan Yokuşundan başka bir deyişle Defterdar yokuşundan aşağı inerek yaptım. Bu yokuş üstünde İtalyan Hastanesi de olduğu için genellikle bu adla anılır. Bir ucu Sıraselvilerde bir ucu Tophane'dedir. Gayet manzaralı manzaralı inersiniz. Tophaneye gelince de tramvaya bineyim dedim ama hangi taraftan girdiysem kart basmadan geçmişim. Bi baktım millet ilerlerde bi yerden turnikeden geçe geçe geliyor. Ay ben oraya nasıl geçtim anlamadım, yolun karşısından geçtim işte. Hay Allahım dedim, acep vapurda iki kez üst üste mi? bassam, ama bu sefer işlermeler değişik. Yani İBB yi tam bir buçuk lira zarara uğrattım.Ama benim gibi bir şaşkın bunu bilmeden yaptıysa , sanırım bu işin müdavimleri vardır...

Akşam eve giren herkes bu gün ne kadar sıcaktı diye girdi. Akşam ortak bir tv programı yapıp, herkes kitap okuma falı için odasına çekildi. Ben de elime koca bir tas çilek alıp, Mazhar Olmak'a devam ettim.

Bu sabah Gamsegamse - kahvaltıda menemen istediğini beyan etti. Menemenli bir kahvaltı sonrası yine dağıldık ama akşam Adile Sultan Kasrındaki Öğretmen Evinde buluşup Gamsegamse'nin Öğretmen Evi kartını ıslatacağız, meslekteki ilk yılı nedeniyle...

7 yorum:

 1. Burada bahar gidiyor bile Lalecim, hava resmen yaz, hem sıcak hem nemli.
  "Mazhar Olmak" ı çilek eşliğinde yemene çok memnun oldum, zira çileğe bayılırım, hergün tıka basa yiyebilirim. Keşke her mevsim olsa-tabii sera olanını kastetmiyorum.
  Meslektaşım, tazecik öğretmen Gamsegamse'yi benim için de kutla, akşam çay mı, kahve mi ne içeceksen Gamze'nin şerefine benim için kaldır:)) İnşallah emeklilik günlerini de görür benim gibi.
  Eh uzun bir yorum oldu, öptüm ve kaçtım...

  YanıtlayınSil
 2. Âlâ, aliyülâlâ olur Lalecim, rakı olsun lütfen, biradan hiç hazzetmem. "Gamsegamse'nin şerefineeee"

  YanıtlayınSil
 3. Gamzeye uzun aydınlık bir gelecek diler istiklal caddesini çok özlediğimi bildiririm:))

  YanıtlayınSil
 4. Cuma günü çalışıyor olduğumdan oğlumun 23 Nisan kutlamalarını cumartesiye kaydırdım :) Bugünde çok kalabalıktı Taksim ve kızlarda dünden farksızdı :)

  YanıtlayınSil
 5. bahar geldi resmen ta istanbul a geldiyse sen bizim buraları bir düşün:))) ama demiştim aslen izmirliler daha soyunmadı, onlar bahar tadında, sıcakalrını bilirler egenin:)))))))))
  gamseye tebrikler bizden de...

  sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 6. Bugün burada şahaneydi bahar tam anlamıyla yeni geldi yani :)anlatıyorsun ya motor finüküler falan senden dönüşümüz aklıma geldi,sayende finükülere bindim :)ıslatın bakalım,hayırlı olsun ve afiyet olsun ;)bende bugün kuzu kuzu günü yaptım,öptümmm gecenin bir yarısı...

  YanıtlayınSil
 7. Meslekte geçireceği daha nice nice yılları olsun inşallah !

  Sevgilerle!

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))