Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

9 Şubat 2010 Salı

Sabahın körü.-2

Valla bizim koğuş , kalkıyo ama yatamıyo bir türlü. Ama yakındır bir iki gün böyle giderler sonra sapır sapır dökülmeye başlarlar.

Saat sabahın körü, çayımı içtim , fırından yeni çıkmış simitimi , beyaz petnirle yedim. Ayıptır sölemesi, özendirmek gibi de olmasın:) çok güzeldi....Sabah haberlerini izledim, memleket havası aynı ... Türkan Şoray'la Göksel Arsoy'un bir filmini izledim ; Kenarın Dilberi. Türkan Şoray iki rolde biri kötü biri iyi. Filmlerde iyiler hep iyi olur kötüler hep kötü. Sanki iyinin kötü bir tarafı olmaz ya da kötünün hiç iyi tarafı yoktur. Ne garip , bi de iyiler hep salaktır. Başkalarının suçunu üstlerine alırlar, kendilerine yapılan haksızlıklara hep boyun eğerler, lüzumsuz sırları ölene kadar saklarlar. Yani kısaca salaktırlar diyecekler de diyemeyip iyi diyorlar heheheheh. Ay sabah sabah saçma sapan bi felsefe yaptım. Gamse'nin felsefe öğretmeni, benim bile bir felsefem yok ama Gamse'nin bir hayat felsefesi var demişti.Ben de hemen bir tane edinmelisiniz demiştim :)))
Asi...Asi... devam ediyor. Kitabın insanı içine alan bir havası var. Diyelim ki, roman kahramanlarından Beylan ve Atik derin pencerenin içine oturdular diyor, hoop bende gidip yanlarına oturuyorum. Çünkü biliyorum derin pencere ne denek. Ordu' da ki bizim ev de vardı ve biz üç kardeş kar yağarken oturur dışarı bakardık...Okuduğum her şey gözümde canlanıyor. Ayla Kutlu bu konuda çok başarılı. Bağ evini tarif ederken siz de çıkın yanında merdivenlerden mesela...Roman kişisinin açtığı kapıdan birlikte girin içeri ya da ...

Yeter sabah sabah bu kadar muhabbet biraz daha tv takılıp belki biraz daha uyurum...

8 yorum:

 1. Günaydın Lalem,
  Havaryusun? Bugün benim de gözüme çöp girdi erkenden kalktım. Asi'yi beğenmene sevindim, onu bitirince anılarını-"Zaman da Eskir"- okumanı önereceğim, asıl onda kopacaksın. Harikadır, okuyunca anılarımı yazasım gelmişti:)
  Sabah filmlerinin en sadık izleyicisi sensin sanırım. Gününün güzel geçmesini diliyorum canım...

  YanıtlaSil
 2. Biz de de durum sizin evdekinden pek farklı değil, hala alışılamadı erken uyanmalara:))
  Asi Asi ilgimi çekti elimdeki kitaplar bitti, bu hafta gidip bakayım burda bulabilecek miyim?
  Öpüyorum seni:)

  YanıtlaSil
 3. ee tatilin enerjisi onları şimdilik idare ediyor. bende çalışırken en çok hafta başı dayanırdım uykusuzluklara, geç aytıp erkenkalkmalara perşembe akşamı sızardım ama:)))))))
  az kaldı perşembeye:)))))
  kitabın atmosferine bayıldım. ne güzelmiş:)

  veee simit peynir çay ha? harika bende dışarıda olduğum günlerde yapmıştım ara verdim. bu hafta bir daha yapsam iyi olacak?

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. iyiyim iyiyim :) sadece yazasım yok ilham gelmiyor ayol;) oysa o kadar çok şey var ki..tabii yorgunlukta cabası..sen yaz öyle simit çay filan sonra canınız çekmesin çekiyor ayol valla :)hadi öpim kaçayım...

  YanıtlaSil
 5. Lale Abla, çoktan gece oldu bile, ben maalesef sabahları yakalayamıyorum artık sizi, gecenin bir yarısı oldu, başladığı gibi keyifli geçmiştir umarım gününüz...sabah film keyfinize bayılıyorum, çay keyfinize..kitap keyfinize..hepsi, hepsi hep içinize sinsin...kitapların hepsini not alıyorum, sırayla okunacak...sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 6. evet ya filmler hep öyle tek yönleriyle yansıtılır karakterler hele ki eskiler
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. Lale'cim,sabah gıdamı aldım gidiyorum...
  doğru söylemişsin
  iyiler
  hep salak görünür
  başkalarının gözünde...
  kızların da maaşallah Lalem,
  yolları açık olsun...

  YanıtlaSil
 8. kankimmm,
  salak görünse de iyi olmayı tercih ederim
  eminim sen de :))))
  napalım şeker
  canım benim desteğine teşekkürler
  iyiki varsın

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))