Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

26 Ocak 2010 SalıDün bilgisayarımı açınca çok güzel bir mesaj aldım, beni Zonguldak'tan , blog dışı takip eden bir okuyucum varmış. Çok sıcak bir mesaj göndermiş, içim ısındı. Sonra Balkahvem'in, Gümüşay'ın ve Mavianne'nin seslerini duydum. Zeya Ankaraya gidince bir de blog toplantısı düzenlemiş:)). Ne güzel olmuş bir araya gelmişler kulaklarımı çınlatmışlar ve beni aramışlar. Sayfalarında söz edip benide davet etmişler Ankara'ya. Dün sayfama koyduğum Elhan-ı Şita, Ataletim ve Beyazgelincik Dilaram'ın anılarını da harekete geçirmiş, onlar da sayfalarına almışlar. Ne güzel oldu, sanki aynı mahallede oturan komşularımmışsınız gibi hissettim.

Bu gün kalktığımızda güneşli bir hava vardı. Güneş ne kadar parlaksa ters orantı hava da o kadar soğuktu. Peki biz ne yaptık , yani ev de mi oturduk. Önce öğle yemeğimsi bir kahvaltı yaptık saat yarımda. Sonra da şöyle üstün körü bir toparlandık ve giyinip evden çıktık. Bizim buralar karlar altındaydı , hışır hışır karda yürüdük , Kadıköy'e gittik ki kardan eser yok. Bir damla kalmadan erimiş, yel yuf olmuş gitmiş.Gamse -anne dur bi resmini çekeyim dedi, atkı bere ve güneş gözlüklü. Hava işte aynen böyleydi, gözleri kamaştıran güneş ve dondurucu soğuk. Önce Alkım kitabevine gittik. Kırmızı sepetleri kolumuza taktık. Kızlar mesleki kaitaplara baktılar daha çok. ben de önce yedi sekiz kitap seçtim. Kahve dünyasına oturduk, sıcak çikolatalarımızı söyledik, herkes kendi kitaplarını inceledi, ben de hem sıcak çikolatamı yudumladım hem kitaplara sayfa sayfa göz gezdirdim ve en sonunda Ayla Kutlu^nun Islak Güneş
Ve Ece Temel Kuran'ın Muz Seslerinde karar kıldım. Aklım Kızarmış Palamut Kokusu ... Ağaçkakan.. ve Asi... Asi...Amat... da kala kala. Ece Temel Kuran'ı gazete yazılarından tanırdım zaten Muz Seslerini yazarken aylarca Ortadoğuda yaşamış. Geçen haftaki Yaşamdan Dakikalarda da Haşmet Babaoğlu kitaptan bir paragraf okuyunca aklıma takılmıştı. Gözlerinden öptüm Haşmet Baboğlu seni, ben promosyon diye buna derim. Yoksa kitaptan çok daha sonra haberim olurdu. Islak Güneş ise Ayla Kutlu'nun bir kitabı. Sende Gitme Tranyafandalis'te kalmışım ben, yeni çıkan kitabı Asi... Asi... yi almak üzereyken bu kitabın arka kapak yazısını okuyunca bunu okumadan son kitabı almak haksızlık olur dedim.
Alkım'dan çıkınca Mercanda Midye tava , midye dolma molası verdik. Akşam yemeği yakın olduğu için az biraz altlık yaptık :))) Ev de de sadece ezo gelin çorba vardı. Hemen makarna suyu koydum , bir taraftanda fesleğenli sos hazırladım, birazda nugget olduda bitti maşallahh yarına akşama inşallah dedim:)) çünkü yarında okeycilerle buluşuyorum :)))))
Akşam yemeğindeyken de İlmiyem uğradı, ne demişler soğuktan gelene bir tas sıcak çorba en makbul şeydir, bizde öyle yaptık.
Bu akşam Samanyolunu izleyip cici kitaplarımın içine dalacağım. Küçük Arı bitti , Günhan Kuşkan'ın Evvel Aşklar Masalına başladım. İhsan Oktay Anar kitaplarının tadında. Eski Bizansta geçen bir öykü...
Bu günün notlarıda bunlar oldu...

11 yorum:

 1. iyi gecelerrrr lalecim,başka söze gerek yok sen yazmışsın dolu dolu :)öptümmm.

  YanıtlaSil
 2. Gerçekten zeya ile bütünleştirmişiz ki ilk dakika itibariyle lale konuşulmaya,havası solunmaya başlandı..Varlığınız çok keyifli.Zuz bile vardı sohbetimizde demek ki sevmişiz tekden çıkıp bütün olmuş halinizi.
  "Kitaplardan bir kısmını alıp bir kısmını almamış olmanıza çok sevindim."
  "Aklınızın bazı kitaplarda kalmış olmasına daha çok sevindim..":))
  aslında yaşamdan dakikalara bir gün bile konuk alsalar ne güzel olur.Kitapları hayatına bu kadar güzel sokan bir kadın kaldımı acaba? yüreğine gönlüne sağlık kocaman sevgimle

  YanıtlaSil
 3. Lalecim gayet isabetli bir karar verip "Islak Güneş"i almışsın, farkındaysan tavsiye etmiştim. Benim çok severek en az 5 kere okuduğum bir kitaptır. Ayla Kutlu'nun çocukluğundan izler taşır. Muz Sesleri konusunda tavsiyeni bekliyorum. Bugün burası da aynı senin dediğin gibiydi, güneşli ama buzz gibi. Ben de ebru sergisine gittim, Asi'yi okumaya devam ediyorum ve seni öpüyorum...

  YanıtlaSil
 4. iyi gezmeler..
  vee kitapların bu soğukta iç ısıttı, hele senin gibi sevgi ile yazılınca:)
  veee mercan ı etilerden bilirim. ne zamandır benimde burnumda tüterdi... bu dönemimde midye yasak:(((

  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 5. ya ne güzel okuyorsunuz kıskanıyorum valla:))

  YanıtlaSil
 6. "Muz sesleri" benim de alınacaklar listemin ilk sıralarında. Tabii sen yok şunu aldım, bunu da bitirdim diye anlatınca insan kıskanıyor. İşi gücü bırakıp okuyasım geliyor Lale abla :)

  YanıtlaSil
 7. lale abla;
  bende emanetin var taa Ankaralardan
  baharda bir ankara yaparız günü birlik bile gideriz valla yol yakın :):)

  öpüyorum

  YanıtlaSil
 8. ay emanetimi çok merak ettimm... Sağolsun balkahvecim...
  Gideriz valla, sabah gider akşam döneriz hehehehe

  YanıtlaSil
 9. Lale Abla'cım, yazılarınızı yorumlarımla 1 gün sonradan takip eder oldum, sıcak sıcak yazmak gibi olmuyor ama sıcak sıcak okumuyorum zannetmeyin...okuyor ama kendimi vererek yazamayacağım için, yazmayı mecburen erteliyorum..
  Bir sürü fanınız var, ne güzel, "adsız"lar, blog dışı takip edenler..harika bişi bu...
  Anne-kız gününüze bayıldım, ah keşke benim de sömestr tatilim olsaydı, şöyle annemle doya doya geçirebileceğim..ben de artık 2 senedir 3 haftaya çıkan yaz tatillerimden bir haftasını sadece annemle çıkacağım tatillere ayırıyorum..ya da bir yere gidemesek de İstanbul'u yaşıyoruz birlikte...
  Alkım keyfinize gıpta ettim, bu haftasonu Kadıköy'e inicem ben de..ya Alkım, ya İmge..ama sıcak çikolata sadece Alkım'da var..sanırım Alkım!
  Ya böyle size yazarken kendimi kaybediyorum, sanki karşımdaymışsınız gibi konuşur gibi yazıyorum..siz anlıyorsunuz di mi?:)))
  Bu akşam da dün akşamki gibi keyiflisinizdir umarım...kucak dolusu sevgiler...

  YanıtlaSil
 10. Ben de istiyorum Lale abla seninle konuşmayı, seni görmeyi ne dersin bu kadar isteyince belki olur:))
  Fotoğrafta öyle güzel çıkmışsın ki...
  Çok şıksın.
  Aldığın kitapları merak ettim, bakalım bulabilirsem buradan, alıp okurum diye düşündüm.
  Seni zeviyorum Lale Abla, hayata bakışını, anlatışını, yaşayışını Allah nazardan saklasın.
  Kocaman öptüm.

  YanıtlaSil
 11. Kimi zaman komşularımızdan daha yakınsınız Lale abla'cım. Enerjiniz hep böyle devam etsin. Ece Temelkuran'ın kitabını gazetedeki röportajından öğrendim bende, okuduktan sonraki yorumlarınızı merak ediyoruz

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))