Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

9 Haziran 2009 Salı

Şimdi Ordu'da; teyzemlerin balkonun da olsam, denize, limana ve şehrin ışıklarına baksam. Eniştem sağlıklı olsa burası ,Tarabya dese, içeri seslense- Lale ile bana bi kave ama kave yapın dese.

Ben denize baksam bu gün çok güzeldi, çıkmak istemedim desem. Sanki hiç denizden çıkmak istermişim gibi, sahile çıkıp tekrar denize dalmazmışım gibi. Gülden yine ısrar etse, yarın akşam da burada kal dese, bunun için kavga etsek O'nla, İstanbul'da da beraberiz burada da mı? birlikte zaman geçireceğiz desem.

Dayım telefon açsa – sen, üç kağıtçının tekisin, neredesin dese, sonra Hakan arasa - nerdesin oraya geleyim, helva yapalım dese. Bir baksak sülale ben neredeysem oraya doluşmuş olsa. Ayşe, helva tarifini yeniden yazdırsa.


Yüksel arasa ,yarın ne tarafa denize gidelim dese, yine eşek kadar tostlar yapsa. Karısı bu kadar büyük yapıyorsun , öğle yemeğini mi? atlatmak istiyorsun bize, diye takılsa.

Sabahları Yengem kahvaltıya beş kilo patates kızartsa, Dayım siz adam yersiniz valla deyip, herkesten çok yese. Mehmet teyzemlere sadece gençler toplanıyoruz biz de bu akşam dese, teyzemler küsse, o da kıyamayıp tekrar onları tek tek toplasa, azıcık nazlansalar ama yine de süslenip püslenip gelseler.

Pazar günlerini sadece kardeşim(Metin) ve ailesiyle geçirsem, hep kendi kardeşimin tarafını tutsam hehehe. O nereye derse oraya gidelim desem. Arzu ile sabah kahvesi içsem. Burcu ile aynı yatakta sarılıp yatsam. Doğa hala gel seni muayane edeyim deyip ,dr takımlarıyla beni on saat muayene etse uykum gelse.

Şaziye Teyzem ile karşılıklı yataklarda yatıp gece yarılarına kadar sohbet etsek, iyi geceler iyi geceler deyip yeniden konuşmaya başlasak.

Bazı geceler hadi köydeki eve gidelim, orada yatalım bu gece desem, Dayım da hadi dese, palas pandıras köye gitsek.Yolda Evşen arabayı kullanmak istese, teyzemler hep birlikte duaya başlasa. Giderken de herkesi toplasak yine. Sabah taze süt kokusuyla uyansam, çıplak ayakla harmanda yürüsem. Annemi ziyaret etsem- Ah be Anne desem , ne idi bu acelen desem , Bak Gamze'de okulu bitiriyor, bu sene desem.

Sabahnur Teyzem, yine gelirken vitrinde gördüğü bluzu anlatsa, alsamıydım acaba dese, dönüşte alsa. Mecbure Teyzem ne lüzum var dese, ama O da alsa .

Emine Teyzem, Enişten Yağlı yaptırıyo dese, kahvaltıya gitsek, Eniştem evi yağlıyla doldurmuş olsa, Teyzem de geri kalannını elimize tutuştursa, biz de ikindi çayında onları tekrar ısıtıp yesek, ikinci ısıtmada yağlının daha bir güzel olduğunu savunsam ben yine( Yağlı, karadeniz pidesi, Ordu'da yağlı deniyor)

Ben yine A, B, C planları yapsam. A planı deniz, hava kaplıysa B planı köy, hava yağmurluysa C planı- ev ev gezme eşek oynama, okey oynama durmadan yeme içme , kahve içme fal bakma. Orada olmayanların durmak bilmeyen telefonları . Kısacası benim Ordum geldi arkadaşlar. Ama var daha .

Bu yazıda böyle bir yazı olsun, adı özlem olsunnot:Bu yazı Magissa için yeniden elden geçirildi , örneğin Teyzemlerim balkonda olsam cümlesi, teyzemlerin balkonunda olsama, laleyle bana bi kave yapın cümlesi , Lale ile bana bir kahve yapın olarak değiştirildi. Ama bak Magissa bu seferlik ha bundan sonra yine ko gitsin, koyver gitsin :))))

13 yorum:

 1. Lale abla be, noktalamaydı gramerdi koyveriyorsun gidiyor ama ne güzel yazıyorsun, aha böyle içimden hissediyorum gibi oluyor. Gibi olabiliyor ancak, zira o anılar senin anıların ama insan geçmişi özleyince üç aşağı beş yukarı böyle oluyor herhal.

  YanıtlaSil
 2. valla benim bile ordu da olasım geldi, ben de geliyorum lale abla:)

  YanıtlaSil
 3. dostum bu kadar güzel "Olsam" lara benden ancak "Gönlünce Olsun" demek kalıyor.

  Dileklerin gerçek olsun...

  YanıtlaSil
 4. Ah Lale ablacım...Bende bir kaç satır 'olsam,desem,yapsam' yazdım...Sonra yazdıklarımı,
  özlemlerimi okuyup sulandım:(
  En sonra da hepsini silip bunu yazdım.Bu yorum ne işe yaradı bilmem ama diğeri kalsaydı daha çok ağlardım....Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 5. Buram buram özlem kokuyor yazın,tıpkı benim özlemlerim gibi..Bu aralar aynı duyguları yaşıyor sanırım herkes..Ordu da çok güzel vakitler geçireceğin belli Lale ablacım..sevgiler sana..

  YanıtlaSil
 6. sadece bunu bıraktım...
  =)....

  bi de öpücük yanına...
  atalet..

  YanıtlaSil
 7. çok büyük tad aldım abla yaa yazıyı okurkene senınle gittim geldim bende keşke be ablaa keşke gitsen de yapsan şu keşkeleri... az kaldı demi...

  YanıtlaSil
 8. kankiiii,
  adı özlem olsun gerçekten de
  nasıl yazmışsın öyle duygulandım
  özlem adı
  orduya özlemmmm
  az kaldı sık dişini
  memleket gibisi yok tabi :))

  YanıtlaSil
 9. Lale hanım sıkın dişinizi az kaldı ayrıca özlem duyulan anıların olmasıda ayrı bir güzellik değilmi

  YanıtlaSil
 10. sen ko gitsin yaz, yeterki yaz:)))
  özlediklerin ne hoş şeyler...
  insan kendini iyi hissettiren, mutlu eden şeyler
  evet evet senin ordun gelmiş,
  mezuniyetlerden sonra sen bir koşu yapıp gelirsin gibi geliyor bana, yani seni kimse tutamaz...
  keşke snein ordu ya baktığın gözle bende bir yerlere bakabilsem oldum bir an...
  sevgilerimle

  YanıtlaSil
 11. ne güzel lalem
  senin gelecek birşeylerin var,
  ev burda,köy burada,herkes burda,
  özleyecek bi şey yok...
  kıymetini bilirsin
  lalem,
  ben de bi kave alsam...

  YanıtlaSil
 12. Çok hoş bir anlatım Lale Can. Dinlenmenin zamanı gelmiş, kavuşmanın, kucaklaşmanın belkide... Ne dersin? Sevgimle...

  YanıtlaSil
 13. Dileklerine bir an önce kavuşursun inşallah...

  Seni mutlu ettiysem ne mutlu bana :)

  Tekrar kutlu olsun doğum günün.

  Mutlu yıllar...

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))