Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

21 Ekim 2008 Salı

antin kuntin

Aynen başlıkta olduğu gibi antin kuntin günler geçiriyorum.Dayım olsa abidik gubidik derdi. Bu şu demek, yani fasa fiso demek. Sonbabahar çarptı beni galiba hiç bir şey yapmıyorum.

En sonun da silkindim bu gün de, iki oyuna rezervasyon yaptırdım. Yıllardır sahnelenen oyunlar. Biri Anton Çehov'un Vişne Bahçesi diğeri de Orhan Asena dan Ya devlet başa ya Kuzgun Leşe. Sinemalarda ise bir çok film vizyona girdi, ''Devrim arabalarını'' çok merak ediyorum. Ne hazin bir hikayedir. İlk yerli arabamız Devrim'in hikayesi. Benzinin konulmasının unuttuğu için çalışmadığı hikayesi çok basit geliyor bana. Hep arkasında başka şeyler olduğunu düşünmüşümdür. Yani o tasarı hayata geçseydi belki yabancı otomotv sanayi bu kadar güçlü olmazdı Türkiyede.

Otomobil dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'i Cumhuriyet bayramına götürerek hem tanıtımını hem ilk vazifesini gerçekleştirecek iken benzinin bitmesi nedeniyle sadece 100 metre gidebilmiştir. Cemal Gürsel tarafından "Garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk" mizahi tabirine de konu olmuştur.

İşin aslında, Eskişehir den Ankara 'ya tren ile taşınan devrim otomobillerine benzin konulmamıştır. Çünkü trende oluşabilecek bir tehlikede otomobillerin en az zararla kurtarılması düşünülmüş ve araçların ihtiyacı benzinin de Ankara'da konvoy yolunun üzerinde bulunan bir Mobil istasyonundan alınması, ve buraya kadar aracın ihtiyaç duyacağı benzinin mühendisler tarafından trene koyulması dahi mühendislerin en ince detayları dahi ne kadar düşündüğünü ve planladığını gösterir. Trenden indirilen arabalara çok daha sonradan Cumhurbaşkanı binmeden önce yapılan hazırlıklar sırasında neden benzin ikmali yapılmadığı bugün dahi bilinmez. Ancak konvoy Mobil istasyonuna uğrayıp vakit kaybetmek istemez ve böylelikle arabalar benzinsiz kalır. Gri olanda benzin vardır Cumhurbaşkanı gezisini bununla sürdürür. Anıtkabir'e ve tören alanına gider. Fakat gazeteler o zaman da ülke adına yapılan bu işin aleyhinde yayın yapar.

Gamsegamse'nin ilk staj günüydü bu gün. Çok hoş bir tesadüfle benim büyüdüğüm semtte yapıyor. Az kaldı okuduğum lisede yapacaktı ama sonradan değişti onun alt sokağındaki bir okulda yapıyor. Artık annesinin koştuğu yürüdüğü sokaklarda yürüyecek , okuduğu okulun önünden geçeçek. Hiç aklıma gelirmiydi o sokaklarda caddeler de yürüken bir gün kızım da oralardan benim yollarımdan geçecek. Bu gün hep bunları düşündüm.ha unuttum semt Fındıkzade, okulum da Davut Paşa Lisesi. Aynı zaman da Zuz 'unda lisesi. Resim de görülen eski binadır. Eski binanın içinden geçerek asıl okul bahçesine ve yeni binaya ulaşılır. Dışardan bakıldığında yeni bina pek görülmez.

fındıkzade tam buradaydı evimiz. Ben bu sokaklarda gezdim tozdum aşık oldum evlendim. Naziş burada doğdu. İlk banyosunu bu evde yaptı.

Fındıkzade - Kızılelma caddesi bizim anılarımızda çok önemli yer tutar. Evimiz oradaydı. Alt katımız da restoran. Anemle babam seyehate gidince bizim yemekler ordan gelirdi. Biz ozamanlar üç çocuk en büyüğümüz yani ben lisede , 15-20 gün evde kalır, okula gider gelir. Ne kadar arkadaş varsa eve doldurur eğlenirdik. Sınıflarımızı da takır takır geçer, hiç bir şeyden geri kalmazdık. Hiç bir şeyden korkmazdık. O zaman zırt diye annne babayı aramak için cep telefonu da yok. Şehirler arası telefon açmak için ptt ye yazdırıp sıra beklemek var . Hey yavrum hey. Cuma günleri de pazar kurulurdu ama ne pazar için de Amerikan pazarı denilen , kaçak malların satıldığı bir yer bile vardı. O zamanlar kotlar yurda sözde kaçak giriyor falan. Charlie diye bir parfüm var tüm kadınlar onun peşin de. Sahi hatırlayan var mı Charlie yi. Annemin gıcık olduğu bir şey de heheheh, cuma günü pazara çıkmak için tanıdıkların bize doluşması. Hem pazara git hem çayını iç ohhhhh kebap , Üle bu evin ahalisinin pazara gitme hakkı yok mu. Tabi o zaman bizim bunlara aldırdığımız falan yok. Benim beş kişilik bir çetem var. Okuduğumuz okulla aynı semtte de oturduğumuz için çoğu arkadaşlarla çok yakın oturuyoruz zati. Biz beş kız kolkola gir, pazarı ellik fellik et. Kakara kikiri. sonra aldıklarımızla gitt birimizin evine çay içmeye. Yaseminin annesi Naciye Teyze ne masalar hazırlardı bize. Çok süslü, hep saçları topuz dolaşırdı ev de bile. Çok süslü çok takıp takıştırdığı için Boncuklu Naciye imiş lakabı. Şen kahkahalar atarak anlatırdı bize. Yasemin'in babası Albaydı. Dilaver amca , nurlar içinde yatsın. tabi meslekleri dolayısıyle il il geziyorlar. Kars hizmetleri sırasında Naciye teyze diğer subay eşlerinden birinine misafirliğe gitmiş. yeni tayin olan bir subayın eşi de varmış orada. Naciye teyze'ye demiş ki,- Boncuklu Naciye gelince bana haber verirmisin. Tabii demiş geldi bile , karşında. Sonra Deniz'im vardı. Annesi sık sık Tarsus'a giderdi , evleride okulla aynı sokaktaydı. Cahide teyze Tarsus' sa gittiği zaman , biz okulu kırar Denizlere giderdik. O bize kısır yapardı. Hey gidi günler heyyy. Bu gün Gamsegamse staja gitti ben de bunları düşündüm


not:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=630209 den alınmıştır.

21 yorum:

 1. Ne guzel dolu dolu gecmis :)
  ben de pazara gitmeyi ozluyorum eskiden romanyalilar gelirdi bavul ticareti yaparlardi onlardan boya kalemi almistim seni okuyunca hatirladim

  YanıtlaSil
 2. ben de fiyonklu nurteni düşündüm bugün.. annemin arkadaşı..
  komik miyiz neyiz.. =P
  fındıkzadeyi de bilirim.. çarliyi de
  pazara gelmeden önce bi arkadaşım kullanırdı.. başka kimsede yok kızın babası pilot.. o getirirdi.. hehe pazara gelince nasıl sönüştü havası.. sonra anais anais başlamıştı..
  =) sonra chloe.. =O..
  sonunda heryerde hetrşey var ama eski tad yok
  =)
  geçen aynı kızla gittik parfüm almaya..
  4 duvar parfüm.. seçemedik iyi mi=D..

  devrim arabaları hiç duymamıştım
  boşuna demiyorum arabadan anlamam diye..
  =)
  hemen öğreneyim bakayım bir kadın mühendis de var mıymış işin içinde..
  keyifle geçsin nazın stajı...
  öpiim bi de..
  ataletinn

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel insanın anılarının olması. Ve hatırlamak da öyle...

  YanıtlaSil
 4. Sen kitap yaz bence Lale Abla, neler çok satıyor da senin anıların mı satmayacak. O kadar keyifle okudum yine. Bir İstanbul Hikayesi ;) Sevgiler kocaman.

  YanıtlaSil
 5. Çarliyi Kıbrıs'tan getirirdi bir arkadaşım(hostes).Tombul şişe canlandı gözümde şimdi.

  Gamze'nin stajı hayırlı olsun. Annesinin bastığı yollarda huzur bulsun.Annesi gibi olsun.Yolların vardır bi hikmeti.Bulaşıcıdır belki.

  Öpüyorum ben.Bol enerji ile..

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  Teyzemler 1970lerde Fındıkzade'de otururlardı,çok giderdik oraya,ben de o günleri hatırladım şimdi.
  Çok güzel anlatmışsınız,gerçekten bir öykü tadında olmuş.
  Charlie'yi de hatırlıyorum.
  Aynı yaş grubunda olunca ortak bir dil konuşuluyor sanki,ne güzel.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 7. Gamsegamse'ye basarilar stajinda:)
  Ne kadar güzel tesadüf olmus öyle senin gecnliginin gectigi yerlerde onunda geciyor olmasi:)
  RÜzgar arkadasa katiliyorum senin yazilarin tam bir kitap yazilacak cinsten:)
  Belki hepsini toparlayip düsünürsün :)
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 8. devrimin hikayesi çok acıklı gerçekten. bu yıl düzenlenen oto show fuarına bir prototip yapıp sergilemişler. bence çok da güzel olmuş, benim gibi daha önce bu arabayı görmeyenler için. sevgiler...

  YanıtlaSil
 9. Siz tam da İstanbul'un göbeğinde büyümüşsünüz çok şanslısınız doğrusu, şimdi kızınız sizin gezdiğiniz, dolaştığınız yerlerde, ama acaba kızınız da sizin gibi şanslımı ne kaldı ki eski İstanbul'dan.

  YanıtlaSil
 10. Lale,sen çok yaşa e'mi
  günlerdir aklımda,
  benim ilk aldığım parfüm
  neydi diye...
  çıkmıyor aklımdan da
  ama bir türlü hatırlayamadım...
  evet çarli,
  sayende hatırlandı
  lalem...
  bizim burda
  kilisten gelirdi,
  kilis pazarımız vardı ki
  hala var...
  oradan alırdık
  ne parfümdü ama...

  bi de lise yıllarında
  aida diye bir deo vardı.
  ben pek sevmemiştim
  hala da sevmem deoları
  kullanmam da...

  sonra bir arkadaşım
  ingiltereden getirtmişti
  bana ...

  sonra birsürü parfüm
  kullandık da,
  o kokuları unutmak imkansız
  bazan gelir kokuları
  geçmiş zamanın

  şimdilerde ise
  herşey var ama
  eski tad yok...

  YanıtlaSil
 11. Charly parfümü hatırlamazmıyım genç kızlığımın parfümü şişesi hala duruyor olabilir.

  YanıtlaSil
 12. O kadar keyifli ve içten anlatıyorsun ki..hey gidi günler heyy..dedim ben de, beni okul yıllarına İstanbul sokaklarına götürdü bu yazı.artık yaşlanıyormuyum ne nostaljiler beni pek hüzünlendirir oldu :)sevgilerimle
  asis-butterfly

  YanıtlaSil
 13. ah lale abla bir yudum su gibi yazmışsın yine içtim bitti hemen:) gamsegamsenin okulu hayırlı olsun..daha neler gorucez bakalım hayatın yolları nerelerde keşişecek nerelerde ayrılacak kimbilir...sevgiler sunuyoruz size:)9

  YanıtlaSil
 14. Eskiye olan merakım çoktur. Bu güzel anıları okumak çok güzeldi. Hep paylaşın güzellikleri sevgiler

  YanıtlaSil
 15. hepinizin yorumlarına teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 16. ups sorry delete plz [url=http://duhum.com].[/url]

  YanıtlaSil
 17. Ilk Whirlpool Duet albüm 2001 yılının Aralık ayında piyasaya çıktığındahalka bir sürpriz olarak geldi. Bir yandan , modern tasarım ve stil , ön yük , diğer yandan büyük bir artı oldu , ancak bir dizi perakende satış fiyatları , birçok insan için bir şok bir hale gelmiştir
  More at [url=http://www.whirpoolduet9400.info/]Whirpool duet 9400[/url]

  YanıtlaSil
 18. Once you locate an author who writes books, the next step is to contact them and inform them about your project. Think of each meal as a combination of a protein, a grain or starch and a fruit or vegetable phen375 i feel as if i have hangover mouth, but yet, i just stood a whole bottle of water. Combining HIIT and strength training can be a highly effective means for burning optimal calories. American children see greater than 10,000 television commercials annually, and Mc - Donalds distributes more toys per year than Toyr-R-Us http://www.phen375factsheet.com you won't find any junk food in their own house to avoid any mistakes happening when there may be a craving for many away from bounds foods. How to Lose Weight and Stay Healthy in the Long Term [url=http://www.phen375factsheet.com/]phen375[/url] as an extended-time favorite workout primarily employed by women, step aerobics works your hips, glutes and legs.

  YanıtlaSil
 19. Howԁy! І knoω thіѕ
  is sort of off-topic however I had to ask. Does operаtіng a well-established blog liκe yours
  rеquіre a lot of work? I'm brand new to operating a blog however I do write in my diary everyday. I'ԁ like to start a blog sο I will be able to shаre my own eхpеriencе and views οnline.

  Pleasе lеt me know if уou
  hаνe any reсommendations or tips foг new
  aѕpiring blog owneгs. Appreciate
  it!

  Review my ωeb ρаgе ... lose belly fat

  YanıtlaSil
 20. Hey there, You've done an excellent job. I'll definitely digg it and personally suggest to
  my friends. I'm sure they'll be benefited from this website.  Also visit my homepage :: cellulite treatment cream

  YanıtlaSil
 21. Hi, Neat post. There's an issue with your web site in internet explorer, may test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a large section of people will leave out your wonderful writing due to this problem.


  http://www.techandtherest.com/280651/colo-cleanse-pro/

  My website - colo cleanse pro reviews

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))