Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

29 Mayıs 2008 Perşembe

iki sobe

İki tane sobe ödevim var. İlki çocuklaçocuktan gelmişti. Takdir ettiğim , saygı duyduğum kadınlardı konusu. İkincisi Desertwind den yani Nalandan. Konu ;cocuklugunuz da ya da gencliginizde yasadiginiz kendinizce en tehlikeli, en komik macera?

Takdir ettiğm , saygı duyduğum bi' dolu Türk Kadını var. Bilimde , ilimde çığır açmış. İlklere imza atmış, Türk Kadınına önder olmuş. Bunların çoğunu biliyoruz. Ansiklopedilerde ya da yazılı ve görsel kaynaklarda yeterince bilgi var haklarında. Tabii hak ettiği değer verilmemiş, sağlıklarında kıymeti bilinmemişler de var. Vefasızlık en başta gelen özelliklerimizden biri olma yolunda. En sonuncusunu da Leyla Gencer'e yapıp kendimizi ispatladık. Külleri boğaza döküldüğü için denizin kirlendiğini söyleyenler bile çıktı ne acı ki.

Benim sözünü edeceğim saygı duyduğum kadın. ANNEM. O' iyi bir eş, iyi bir evlat, iyi bir abla, iyi bir kardeş , iyi bir komşu, arkadaş, dost ve en nihayetin de çok iyi bir Anne oldu hem de karşındakilere bunların nasıl olacağının örneğini verdi.Hep dik oldu, hep güçlü. Kendini bir tek gözlerinde ele verdi. Hiç unutmam bir gün Nazlı , bir komşumuzun canını sıkacak bir şey yapmış. Aslında haklı da. Ama ben , o çocuk ya azarlamaya kalktım. Annem bana- hiç kimsenin gönlünü yapmak için çocuğunun kalbini kırma dedi, komşuda eğdi başını gitti.Annemin bilime ,edebiyata bir katkısı yok.Ama kendi evlatlarına kattıklarıyla , onların da annelerinden aldıklarını kendinden sonrakilere aktarmasıyla gelecek nesillere kadar gidecek iylikler bıraktığını düşünüyorum.

Gelelim çocukluğumda ve gençliğimdeki komik ve tehlikeli anılara.
Şu anda bana en komik gelen anım. Bir gösteriye Kelebek olarak çıkacaktım. Kocaman kanatlar yapılmıştı bana. Annemde çok güzel ışıltılı pırıltılı bir kostüm diktirmişti. Ben de tam gösteriye çıkarken üşüdüm, o arada nereden bulduysan eski yırtık pırtık üstelik de kocaman bir hırkayı elbisemin üstüne giyip kanatları takıp gösteriye çıktım. Annemin faltaşı gibi açılmış gözleri hala gözümün önünde , hatta resmim bile var o kılıkta çiçekten çiçeğe konarken:)).Annem senelerce söylendi öğretmenime, nasıl farketmedi diye.

Çocukluktaki en tehlikeli anım, daha doğrusu bunu hep yapardım. bilirsiniz, Karadeniz hep dalgalı olur. Dalgaların boyu bir iki metreyi bulur. Ben , daha 7-8 yaşlarındayken bile can simitini takar o dev dalgaları aşa aşa bir güzel açılırdım. Sonra dalgalardan geri dönmek için canım çıkardı. Ne kadar yapmayacağıma dair söz versem de bunu sürekli tekrarlardım. Şimdi hala rüyalarımda bile yaparım o işi. Tatillerde ille dubaların altından geçip biraz açılmazssam, kapana kısılmış gibi hissederim kendimi

Gençlik yıllarım da ise. Benim kuşağım bilir. En tehlikeli şey zaten o yıllarda öğrenci olmaktı. Hep kelle koltukta okula git gel. Maceraların çoğu da zaten illegaldir.
Yalnız denizle ilgili bir olayım daha var. O yıllarda yazları Kumburgazda ki evimizde geçiriyoruz. Okul tatil olunca git, tekrar açılana kadar oradasın. Tabii zamanla sıkılmaya , kendi kumsalın sana yetmemeye başlıyor. Biz de arkadaşlarla önce yakınımızdaki bir özel bankanın sosyal tesİslerinin havuzuna dadandık. Denizden yüzerek tesislere çık millete havuzda fırsat bırakma. Tramplenden cap cap atla. En sonun da bir gün tesisin müdürü bizi toplantıya çağırdı. resmen toplantı ha. - Bakın çocuklar dedi, hepinizin evi var burada , aylarca tatil yapıyorsunuz. Buraya gelen insanlar, burada 15 gün kalabilmek için aylar öncesinden sıraya girip kuraya katılıyorlar. Biz bir utandık anlatamam. Sonra Hotel Marini keşfettik. Oraya da turistler çok gelirdi. Açıkta bağlı salları vardı , orada üstsüz güneşlenirlerdi. Biz tekneyle burunlarının dibine kadar girerdik, onlarda önlerine dönüp hello diye bağırışırlardı. Ne anlıyosak. Sonra onun trampleninden atlama yarışları. Ben en üste çıkardım ama atlarken kollarımı kuş gibi açıyormuşum iki yanıma suya bir çarpardı , kollarım kpkırmızı olurdu.
Bir kez de tekneyle 15- 20 kız açıldık. Bu olayda Zuz vardı. Açıkta demirledik denize girdik çıktık , şamata yaptık. Sonra tekneyi çalıştıramadık. Ne yapalım ne yapalım derken. Baktık az önümüzde bir balıkçı teknesi var. Eskiden Mekap spor ayakkabiları vardı. Sahibi Kaya Bey balığa çok meraklıydı ve bizim site de oturuyordu. Simin diye şimdi doktor ve ABD de olan bir arkadaş la ben atladık o tekneye kadar yüzdük. Anlattık. Biz çekelim tekneyi dediler. Biz tekneye çıkmadık, kumsal görünüyo ya biz yüzeriz dedik. Ama yüz yüz bitmez. Neyse uzun mesafe yüzücülüğümü de böylece ispatlamış oldum :)))))
Nalancım seninkiler kadar adrenalin yüklü değil benim anılar gördüğün gibi))))

11 yorum:

 1. ehehehe :)) cok keyifli :) bayiliyorum bu tur sobelere :)

  cicekten cicege konan o sirin ve mutevazi kelebek geldi gozlerimin onune :))

  kocaman opuyorum sizi :))

  YanıtlaSil
 2. maceracı kadın lale..
  =P
  öptüm ben seni..
  hamsiye hala gülmekteyim =D.........

  atalet

  YanıtlaSil
 3. SEN DE BİR KİTAP YAZSANA YA...
  BENCE O KADAR HOŞ ANILARIN VARKİ
  BİR KAÇ KUŞAK İÇİN ELDEN DÜŞMEYECEK ŞEYLER ÇIKAR SENDEN, BİR DÜŞÜN BENCE...

  SEN SIK SIK YAZMAYA ÇALIŞ YA, OKUMAK PEK BİR KEYİFLİ...

  EVET ASLI HALA YOK, MSN DEDE HİÇ BAĞLANMIYOR. DİLERİM SADECE TATİL YAPIYORDUR.BU ARADA EBRUCUKDA AYLAR GEÇTİ SAYFASINI GÜNCELLEMİYOR AMA SNE ONDAN HABER ALDIĞINDNA MERAK ETMİYORSUN. NE OLDU O YAZMAYI BIRAKTIMI????
  AY BİRDE BLOG DEDİKODULARINA MI BAŞLADIM NEDİR????
  IYYY:))))

  GÖNLÜNCE BİR HAFTA SONU DİLİYORUM...

  SEVGİLERİMLE

  YanıtlaSil
 4. Lale ablacım sen de maceradan maceraya az koşmamışsın!! Az önce Nalandaydım orası heyecanlı ama seninki de az değil yani((: Macera, çılgınlık diyince hep çocukluk geliyor akla galiba çünkü bende de öyle ve de içinde deniz mutlaka var hatta bir de tekne hihih:)) Ben de cevaplayacağım bakalım en kısa sürede.
  Annelerimiz unutulmaz ve annelik hakkı ödenemez. Bunun önemini yaş geçtikçe daha çok anlıyor insan hatta korkuyor bu sorumluluğu almaktan:(
  Lalişimm öpüyorum sizi kocaman. İyi haftasonları...

  YanıtlaSil
 5. Lale abla, Nazlı ile ilgili anı annenizin hayattaki duruşunu çok iyi akatrmış. Bir çocuğa bundan daha iyi güven kazandırma ve her zaman doğru yolda ilerlemesini öğreten bir örnek olamaz. zaman zaman gereksiz yere kızıp o küçük beyinlerini karıştırıyoruz, hiç hak etmedikleri halde.
  Senin maceralarda gayet iyi, bu sobe bizim de ödevimiz.

  YanıtlaSil
 6. Lale Ablaaaaa, annen ile anlattiklarin cok duygulandirdi.Annenden bahsederken zaten gozundeki piriltiyi goruyorum hep...

  YanıtlaSil
 7. yayaya şaşaşa
  fener fener çok yaşaaaaaaaaaaa

  dip not:bu fener iskenderin değil temelin feneri

  seni sobeci seniii

  YanıtlaSil
 8. Ben sizle oynamam ama böyle yaramazlıklar filan....
  Ben çok uslu kızdım,halâ öyleyim.
  cık cık cık.. ne ayıp.
  Gene de sevgiler, naapalım annem insanları olduğu gibi kabul etmemi söylerdi.

  YanıtlaSil
 9. ne güzel anılar bunlar. aile, arkadaş, sağlık, güneş... hepsi bir arada. her daim ağzın tatlı kalır inşallah.sevgiler
  solist

  YanıtlaSil
 10. Heyyt be!!Döktürmüşsün yine laleciğim...Coştum annen ile olan
  macerana ondan bahsederken ki tempona bundan daha adrenalini yüksek konu olur mu??
  Öptüm sevgiyle Balkahve

  YanıtlaSil
 11. Maşallah sana hayranım genç kızlığın çocukluğun dolu dolu geçmiş.
  Aynı şeyi ben de küçük kızımda yaşadım.Ben doğum günü için güzel güzel giydirdim fakat o öyle bir üşüdü ki montla oturdu:))
  Ben buradaki dalgaları görünce denize girmeye bile korkar oldum.Geçenlerde Amasrada yaşanan facia da aklımdan çıkmıyor.Senin kadar cesur olmak mı aslaaa yok valla ben korkuyorum:))
  Uzuun süre bilgisayarı bile açmayınca böyle güzelim yazıları da sonradan okumak zorunda kalıyorum:))

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))