Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

13 Mayıs 2008 Salı

dünden münden

Adettendir İstanbulun havasıyla başlayalım, zeya da değinmiş bu gün. Senelerdir ilk kez bahar gibi bahar yaşıyoruz. Bu gün palto ertesi gün askılı bluzlara geçmedik. Hafif kazaklar, ceketler giyiyoruz, gündüz yanmasa da akşamları kombiyi yakıyoruz. Sabahları serin, öğleden sonra ısınıyor, akşamlar yine serin. Acep recep bu iyiye işaret mi?.

Dün biraz bahar temizliğine başladım. İlk önce atılacakları , giyilmeyenleri ayırdım. Biraz da hijyenik çalışmalar. Hani erkeklerin aklına gelmeyen yerler, dolap arkaları, kapı kolları, dolap yüzeyleri, ocak içleri. Tüm erkekler ev işini yemek bulaşık ve ortalık toplama olarak algılarlar kimse itiraz etmesin.
Bu gün çok eski bir iş arkadaşıma gittim. Başbakanın İstanbul'da ki mahallesine . Boğaz manzaralı ve uyanıklar tarafından her yeri kapılmış. Oraya giden tek bir araç var. Bilmem kaç nolu otobüs. Bindiğim de boş yer yoktu. Bir durak gittik , türbanlı bir hanım bindi, hemen biri kalktı yer verdi. Acaba yaşlı mı dedim yoooo gençti. Birazdan bir öğrenci kız, tüm itirazlarıma rağmen oturmayıp, boşalan bir koltuğa oturttu beni. Gittiğim de arkadaşıma anlattım bu konuyu. Bunu bana bir kaç kişi daha söyledi biliyomusun dedi. Bilemiyorum gayri. RTE' ye selam olsun buradan.

Arkadaşımla sadece ikimizdik. Urfa'lıdır. Bayılırım oranın yemeklerine, ağzım yana yana her şeyden yedim. En sevdiğim yiyecekleri, yumurtalı çiğ köftedir. Akşam dönüşte, balkondan bağırıyordu arkamdan yarın yine gellll diye. Yarın canım Beyoğlu çekiyor aslında bir yandan da üşeniyorum. Sabah ola , hayrola bakalım.
Bu sıralar yemek yapma isteğim kaçtı, bu akşam ton balıklı makarna ve üstüne sızma yağ gezdirilmiş domates dilimleriydi yemeğimiz. Valla herkes memnun kaldı. Biraz bu tarz , basit şeyler yiyelim dediler. Eyvallah dedim. Yarın akşamda bir menemen istediler, yanın da çay ve kahvaltı. Baharlık yemekler yani. Şimdi dondurma servisi yapmam gerek arzu eden varsa buyursun. Ceviz ağacını buldunuz mu tamam demektir.

13 yorum:

 1. Lalemmmmm sen Urfa yemeklerini gel
  7 göbek Urfa lını evinde ye:))
  ya da gel Urfa,Harran,kale,k.çarşı,
  balıklı göl,İbrahim Peygamber
  artık Allah ne verdiyse çıkalım bi Urfa turuna:))
  *serseremin serçavemin...

  *başım gözüm üstüne:)

  YanıtlaSil
 2. bazan bütün giysilerimi atmak herşeyi yenilemek istiyorum :)ama allahtan o fena duygu gidiyor hemen ...
  yumurtalı çiğköfteye bende bayılırım...
  baharın ağır ağır gitmesi bende de pek güzel duygular uyandırmakta lakin bozulan iklim düzenini düşünüce üzülüyorum tabi...:(

  YanıtlaSil
 3. N e güzel arkadaşlarla vakit geçirmek,yumudtalı çiğ köfteyi babam bir gün tv izlerken öğrenmiş o gün bu gün bir araya geldiğimizde hep yapar,ben yiyememem ama zira yumurtaya allerjim var ay ne allerjik bir kadın oldum çıktım yaa:((
  Havaları beğenmiyorum,ne giyeceğimi şaşırıyorum,biraz kalın giysem fazla yok ince giysem hastayım ikisnin arası yok,rüzgar esince donuyor,güneş görünce yanıyorum.
  Ah o dolap içi temizlemesi yok mu,bana gına geldi artık,yok küçülen,olmadı daralan,modası geçen ne çok var ıvır zıvır ayrılan.Her sene evi çöp ev gibi temizleyip sonra da dolap içi doldurma teleşına giriyorum:)
  öptüm seni bol bol gez beyoğlunu,bize de anlat:)

  YanıtlaSil
 4. kankiiii,

  afiyet şeker olsun sana,
  Urfalı arkadaşın elinden yenilen çiğ köfte bir başkadır bilirim,

  canım teşekkür ediyorum yorumuna
  Ahmet Can gerçekten çok sevindi
  Biz de mutlu olduk

  Öpücükler sana

  YanıtlaSil
 5. Lale Abla'cım, afiyet bal şeker olsun. Perili de yapmış bahar temizliğini, sen de. Oh ne güzel; zaman bulsam da, ben de eve dip köşe girişsem. Ankara'da da havalar aynen İstanbul. Güzel bir bahar; ama yazı özledik artık yaw. Gelsin de açılıp saçılalım bir an önce. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 6. ehe
  yahu nedir bizim bu bahardan çektiğimiz anne?
  söyleyiversene
  ben çoktan kışlıkları ktaldırdım bile :P birazda pişmanlık yok değil hani....

  temizlikmi?_
  hemde bahar :)
  yahu siz kadınlar herşeye bi isim takıyorsunuz ya bitiyorum bu durumlara
  kış temizli
  bahar yaz
  bayram
  hafta sonu
  offfffff
  bu temizlikler bitermi yahu?
  bitmez tabi :)

  pratik yemek konusuna gelince sanırım bende çok pratiğim
  bizimki hep mesaiye kalınca doğal olarak yemeği tek aşıma yiyorum ve türlü türlü icatlarım var
  makarnanın anatomisini çıkarttım diyebilirim....
  gazmeye slmlar annem


  kabakcekirde

  YanıtlaSil
 7. Dondurma servisi başlamıştır diye abim arar beni ben de yukarda soluğu alırım. Artık size de gelirim bir koşu :):):)

  YanıtlaSil
 8. "Acep recep..." derken bana mı seslendiniz acaba? :)

  YanıtlaSil
 9. Oraya zahmet etmeseydiniz. Ben sizi buradan tâkip ediyordum. :)

  YanıtlaSil
 10. dondurma servisi diyince aklıma geldi, bende kendime yapayım şimdi.
  erkekler kesinlikle ev işlerinin görünen kısmını biliyorlar, harcanan zamanı da anlamıyorlar doğal olarak.

  YanıtlaSil
 11. Türbanlı olunca hepsinde yaşlı imajı oluyor di mi:) Acep otobüslerde oturabilmek içinmi takıyorlar:))
  Dondurma servisi için geliyorum,ceviz ağacını buldum,sen nerdesin:))))))))

  YanıtlaSil
 12. Lale hanim, yaziyi bi kac kere okudum, anlayamadim. Sizi otobuste oturtmayip o turbanli hanimi mi oturtmuslar ? soyle yazmissiniz :

  "Bindiğim de boş yer yoktu. Bir durak gittik , türbanlı bir hanım bindi, acaba yaşlı mı dedim yoooo gençti. Birazdan bir öğrenci kız, tüm itirazlarıma rağmen oturmayıp, boşalan bir koltuğa oturttu beni. Gittiğim de arkadaşıma anlattım bu konuyu."

  yani simdi turbanli hanim bindi, sonra da bi ogrenci sizi bi yere oturttu gibi anladim ama yanlis mi anladim ? konuyu tam cozemedim :}} merak da ettim :}

  kocaman sevgilerimle ..

  PS: bulut dernegine iki fahri uyeyiz biz zaten Lale hanim ;) bu icten gelen bi yetenek oyle degil mi ;)

  YanıtlaSil
 13. Mükemmel aşçımız demek bahar tatilinde... Yine de makarnanın kralı, balparmaklı dondurması eminim ayrıcalıklıdır Lale ablamın.
  Ben gelesiye hayranların süpürmüş sofrayı Laliş ben de limonlu+cevizli+sade dondurmamı alıp geldim. Eveeet nerde kalmıştık!! ;))

  YanıtlaSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))