Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

23 Aralık 2008 Salı

Bir salı günü ve havada kar kokusu var

Ahhh bi kalktım hiç bir işim yok. Yupppppi tembellik vakti dedim. Çayımı aldım yatağa girdim biraz tv izleyip, gazete okudum. Sonacımaa bilgisayarımı açtım. Az biraz teknolocik kadınız ya , mailerime baktım, iki mail attım ben de. Biri Ataletime iyi doodun maili, diğeri özel bi mail. Sonra bloğuma baktım, gittim salonda bir iki salındım. Birden anladım ki bu gün ev dar gelir bana. Önce denizler geçeyim , dalgalardan atlayayım dedim , ama hava soğuk yakınlarda takılayım dedim. Bir görümce ziyareti yaptım, en küçük görümce de dahil olunca olaya bi güzel yemek yedik birlikte , sohbet ettik.

Eve geldim.
Ha unutmadan dün sabah beni uykumdan eden vapur düdüğü emektar Fenerbahçe Vapuruna aitmiş. Ellibeş yıl hizmet verdiği İstanbullulara veda ediyormuş. Rahmi Koç Müzesine çekilmiş. Bakın bu müzeyi herkese tavsiye derim. Haliçe kıyısı var. Müze çıkışı Haliç Vapuru ile de sefa yapabilirsiniz. Ay çok zevklidir. Zik zak çizerek tüm Haliç kıyısındaki iskelelere uğrar. Çay da için bu arada yanınada simit de yeyin hatta.


Yarın kar bekliyoruz İstanbullular olarak. Bakalım yağacak mı?. Çok severim karlı havaları. Çocukken Ordu'da boyumu aşan, Niksardaki bir başlayıp bir saat içinde tüm şehri örtüp , aylarca kalkmayan , sonra benim bu kar eridiği zaman mutlak ortalığı sel basar diye beklemem, ama rüzgarla savrula savrula birden ortadan yok olan kar.Üstteki manzara o günleri hatılattı bana, aynen böyle bir görüntü olurdu. İstanbul da artık yağmaz olan , tipiyi özlerim zaman zaman . Aman kimse o havada dışarda kalmasın, evsiz kalmasın diye de dualar da ederim içimden. Öyle bir fırtına olur öyle bir savrulurdu ki, kar taneleri havada okula giderken önümü görmez olurdun. Sonra yine Ordu da annemin dışarı çıkıp hasta olmayalım diye tepsi tepsi içeriye kar taşıması.Evin içinde kocaman siniler içinde kardan adam yapmamız. Okuldayken , okuldan çıkış satlerinde okula kılavuz gelip, evleri yukarı mahallelerinde olanları evlerine götürmesi. Heyyy bu Ordunun göbeğindeki bir okuldaydı ha, dağ köyünde değil. Ama bizim müdür çok titizdi. İki yıl önce Ümraniye 'de bir öğrencinin okul çıkışı karda yolunu kaybedip donarak öldüğünü hatırlarsanız, bizim müdürü sağduyusu dolayısıyla tebrik etmeniz gerekiyor. Yaşıyorsa Allah selamet versin, öldüyse nurlar içinde yatsın Mahmut İşbakan.

Ben şimdi yemek yarışması izlemeye gidiyorum, babamla izleyeceğiz. Gülmekten yerlere yatıyorum, babamın- elini yıkamadı- onun içine o koyulurmu, o yenir mi diye bir müdaheleleri var ki ölürsünüz gülmekten. Zaten gitmesem de seslenir- Laleeee bak ne biçim yemek yapıyo diye. Onun için müsade bana şimdilik.

13 yorum:

 1. kar olur mu bilmem..
  olursa..
  iş keçiboynuzuna dönüyor.. karın keyfi yolun çilesi =)

  ben şimdi özel meyli merak ettim iyi mi??

  ve yemek programı için.. sende mi?? diyorudum ki.
  babanı okuyunca kıkırdadım =)


  sevgiyle....

  atalet

  YanıtlayınSil
 2. Hehhehe!Ben de kari bekliyorum ama nedense yarin Eminonune gitmeye niyet ettim, insallah karda yolda kalmam.Bu arada o yemek programini ben de segrediyorum.Cok egleniyorum cok!Var ya fakir olanlar ne kufrediyorlardir.Ne yemekler dokuluyor ne yemeklere elestriler yapiliyor.Hic ac kalmamislar sanirim!

  YanıtlayınSil
 3. Valla yarın benim karşıya geçmem gerekiyor, umarım çok fazla kar yağmaz de yollarda sefil olmam...
  Bakalım yarın İstanbulluları nasıl bir sürpriz bekliyor...
  Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 4. çok istiyorum Rahmi Koç müzesine gitmeyi. İnşallah birgün kısmet olur.

  YanıtlayınSil
 5. rahmi koç müzesine ilk açıldığı yıllarda gitmiştim, çok beğenmiştim. izmir bile o kadar soğuk ki istanbulu düşünemiyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Evet İzmir de çok soğukdu bugün kesinn İstanbul'a yağacak karın kokusu buraya kadar geldi.Umarım çok çile çekmezsiniz sadece keyfini çıkarırsınız.sevgiler

  YanıtlayınSil
 7. Bütün diğer küçük zevkleri bir yana birak Lalecim, babanla muhabbetin tadını çıkar.:)
  Kar hala yok burda, orası ne alemde?

  YanıtlayınSil
 8. Televizyonda gördüğümde,içimi bir hüzün kapladı.Yeni seçilen model,eskilerine en yakın olanıymış sözde..Ama ben o eski Moda,Fenerbahçe vs.olanlarını çok seviyordum.Jilet olmayıp müzeye çekilmesi biraz hafifletiyor hüzünü.
  Kar kar kar diye diye getirdiniz.Bu sabah minik minik atıştırmaya başladı burada.Bu kış Nalân çıkaracak kar keyfini. İlk kar oralara düşüyor zira..

  Çok öpüyorum ben.

  YanıtlayınSil
 9. Memleketten aklıma kazınan tek kar hatırası, güneşliğin boyuna gelmiş kara kendimi bırakmamdı. Gömülmüştüm resmen içine. :) Ne güzeldi...
  Bir de tabağa kar koyup, üzerine elma balı, armut balı dökülüp yenirdi. Denediniz mi hiç bilmiyorum ama...

  YanıtlayınSil
 10. Yok anacım, bu fırsat elimize bir daha geçmez. Neden bizim parti
  İstanbul'dan aday göstermez seni anlamadım:))Adın da uygun bilginde
  şehre kattığın lezzette daha ne olsun.Kocaman sevgiler laleciğim.

  YanıtlayınSil
 11. canım arkadaşım
  burasıda soğuk(ceyhan)bende ısınırım ümidiyle gelmiştim ama evi ısıtamadım iki gündür bugün de misafir bekliyorum hadi gel,bir önceki yazın da Şişli de kaldım yanlız demişinya ah! ben orada olaydım gelirdin yanıma bizim çoçukların evinde seni misafir ederdim,öptüm seni fırındakiler yanmasın sevgiyle
  filiz

  YanıtlayınSil
 12. kankiiii,
  ordu anıları dinlemek iyi geldi
  valla senin duyarlı müdere tebrikler
  yemekteyizi bizim çocuklarla ben de öyle kouşa konuşa izliyoruz
  biz de çok eğleniyoruz :))

  YanıtlayınSil
 13. Lale Abla, vapurun son seferi haberini seyrederken aklıma sen gelmiştin valla :)

  YanıtlayınSil

içinizden geldiği gibi yorumlayın ama unutmayın ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner:))