Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

31 Aralık 2015 Perşembe

2015 "EN" leri

2015'i hatırladığımda iyi bir yıl değildi derim mutlaka...Dünya için de ülke için de zor bir yıldı...Bu yıla damgasını bence mülteciler vurdu. Tüm dünyanın gözleri önünde vatansızlığın ve aidiyetsizliğin hüküm sürdüğü çok ağır bir dram yaşanıyor hala da..
Mülteciler demişken 2015 yılının en çarpıcı fotoğrafı , bence polis kordonundan kaçmak isteyen mülteciye bir kadın kameranın çelme takarak düşürmesiydi.Üstelik kucağında bir çocuk olduğu halde. 

Yine Ege sahillerine o küçük bedeni buran Aylan bebek hepimizin içinde koca bir yara açtı. Ama Aylan bebek bir misyonu üstlenmiş meğer ki; dünya mülteciler konusunda biraz birazcık daha duyarlı oldu.

2015 ülke içinde çok ağır vir fatura kesti ne terör ne doğal afetler yakamızı bırakmadı. Üst üste yapılan iki seçimde politikacılar umrumda bile değil ama bizi çok yordu...

Bienim kişisel 2015'ime gelirsek
2015 ekiminde görümcemin kızı canım Filiz'in anevrizma nedeniyle hastaneye yatması ve ard arda geçirdiği ameliyatlar bizi ve geniş ailemizi çok ama çok üzdü.

Ailemiz için en önemli sevinçli olay ise Gamsegamse'nin nişanlanmasıydı.2015 de okuduğum en iyi kitap; Hintli yazar Jhumpa Lahiri'ye   ait olan "Saçında Gün Işığı " idi..

Bu yıl basılı kitaplar yanında e-kitap da okumaya ağırlık verdim. Ve Andre Gide'nin Pastoral Senfoni' si en sevdiğim e- kitap oldu.
Bu sene ve de şimdiye kadar yaşadığım tüm senelerde yaptığım en ilginç ve en keyifli şey balonla uçmak oldu. 6000 fitte erkekler korkarken ben fıtı fıtı fotoğraf çektim ve uçuş sertifikamı aldım.


 Bu yılın beni en sevindiren olaylarından biri de benim en en sevdiğim kitap olan Sevgili Arsız Ölüm'ün yazarı  Latife Tekin ile ile tanışmak sohbet etmek hatta sonrasında  O'nunla ve Kariyerim Gelecek mi ? yazarı Yasemin Sungur ile bir yemekte birlikte olup kadeh tokuşturmaktı. Tam 30 yıl beklediğim bir andı bu.


Stefan Hawking'in hayatından alıntılanan ''Her Şeyin Teorisi''si ise 2015 de izlediğim en iyi yabancı filmdi.
 2015  de tek bir bale izledim o da  Süreyya Opera ve Balesinde  Aysel ile birlikte izlediğim "Gökkuşağı Balesi"ydi...Erkek egemenliğini anlatan gösteri bir Brodway müzikali havasındaydı...
 Bu akşam yani izlediğimiz ve de dinlemelere doyamadığımız Göksel Baktagir konseri de bu yılın gittiğimiz tek konseriydi ama çok konsere gitmiş olsak bile bu en iyiydi derdim.

 
En iyi yerli film ise daha dün izlediğim bir Çağan Irmak filmi olan "Nadide Hayat"tı.
Bu yıl Miyazaki'nin tüm animasyon filmlerini izledim ve en çok sevdiğim "Ruhların   Kaçışı" en sevdiğimdi.Pazar sabahlarının en güzel eğlencesi oldular bizim için.

Hemen 2015'in başlarında yaptığım Ordu seyehatim ise bu yıl çok konuşuldu...Nedeni kuzenlerle dağda mahsur kalıp bizi iş makinalarının gelip kurtarmasıydı.Fotoğrafta gördüğünüz ışıklar bizi kurtaran iş makinalarına ait.
Bu sene en sevdiğim mekan, hatta az önce yine oradan geldik. :) Üsküdar Bağlarbaşı'ndaki eski tramvay deposunun restore edilerek şahane bir mekana dönüşen New Mekan'dı...


 Umarım ve dilerim ki 2016 hepimizin gönlünce olsun.Tüm isteklerimizin gerçekleştiği sağlıklı,mutlu bolluk bereket içinde bir yıl olsun.
Hepinize hepİmize iyi seneler.