Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

15 Ocak 2016 Cuma

Kültürlere gelesin inşallah :)

 Yazmadığım günlerde başlıktan da anlaşılacağı gibi hep bir kültür şeysi içindeydim. :) Yani bu kez yatırımlarımı kendi gönlüme yaptım. Çok kitap okudum çok film izledim.  Arada unuttuklarım olursa döner döner anlatırım .

Üstteki fotoğraf "Oyuncak Müzesi"ndeki "Yasemin Sungur ve Kitap ile Sohbet" den. Tam sekiz yıldır süren bir oluşum bu. Sekiz yıldır salı günleri toplanıp seçilen kitaba ve yazara dair konuşuyoruz. Kitaba dair konuşurken hayata dair konuşmamak ne mümkün. Bu salı Kadın Destanı/ Ayla Kutlu idi konumuz.

O günkü öğleden sonra oturumuna katılmıştım. Çıkışta arkadaşlarla önce  bir akşam yemeği yedik sonra da Nisan Yaşam Atölyesinde "Feridun Andaç ile yazar okumasına"katıldık. Yazarımız Ellias Cannetti kitabımız Körleşme idi. Artık ayda bir kez de  kitabı olan bir film izleyeceğiz. Bostancı da olan bu atöyeye önce ulaşımı dert edip katılamamıştım. Ama önünden vızır vızır Kadıköy dolmuşları geçiyor ve karşıdan gelmek isteyenler içinse Taksim dolmuşu, Bostancı vapuru çok uygun. İskeleye beş dk mesefade ve cadde üstünde. O gece de hocamız Feridun Andaç ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştırdik. 
Film akşamını heyecanla bekliyorum. 
Çarşamba günü ise aşağıda fotsunu gördüğünüz etkinliğe katıldım.Kadın dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu anlattıkları gösteriyi gözlerimde yaşlarla izledim inanın... Banu Özkan Tozluyurt. Ebru Tuay Üzümcü ve Özge Uzun'un birlikte hazırlayıp sundukları bu gösteriyi rastladığımızda kaçırmamanızı kesinlikle öneririm. Derneklerinize, meslek odaları gruplarınıza davet etme fırsatını da değerlendirin. Bu konuda ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Benim izlediğim gösteri Criton Curi Gönüllüler evindeydi mesela.
Gelelim kitaplara...

Carol Oates, İlk Aşk kitabında arızalı bir aşkı anlatıyor.Daha ergenliğe yeni giren küçük bir kız ile annesinin kuzeninin oğlu arasındaki bu arızalı aşk yer yer rahatsız edici gelse de gerçek hayata döndüğümüzde  hayatın kitaplarda anlatılanlardan da sert olduğunu görüyoruz. Yaşadığımız akıl dışı şeylerden ruh sağlığını korumanın tek yolu edebiyata sığınmak...


Mario Vargas LLosa'nın kitabı Hınzır Kız; yıllardır Leylak Dalı ve benim aramda artık gelenekselliğe dönüşen yılın ilk okunan kitabınn birbirimize gönderdiğimiz kitaplar olması nedeniyle yılın okuduğum ilk kitabıydı. Çok beğendim. Peru- Lima ve  Paris'de geçen bir hikaye... Hayatının tek amacının Paris'te yaşamak olduğunu söyleyen bir adam ve çocukluğundan beri bir kaybolup bir ortaya çıkan Hınzır Kız adını verdiği aşkı arasında yıllara dayanan bir hikaye... Bu hikayenin  alt metninde o zamanki Peru'daki siyasal çatışmalara da tanık oluyoruz.
Tokyo Uçusu İptal/Rana Dagsupta : Bu kitap 2015 de okunması gereken en iyi kitaplar listesine konmuştu. Ben  beğenmediğimi söylemesem de en iyi kitaplar arasında olma nedenini son yıllarda yeniden moda olan "Dengbej " geleneğine bağlıyorum. Masal anlatıcılığı bir kaç yıldır revaçta çünkü ve de çok hoşuma gidiyor. Kitapta Tokyo'ya uçacak uçuş  hava şartları nedeniyle iptal olunca havaalanında otellere yerleştirilemeyen 13 yolcunun zamanı  geçirmek  için birbirlerine anlattıkları hikayeler var. Hatta iki hikayenin konusu da İstanbul'da geçiyor.
Düğüne/John Berger
John Berger, fotoğraf çeker gibi yazar. Sanırım fotoğrafçı olmasının bunda payı çoktur.  Bu kitap bir yol hikayesiydi aynı zamanda  yoldakiler bir düğüne gidiyordu. Ama kızla bu arada hem yoldakilerin hikayelerini okuruz hem yol manzaralarını izleriz tabiri caizsse hem de yolcuların yolda karşılaştıkları kişilerin hikayelerini okuruz. Evlenen kız ve erkeğin aşkları ve onların ayrı ayrı hikayeleri ise çok ama çok duygulu...
Ne yalan söyleyeyim kitabı okurken önceleri içine giremedim. Sanki bile isteye dışarda tuttu beni. Ama sonrasında şimdi n'olcak duygusuyla okudum.
John Berger kitabın gelirini bir sağlık kuruluşuna bağışlamış. O kurumun adını söylemek kitap için spoiler vermekle eş değerde olduğu için söyleyemiyorum😍💐Filmlere gelirseekkk 😻Bayan Amerika, "Filmekimi"nin en çok izlenen filmlerindendi.New York'a öğrenci olarak gelen bir genç kızın annesinin evlenmek üzere olduğu adamın kızıyla tanışıp Nev York'un gecelerine gündüzlerine dalmasıyla  ikisinin yaşadıkları.O kadar samimi bir sinema dili vardı ki film izliyormuşum duygusundan çok gözlerimin önünde yaşanan gerçek bir olay duygusuyla izledim.

Eden, tam bir mutfak filmi, kesinlikle aç karnına izlemeyin derim.Kendi aile işletmelerinde garson olarak çalışan  kadınla enges yemekler yapan, testoranında bir yıldan önce yer bulmanın mümkün olmadığı şişman aşcı ve kadının down sendromlu kızı arasında gelişen hikaye bambaşka yerlere gidiyor. Yemekler yapılırken ağzınızın sulanmaması mümkün değil. :)
Yetmez mi bu kadar, artık ben gideyim ana ım...Kendinize iyi bakın. Yarın görüşürüz çünkü yarın özel bir günü kutlayacağız hep birlikte...