Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

27 Mart 2014 Perşembe

bi film bi kitap bi de pırasa kayganası

Sabah bugün evdeyim şöyle güzel bir film seçeyim kendime diye stoklarımı karıştırırken Leylak'ım Leylak Dalım Bacıkuşum; Kız Lale,şşşttt şşşşttt bi film izledim çok güzel dedi. Yani ben istesim bir göz Allah verdi iki göz hesabı hem de tavsiye film hemi de Leylak'ımdan.  Bi koşu lattemi yaptım başına oturdum. Gerçekten de çok güzeldi. Uzak Doğu filmlerine biraz uzak dururum farkındaysanız benim favorim Avrupa sineması özellikle de Balkan filmleridir. Ama oyuncular sanki rol yapmıyorlardı da gerçek yaşamlarını biz  dışarıdan izliyorduk. Singapurlu bir ailenin evine gelen Filipinli hizmetçi ve evdekilerin özellikle de evin çocuğunun onunla ilişkisi üzerine kurulmuş bu arada ülkedeki ekonomik krizin insanlar üzerindeki etkisine ve oranın eğitim politikasına da dikkat çekilmiş. Mesela okulun ,okuldaki en ufak bir olaya bile aileyi de dahil etmesi  gibi...
Filmi izledikten sonra Babamın; Lale,annen pırasayla bişi yapıyordu demesi ve bunun da pırasa kayganası olması hasebiyle kalktım onu yaptım. Ordu'da özellikle ikindi çayına yapılan bir yiyecektir.Özellikle benim kızlar bayılır...Pırasa kayganası: Pırasanın yeşil kısımları ince ince doğranır,haşlanır,suyu iyice süzülür. İki yumurta, üç çorba kaşığı mısır unu,üç diş sarımsak rendesi, bayat ekmek parçaları ,tuz ve karabiber ile karıştırılır. Ve tavada altlı üstlü kızartılır. Bir kapak yardımıyla çevirirseniz çok daha kolay olur. Yanına çay demleyin afiyetle yeyin..

Kitap  kısmına gelirsek valla bu da Leylak Dalıcımın tavsiyesi  ama siz önce ismine bi bakın hele:))
''En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın/Can Gürses''Valla yeni başladım ama başlar başlamaz sevdim.

Tanıtım yazısında şöyle diyor''
 ''şarkıların ve eşyanın dile geldiği, neşe ve sevincin, hüzün ve pişmanlıkla iç içe geçtiği tek günlük bir yolculuk bu''


Kitap,film,yemek valla iyisiniz. ''Bibliyomanyaklar/Kitap Düşkünleri''  ne uğruyomusunuz benim yazım var bu hafta ve çok severek okuduğum Peri Gazozu/Ercan Kesal armağan ediyoruz,yorum bırakan bir okuyucumuza... TIK   deyin gidin:)

Hayde gittim ben