Lalenin Bahçesi

Bir kırmızı Lale işte.
Kitap okumayı, sohbeti, sinemayı, İstanbul'u ille de Üsküdar'ı sever. Olmazsa olmazları ailesi, Zuz, Cancan ve denizdir.
Çok şiir okumaz ama okursa Atilla İLHAN ve Orhan VELİ okur. Paylaşmazsa görmüş gibi okumuş gibi hissetmez kendini...

4 Haziran 2012 Pazartesi

Pazartesi sendromu

Bizim evin pazartesi sendromu hem haftasonu gazisi bir ev, hem o gün pazarımız olması hem de benim taze gelen sebzeleri, dolaba girmeden pişirme isteğim dolayısıyla ev halkının yaşamış olduğu sendromdur. Hiçbir yapılan işi görmezler. Eve geldiklerinde ev toplanmış, yemekler pişmiş evin annesi kılığında ki kadın bunların üstüne bir de film seyretmiş, milyon çay kahve tüketmiş, telefonda zır zır konuşmuştur ama onlar yine gelmeden önce bitti di mi? diye ararlar, gelirken mutlak bir yere uğrayıp eve gelişi geciktirirler.

Bugün sabah uyanınca, henüz gözümün biri açık bir diğeri kapalıyken, hatta burası hangi evdi derken makineye dün değişen nevresimleri doldurdum. Sonra yeşil çayımı içtim ki, gözümün önünde ki perde kalksın. Sonra işte Allah ne verdiyse , önümüze ne iş konduysa yaptık. Mutfak olayı başlayınca ilk iş filmimi ayarladım. Mutfak da çalışırken mutlaka ya yerli film ilerim ya da Türkçe dublajlı hafif bir film. Bu günkü filmim BU SON OLSUN'du...Filmi izlerken de bi dünya yemek stokladım...
Çok güzel bir hikayeyi, biraz mizahla biraz dramla harmanlamışlar. Komik olan yerler gerçekten komik, dram olan yerlerde harbi sertti. O yüzden pek iç içe geçememişti ama beni çok etkiledi. Filmi bıraktım artık kendi yaşadıklarıma yaşadıklarımıza geldim derken zırt kızın adı- Lale çıkmaz mı? haydaaa daha bi sardı sarmaladı beni. Filmin kastı süperdi. Eksikleri var fazlaları da var. Bazı tipler çok fazla karikatürize edilmiş, insan elinde olmadan gülüyor, yok artık falan diyor. Ama neme lazım sevdim filmi....
Yönetmen-Orçun Benli
oyuncular- Engin Altan Düzyatan, Hazal Kaya,Mustafa Uzunyılmaz,Deniz Uğur. Bu oyuncuların dışında filmde görünen herkes tanıdık.

Kitabım hakkında konuşmak için sabırsızlanıyorum hatta okudukça yazasım var:) Okuyacaklar okusun valla söylerim herşeyi:)
,
İstanbul birden ısındı ama çarşamba günü sağanak yağış varmış, bilgilerinize....

Pazarın notları

Pazar sabahı henüz herkes uyurken ben bu filmi izledim.
Film hakkında söylenilen bir sürü şey var, yok adam ezan okunurken uyanmış da, insana ezan rahatsız eder mesajı veriliyormuş.Yuh dedim ya, mesaja bak hizaya gel.Her şeyde ille de bir mesaj aramam, istediği mesajı versin tınmam...Abi nedir bu bizim mesaj kaygumuz . Neyse filme dönelim. Film güzel ama benim tarzım değil.
Filme dair bazı notlar vereyim. Siz karar verin izleyip izlememeye. Yolda para dolu bir bavul bulsanız, bu bir talih kuşu mudur?... lanetli bir hayat yaşadığını düşünen taksi şoförü, diğer tarafta Tanrı tarafından seçildiğine inanan kaçak bir afrikalı, bir yanda da din arayışı içinde olan bir kadın filmin ana karakterleri.
Filmin başrollerinden birini oynayan Uganda asıllı oyuncusu Ntare Mwine , Heroes dizisinde oynuyor.
Hollywood'da birçok filmde kullanılmaya başlanan RED Kamera ile çekilen ilk Türk filmi.
Bu kadar film bilgisi yeter sanırım.

Öğle yemeğimizi geç bir saatte Üsküdar-Salacak'da Filizler Köftecisinde yedik. Naziş'in davetlisiydik. Çocuğumun kesesine bereket:) Filizler Köfte; Hürriyet Gazetesinin İstanbul'un en iyi 1o köftecisi sıralamasında ilk sırayı almış. Konum itibariyle sanırım İstanbul'un en güzel yerinde... Yemeğinizi yerken tüm Tarihi yarımada, Galata Kulesi, Dolmabahçe Sarayı karşınızda, Kız Kulesi zaten burnunuzun dibinde...Köftelerini ben beğeniyorum. Servis de son derece özenli...zeytinyağlılardan bugüne kadar tattıklarım iyiydi.Mesela dün yoğurtlu pazı aldık, gayet güzeldi. yemeğinizi yedikten sonra bir kağıda, hatta peçeteye orada neden ve kimlerle olduğunuzu yazın ya da ne isterseniz onu yazın ve ve masanın üstündeki camın altına atın... Burada adet böyle ve sahibi bu tür şeylere bayılıyormuş. Bizim masanın üstündeki bir kağıtta, biz dört kişilik bir aileyiz ve yeni evimizi kutlamaya geldik yazıyordu.Ne tesadüf dedik.Gitmek isteyenler için adres çok basit, Üsküdar sahilde, Kız Kulesinin karşısı...Fiyatlar çok normal.İçkisiz bir restoran
olduğunu da belirteyim bu arada...

Akşam apt. komşularımızı ağırladık. Çok hoş geçti. Hatta misafirlerimizi uğurladıktan sonra Kızlar, ne hoş insanlardı dediler.

Salı akşamları izlediğimi Seksenler dizisinin günü değişmiş çok sinir oldum.Hatta TRT'ye mail atıp onları kınadım:) aktifhat@trt.net.tr bu adrese yapabiliyorsunuz şikayet ve önerileri. Aha da böyle bir sorumlu kişiliğim var. Uygunsuz bulduğun herşeyi eleştiririm. Kocam bunu yine bulaşmaya yer aradın şeklinde özetliyor olabilir, ama olsun. Hak bildiğin yolda yalnız ilerleyeceksin.

1q84 de 400.sayfadayım. Yavaş gitme nedenim, fazla aksiyonlu hayatım ve uykumun yavaş yavaş değil birden gelmesi:)

İşte böyle laylom bi kadın, umurunda mı? kürtaj yasası falan hatta diyorum ki menopoza girenler de geri çıkarılsın.